Chińska technologia uczyni nas więźniami algorytmów w Unii Europejskiej

Dla nikogo nie stanowi tajemnicy, że Chiny dążą do reformy globalnego zarządzania według własnego wzoru. Poprzez lobbing w ONZ oraz innych organizacjach międzynarodowych usiłują narzucić własne modele funkcjonowania i własne praktyki, w tym również kontrolę społeczną. W komunistycznych Chinach obywatel inwigilowany jest w stopniu, który uniemożliwia mu w zasadzie prowadzenie normalnego życia prywatnego. Jego wybory i przekonania są poddawane ocenie algorytmów, co przekłada się na jego codzienne funkcjonowanie. Dokładnie taki sam system ma być wprowadzony w Europie.
Flaga UE Chińska technologia uczyni nas więźniami algorytmów w Unii Europejskiej
Flaga UE / pixabay.com

Już w tej chwili algorytmy decydują o wielu obszarach naszego życia. Wpływają na nasze decyzje zakupowe, decydują czy bank przyzna nam kredyt, kontrolują nasze wypowiedzi w przestrzeni internetowej i jeśli coś jest niezgodne z oficjalnie obowiązującą ideologią – tną nam zasięgi albo odmawiają reklamowania naszych postów. A to dopiero początek tego, co nas czeka, kiedy pozwolimy, aby podporządkowano nas algorytmom i szeroko rozumianej tzw. sztucznej inteligencji.

 

Koniec demokracji

Dla zachodnich socjalistów, a może raczej należałoby powiedzieć komunistów Chiny stanowią pewnego rodzaju wzór – sprawdzone metody scoringowania obywateli budziły zachwyt po różnych stronach sceny politycznej, ponieważ współczesna klasa polityczna nie czuje się reprezentantem obywateli, ale ich nadzorcą i zarządcą. Warto zwrócić uwagę na tę zmianę paradygmatu, ponieważ to ona de facto wyznacza koniec demokracji.

Zresztą musiało się to tak skończyć, skoro odmówiono współczesnemu człowiekowi jego ludzkiej godności wynikającej z faktu powołania do życia na obraz i podobieństwo Boże. Od strony filozoficznej przez współczesnych rządców zostaliśmy sprowadzeni do rangi przedmiotów, kolektywu, który ma służyć systemowi. Mamy tu zatem pierwszą cechę systemu totalitarnego, w którym człowiek jest wykorzystywany dla systemu, nie zaś system służy człowiekowi. Owo charakterystyczne również dla dawnego komunizmu, jak i współczesnych jego wersji – czy to chińskiej, czy zachodnich – uprzedmiotowienie człowieka przy jednoczesnych próbach upodmiotawiania AI mają daleko idące konsekwencje.

Przede wszystkim zostaje odwrócona odwieczna hierarchia bytów. Byt ożywiony i myślący, jakim jest człowiek, zostaje podporządkowany bytowi nieożywionemu i niemyślącemu, jakim jest AI. Byt posiadający duszę, czy – mówiąc językiem oświeceniowym: świadomość – zostaje poddany bytowi, który tej duszy/świadomości nie posiada czyli algorytmowi. Czy można o większy upadek ludzkości?

 

W UE już rządzą algorytmy

Casus Wielkiej Brytanii, mimo że głośny, ale nie jest odosobniony, ponieważ w wielu krajach Unii Europejskiej już od kilku lat funkcjonuje zarządzanie algorytmiczne w miejscu pracy.

Zarządzanie algorytmiczne można zdefiniować jako „wykorzystanie zaprogramowanych komputerowo procedur do koordynacji nakładów pracy w organizacji”. To nic innego, jak część szerszego procesu digitalizacji pracy. Obejmuje ono gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie dużych ilości danych pracowników i innych danych organizacyjnych w celu osiągnięcia wydajnego i szybkiego podejmowania decyzji.

Zarządzanie algorytmiczne obejmuje zatem potencjalną automatyzację pełnego zakresu tradycyjnych funkcji pracodawcy: zatrudnianie i zarządzanie siłą roboczą, przydzielanie zadań, monitorowanie wydajności i decydowanie o awansach i zwolnieniach. Podczas gdy systemy zarządzania algorytmicznego obecnie wdrażane w firmach nie automatyzują w pełni podejmowania decyzji, są one wykorzystywane do wspomagania procesów decyzyjnych lub radzenia sobie z określonymi sytuacjami, w których parametry są wstępnie zdefiniowane. Wiele z obecnie stosowanych algorytmów automatyzuje głównie procesy wewnętrzne, niekoniecznie ucząc się lub dostarczając bardziej zaawansowanych ocen analitycznych, które są zwykle kojarzone ze sztuczną inteligencją (AI). Podobne rozwiązania wykorzystuje się w Chinach. Przypadek?

Jak poinformował Eurofund, w marcu 2024 r. ministrowie ds. zatrudnienia i spraw społecznych UE zatwierdzili tymczasowe porozumienie zawarte między Radą Europejską a Parlamentem Europejskim odnośnie do wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy pracowników platform. Zatwierdzony tekst zawiera rozdział dotyczący zarządzania algorytmicznego, który wprowadza zestaw praw mających zastosowanie do wszystkich osób świadczących pracę za pośrednictwem platform. Obejmują one ludzki nadzór nad zautomatyzowanymi decyzjami, prawo pracowników platform do uzyskania wyjaśnień dotyczących wszelkich decyzji podejmowanych lub wspieranych przez algorytm oraz prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych przez algorytm. Przyszła dyrektywa zapewnia również lepsze zrozumienie sposobu ustalania cen i monitorowania zadań przez algorytmy. Od kwietnia 2024 r. Belgia, Chorwacja, Grecja, Malta, Portugalia i Hiszpania przystąpiły do włączenia przepisów dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy w ramach pracy platformowej do swoich przepisów krajowych.

 

Chiński model

W UE mamy do czynienia wzorowanym na rozwiązaniach chińskich modelem środowiska prawnego, w jakim funkcjonuje tzw. sztuczna inteligencja. Jest to model, który niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci naruszania praw człowieka. Nasza prywatność, do której mamy prawo, stanowi obecnie fikcję – dostęp do naszych danych wrażliwych mają firmy medyczne, korporacje, o innych nie wspominając. Zresztą umożliwia to przyjęty w ubiegłym roku Akt o AI, który de facto zezwala algorytmom na analizę naszych zachowań, monitorowanie nas przez kamerki umieszczone w komputerach czy smartfonach, włącznie z tym, jaki mamy nastrój danego dnia. Tym samym mogą one swobodnie tworzyć nasze profile psychologiczne na potrzeby przyszłej kontroli.

Coraz mniej mamy możliwości wyrażania w internecie naszych przekonań. To, co nie jest zgodne z lewicowo-liberalną aksjologią, jest ograniczane, albo – w skrajnych przypadkach – usuwane z przestrzeni internetowej zgodnie zresztą z założeniami wspomnianego już Aktu o AI. W takich warunkach kolejnym krokiem będzie narzucenie nam – zgodnie zresztą z doświadczeniami chińskimi – jednej wspólnej, oficjalnej narracji, w którą zostaniemy zobligowani wierzyć w sposób bezrefleksyjny.

Warto przypomnieć, że Chiny od 2014 roku są niezmiernie zaangażowane w tworzenie globalnych norm i reguł w internecie, a „chińskie rozwiązania” stanowią inspirację dla całej rzeszy rozsianych po świecie komunistów, którym marzy się wprowadzenie totalnej kontroli i stworzenie „nowego wspaniałego świata”, w którym miejsce będzie jedynie dla prawomyślnych. Jako obywatele nie dopilnowaliśmy własnych praw, a ci, których wybieraliśmy owe prawa lekceważyli.

Komunistyczna Partia Chin założyła sobie w planie, aby do 2049 roku, czyli do 100. rocznicy swojego powstania zapanować nad światem. Plan ten obowiązuje nadal, ale jest realizowany przy pomocy soft power i ataków kognitywnych, wobec których najwyraźniej Europa pozostaje bezbronna. Chiny nie muszą na tę wojnę wysyłać żadnego żołnierza, nie muszą też tej wojny ogłaszać, bo i po co. Wystarczy, że do Europy trafia masowo ich elektronika, a na poziomie władz powielane są ich wzorce i prawa. Wystarczy, że zideologizowana Europa uzależnia się od nich gospodarczo, a usłużne elity posłusznie przyjmują „chińskie wartości”. Pozbawiona – na własne życzenie – swojej kultury i tożsamości staje się łatwym łupem, a co najgorsze, nawet tego nie dostrzega.


 

POLECANE
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata Wiadomości
Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata

Media obiegła informacja o śmierci portugalskiego piosenkarza. Miał 52 lata.

Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną

Pół wieku temu, dokładnie 30 kwietnia 1975 roku, padł Sajgon. Armia Republiki Wietnamu ugięła się pod naporem Vietcongu i, finalnie, miasto w swe ręce przejęli komuniści. Zapewne wszyscy z Państwa pamiętają ikoniczne zdjęcia amerykańskich śmigłowców ewakuujących personel z dachu budynku ambasady USA.

Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują pilne
Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO zaprzeczyła zarzutom wicemarszałka Michała Kamińskiego o tym, że kierowcy służbowi mieli dostać polecenie "donoszenia" na niego i innych wicemarszałków. Zdaniem Kidawy-Błońskiej informacje o nieobecnościach i chorobach, były potrzebne do organizacji pracy kierowców.

Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia Wiadomości
Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia

Gene Hackman i jego żona, Betsy Arakawa, zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk 26 lutego. W posiadłości odkryto również martwego psa. W sprawie ujawniono najnowsze informacje.

Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego gorące
Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oskarża Senat o "ubeckie metody" i próbę zmuszania jego kierowcy do donoszenia na temat zdrowia wicemarszałka oraz jego życia prywatnego.

Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę Wiadomości
Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę

Po ponad dwóch dekadach gry Adam Malcher żegna się z zawodowym sportem. O zakończeniu kariery przez legendarnego bramkarza Gwardii Opole poinformował klub, który zaprasza kibiców na jego oficjalne pożegnanie podczas meczu z Industrią Kielce. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:00.

Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych Wiadomości
Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych

Katowicka prokuratura oskarżyła pięciu mężczyzn w sprawie napadu przed rokiem w gminie Czechowice-Dziedzice. Pod pozorem dostarczenia przesyłki sprawcy wtargnęli do jednego z domów. Używając młotka i łomu dotkliwie pobili właściciela, a następnie splądrowali nieruchomość.

REKLAMA

Chińska technologia uczyni nas więźniami algorytmów w Unii Europejskiej

Dla nikogo nie stanowi tajemnicy, że Chiny dążą do reformy globalnego zarządzania według własnego wzoru. Poprzez lobbing w ONZ oraz innych organizacjach międzynarodowych usiłują narzucić własne modele funkcjonowania i własne praktyki, w tym również kontrolę społeczną. W komunistycznych Chinach obywatel inwigilowany jest w stopniu, który uniemożliwia mu w zasadzie prowadzenie normalnego życia prywatnego. Jego wybory i przekonania są poddawane ocenie algorytmów, co przekłada się na jego codzienne funkcjonowanie. Dokładnie taki sam system ma być wprowadzony w Europie.
Flaga UE Chińska technologia uczyni nas więźniami algorytmów w Unii Europejskiej
Flaga UE / pixabay.com

Już w tej chwili algorytmy decydują o wielu obszarach naszego życia. Wpływają na nasze decyzje zakupowe, decydują czy bank przyzna nam kredyt, kontrolują nasze wypowiedzi w przestrzeni internetowej i jeśli coś jest niezgodne z oficjalnie obowiązującą ideologią – tną nam zasięgi albo odmawiają reklamowania naszych postów. A to dopiero początek tego, co nas czeka, kiedy pozwolimy, aby podporządkowano nas algorytmom i szeroko rozumianej tzw. sztucznej inteligencji.

 

Koniec demokracji

Dla zachodnich socjalistów, a może raczej należałoby powiedzieć komunistów Chiny stanowią pewnego rodzaju wzór – sprawdzone metody scoringowania obywateli budziły zachwyt po różnych stronach sceny politycznej, ponieważ współczesna klasa polityczna nie czuje się reprezentantem obywateli, ale ich nadzorcą i zarządcą. Warto zwrócić uwagę na tę zmianę paradygmatu, ponieważ to ona de facto wyznacza koniec demokracji.

Zresztą musiało się to tak skończyć, skoro odmówiono współczesnemu człowiekowi jego ludzkiej godności wynikającej z faktu powołania do życia na obraz i podobieństwo Boże. Od strony filozoficznej przez współczesnych rządców zostaliśmy sprowadzeni do rangi przedmiotów, kolektywu, który ma służyć systemowi. Mamy tu zatem pierwszą cechę systemu totalitarnego, w którym człowiek jest wykorzystywany dla systemu, nie zaś system służy człowiekowi. Owo charakterystyczne również dla dawnego komunizmu, jak i współczesnych jego wersji – czy to chińskiej, czy zachodnich – uprzedmiotowienie człowieka przy jednoczesnych próbach upodmiotawiania AI mają daleko idące konsekwencje.

Przede wszystkim zostaje odwrócona odwieczna hierarchia bytów. Byt ożywiony i myślący, jakim jest człowiek, zostaje podporządkowany bytowi nieożywionemu i niemyślącemu, jakim jest AI. Byt posiadający duszę, czy – mówiąc językiem oświeceniowym: świadomość – zostaje poddany bytowi, który tej duszy/świadomości nie posiada czyli algorytmowi. Czy można o większy upadek ludzkości?

 

W UE już rządzą algorytmy

Casus Wielkiej Brytanii, mimo że głośny, ale nie jest odosobniony, ponieważ w wielu krajach Unii Europejskiej już od kilku lat funkcjonuje zarządzanie algorytmiczne w miejscu pracy.

Zarządzanie algorytmiczne można zdefiniować jako „wykorzystanie zaprogramowanych komputerowo procedur do koordynacji nakładów pracy w organizacji”. To nic innego, jak część szerszego procesu digitalizacji pracy. Obejmuje ono gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie dużych ilości danych pracowników i innych danych organizacyjnych w celu osiągnięcia wydajnego i szybkiego podejmowania decyzji.

Zarządzanie algorytmiczne obejmuje zatem potencjalną automatyzację pełnego zakresu tradycyjnych funkcji pracodawcy: zatrudnianie i zarządzanie siłą roboczą, przydzielanie zadań, monitorowanie wydajności i decydowanie o awansach i zwolnieniach. Podczas gdy systemy zarządzania algorytmicznego obecnie wdrażane w firmach nie automatyzują w pełni podejmowania decyzji, są one wykorzystywane do wspomagania procesów decyzyjnych lub radzenia sobie z określonymi sytuacjami, w których parametry są wstępnie zdefiniowane. Wiele z obecnie stosowanych algorytmów automatyzuje głównie procesy wewnętrzne, niekoniecznie ucząc się lub dostarczając bardziej zaawansowanych ocen analitycznych, które są zwykle kojarzone ze sztuczną inteligencją (AI). Podobne rozwiązania wykorzystuje się w Chinach. Przypadek?

Jak poinformował Eurofund, w marcu 2024 r. ministrowie ds. zatrudnienia i spraw społecznych UE zatwierdzili tymczasowe porozumienie zawarte między Radą Europejską a Parlamentem Europejskim odnośnie do wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy pracowników platform. Zatwierdzony tekst zawiera rozdział dotyczący zarządzania algorytmicznego, który wprowadza zestaw praw mających zastosowanie do wszystkich osób świadczących pracę za pośrednictwem platform. Obejmują one ludzki nadzór nad zautomatyzowanymi decyzjami, prawo pracowników platform do uzyskania wyjaśnień dotyczących wszelkich decyzji podejmowanych lub wspieranych przez algorytm oraz prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych przez algorytm. Przyszła dyrektywa zapewnia również lepsze zrozumienie sposobu ustalania cen i monitorowania zadań przez algorytmy. Od kwietnia 2024 r. Belgia, Chorwacja, Grecja, Malta, Portugalia i Hiszpania przystąpiły do włączenia przepisów dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy w ramach pracy platformowej do swoich przepisów krajowych.

 

Chiński model

W UE mamy do czynienia wzorowanym na rozwiązaniach chińskich modelem środowiska prawnego, w jakim funkcjonuje tzw. sztuczna inteligencja. Jest to model, który niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci naruszania praw człowieka. Nasza prywatność, do której mamy prawo, stanowi obecnie fikcję – dostęp do naszych danych wrażliwych mają firmy medyczne, korporacje, o innych nie wspominając. Zresztą umożliwia to przyjęty w ubiegłym roku Akt o AI, który de facto zezwala algorytmom na analizę naszych zachowań, monitorowanie nas przez kamerki umieszczone w komputerach czy smartfonach, włącznie z tym, jaki mamy nastrój danego dnia. Tym samym mogą one swobodnie tworzyć nasze profile psychologiczne na potrzeby przyszłej kontroli.

Coraz mniej mamy możliwości wyrażania w internecie naszych przekonań. To, co nie jest zgodne z lewicowo-liberalną aksjologią, jest ograniczane, albo – w skrajnych przypadkach – usuwane z przestrzeni internetowej zgodnie zresztą z założeniami wspomnianego już Aktu o AI. W takich warunkach kolejnym krokiem będzie narzucenie nam – zgodnie zresztą z doświadczeniami chińskimi – jednej wspólnej, oficjalnej narracji, w którą zostaniemy zobligowani wierzyć w sposób bezrefleksyjny.

Warto przypomnieć, że Chiny od 2014 roku są niezmiernie zaangażowane w tworzenie globalnych norm i reguł w internecie, a „chińskie rozwiązania” stanowią inspirację dla całej rzeszy rozsianych po świecie komunistów, którym marzy się wprowadzenie totalnej kontroli i stworzenie „nowego wspaniałego świata”, w którym miejsce będzie jedynie dla prawomyślnych. Jako obywatele nie dopilnowaliśmy własnych praw, a ci, których wybieraliśmy owe prawa lekceważyli.

Komunistyczna Partia Chin założyła sobie w planie, aby do 2049 roku, czyli do 100. rocznicy swojego powstania zapanować nad światem. Plan ten obowiązuje nadal, ale jest realizowany przy pomocy soft power i ataków kognitywnych, wobec których najwyraźniej Europa pozostaje bezbronna. Chiny nie muszą na tę wojnę wysyłać żadnego żołnierza, nie muszą też tej wojny ogłaszać, bo i po co. Wystarczy, że do Europy trafia masowo ich elektronika, a na poziomie władz powielane są ich wzorce i prawa. Wystarczy, że zideologizowana Europa uzależnia się od nich gospodarczo, a usłużne elity posłusznie przyjmują „chińskie wartości”. Pozbawiona – na własne życzenie – swojej kultury i tożsamości staje się łatwym łupem, a co najgorsze, nawet tego nie dostrzega.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe