Szydło i Morawiecki kontra Tusk i Kopacz. Maraton wyborczy nabiera tempa Wiadomości
Szydło i Morawiecki kontra Tusk i Kopacz. Maraton wyborczy nabiera tempa

Tysiące spotkań wszystkich parlamentarzystów PiS-u z Polakami – to plan Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe miesiące. Kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi łapie drugi oddech, nie tak dawno na trasę powrócił bowiem również największy konkurent partii Jarosława Kaczyńskiego – Donald Tusk, który określił nadchodzące wybory „grą o wszystko”.

Małgorzata Żaryn, inicjatorka Narodowego Marszu Papieskiego: Chcemy, by znowu „zstąpił Duch Twój i odnowił oblicze tej ziemi” Wiadomości
Małgorzata Żaryn, inicjatorka Narodowego Marszu Papieskiego: Chcemy, by znowu „zstąpił Duch Twój i odnowił oblicze tej ziemi”

– Kościół w Polsce ma tę specyfikę, że zawsze budował naszą wolność i patriotyzm, podtrzymywał kulturę narodową. Uderzenie w Jana Pawła II i Kościół to ogromne osłabienie naszego morale – mówi Małgorzata Żaryn, historyk, inicjatorka Narodowego Marszu Papieskiego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Uratowali dla wojska 75 ton złota Wiadomości
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Uratowali dla wojska 75 ton złota

22 marca 1951 roku w Nowym Jorku na wieczną wartę odszedł Henryk Floyar-Rajchman, działacz niepodległościowy, polityk, dyplomata, major Wojska Polskiego, członek rządów Leona Kozłowskiego i Walerego Sławka, współorganizator ewakuacji rezerw złota Banku Polskiego w 1939 roku. Szkoda, że zarówno mjr Henryk Floyar-Rajchman, jak i drugi Polak, któremu zawdzięczamy uratowanie polskiego złota – płk Ignacy Matuszewski, do dziś są w Polsce mało znani.

Atak na papieża Polaka ma zniszczyć świętego naszych czasów Wiadomości
Atak na papieża Polaka ma zniszczyć świętego naszych czasów

Bezprzykładny atak na papieża Polaka ma co najmniej podwójny sens. Ma zniszczyć świętego naszych czasów, który – tak się Bogu podobało – był Polakiem. Ma też dowieść wyższości lewactwa nad wartościami konserwatywnymi. W tym ataku szczególną rolę odgrywa holenderski dziennikarz Ekke Overbeek, autor książki „Maxima culpa. Co Kościół ukrywa o Janie Pawle II”. Z drugiej strony atakującymi są w Polsce pogrobowcy nieboszczki PZPR, czyli m.in. sejmowa Lewica. Przyłączać się do nich to kompromitacja.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Czas, aby Polacy zaczęli dokumentować nasze straty Wiadomości
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Czas, aby Polacy zaczęli dokumentować nasze straty

Jak ocenia „Rheinische Post”, „debaty o reparacjach są trucizną dla stosunków między krajami. […] Pokazała to już I wojna światowa z ogromnymi zobowiązaniami reparacyjnymi Niemiec”.

Jan Paweł II. Dla jednych największy Polak XX w., dla innych obiekt wulgarnych żartów Wiadomości
Jan Paweł II. Dla jednych największy Polak XX w., dla innych obiekt wulgarnych żartów

Szukając stroju na Marsz Papieski 2 kwietnia, wpisałam w wyszukiwarkę hasło: „Jan Paweł II koszulki”. Kiedy wyświetliły mi się wyniki, poczułam smutek i przerażenie.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Buty Urbana Wiadomości
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Buty Urbana

Wydaje się, że wyemitowany przez stację TVN reportaż „Franciszkańska 3”, którego negatywnym bohaterem był św. Jan Paweł II, sformatował rozkręcającą się powoli wyborczą walkę między rządzącą koalicją i ugrupowaniami opozycyjnymi. Walkę, która choć w wielkich bólach, zmierzała powoli ku starciu na tematy socjalne i gospodarcze.

Nie byłoby Solidarności bez papieża Jana Pawła II Wiadomości
Nie byłoby Solidarności bez papieża Jana Pawła II

Nie sposób przecenić wkładu, jaki Jan Paweł II wniósł w powstanie i ukształtowanie Solidarności, a także w przebieg przemian ustrojowych w Polsce. „Nie ma wolności bez Solidarności” – wołano w latach 80. Dziś można dopowiedzieć – nie byłoby Solidarności bez papieża Jana Pawła II.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy! Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy!

„Nie sposób przecenić wkładu, jaki Jan Paweł II wniósł w powstanie i ukształtowanie Solidarności, a także w przebieg przemian ustrojowych w Polsce. «Nie ma wolności bez Solidarności» – wołano w latach 80. Dziś można dopowiedzieć – nie byłoby Solidarności bez papieża Jana Pawła II” – pisze w artykule „Jan Paweł II – ojciec Solidarności” Barbara Michałowska. To właśnie postaci świętego Jana Pawła II poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Atak na pamięć o Janie Pawle II Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Atak na pamięć o Janie Pawle II

– Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi! – powiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, wtedy unieruchomionej jarzmem komunizmu, niedawno wybrany papież Jan Paweł II. Powiedział i niedługo potem wybuchła Solidarność – związek zawodowy wyjątkowy w historii ludzkości. Związek, który zmienił oblicze świata, odrzucając władzę komunistów. Można odnieść wrażenie, że do dzisiaj na Jana Pawła II spada nienawiść tych, którzy w sposób mniej czy bardziej jawny, świadomie czy nie do tamtego totalitaryzmu się odwołują.

Prawa rodziców. Brytyjczycy coraz częściej domagają się zaprzestania ingerowania sądów w ich życie Wiadomości
Prawa rodziców. Brytyjczycy coraz częściej domagają się zaprzestania ingerowania sądów w ich życie

Po niedawnym wyroku brytyjskiego sądu, który skazał rodziców 16-letniej Kaylei Titford na wieloletnie więzienie za doprowadzenie do jej śmierci, przez Wyspy Brytyjskie znów przetacza się dyskusja o tym, gdzie kończą się prawa rodziców, a kiedy o ludzkim życiu zaczyna decydować sąd. Dyskusja, która może stać się zarzewiem podobnej, odbywa się w całej Europie.

Pierwszy sztuczny „minister” na świecie. Ion – awatar rumuńskiej SI doradza rządowi w Bukareszcie Wiadomości
Pierwszy sztuczny „minister” na świecie. Ion – awatar rumuńskiej SI doradza rządowi w Bukareszcie

Kiedy we wtorek, 7 marca, brytyjski premier Rishi Sunak zapowiadał zainwestowanie 250 milionów funtów w sztuczną inteligencję wspierającą działania m.in. rządu króla Karola III, Rumuni już od tygodnia rozmawiali z nowym członkiem rządu – Ionem. To awatar rumuńskiej sztucznej inteligencji, która jak najpoważniej doradza rządowi w Bukareszcie, stając się pierwszym sztucznym „ministrem” na świecie.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Kościół trzeszczy w szwach Wiadomości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Kościół trzeszczy w szwach

„Jeżeli tak ważna sprawa jak liturgia jest spychana na margines, nie dziwię się wszystkim tym, którzy mają wątpliwości co do tego, w którą stronę zmierza Kościół. Ja też takie wątpliwości mam”. Z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, duszpasterzem, poetą, autorem książek, prezesem Fundacji im. Brata Alberta, członkiem opozycji niepodległościowej w PRL, rozmawia Agnieszka Żurek.

Marek Lewandowski: O podwyżki trzeba walczyć Wiadomości
Marek Lewandowski: O podwyżki trzeba walczyć

Każda szkoła, każdy szpital, każda biblioteka, muzeum czy teatr ma swojego właściciela. Najczęściej jest to jakiś samorząd: gmina, powiat, województwo. A zarazem każdy z tych podmiotów to osobny zakład pracy z własnym zarządem.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Stany Zjednoczone Europy

Pierwszym autorem pomysłu o Stanach Zjednoczonych Europy był bodaj Immanuel Kant, niemiecki filozof tzw. oświecenia. W 1795 roku napisał esej „O wiecznym pokoju” (Immanuel Kant, „Perpetual Peace”, 1795, https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/kant/kant1.htm.). Twierdził tam między innymi, że republiki i demokracje są z natury pokojowe. Tylko monarchie są złe i stale dążą do wojen.

[Felieton „TS”] Karol Gac: PiS-owska katastrofa Wiadomości
[Felieton „TS”] Karol Gac: PiS-owska katastrofa

Stosunkowo rzadko piszę tu o tematach ekonomicznych. Na szczęście mają Państwo w „Tygodniku Solidarność” Rafała Wosia. Nie zmienia to faktu, że czasem pojawiają się informacje, które warto odnotować i opatrzyć stosownym komentarzem. Tak jest z ubiegłym tygodniem.

Rafał Woś: Jak bronić praw pracowniczych Wiadomości
Rafał Woś: Jak bronić praw pracowniczych

Mamy w Polsce unikalną mieszkankę wiedzy na temat walki o prawa pracownicze. Składają się na nią zmagania z realnym kapitalizmem (i to w warunkach zarówno dobrej, jak i złej koniunktury). A także wspomnienie faktycznej doli pracownika w realnym socjalizmie. Co z tego wynika?

Gáspár Keresztes z Instytutu im. Wacława Felczaka: Wygląda na to, że Orbán liczy, że Rosja nie poniesie fiaska, a Ukraina nie odniesie zwycięstwa Wiadomości
Gáspár Keresztes z Instytutu im. Wacława Felczaka: Wygląda na to, że Orbán liczy, że Rosja nie poniesie fiaska, a Ukraina nie odniesie zwycięstwa

– Na Węgrzech od wieków toczy się dyskusja o tym, że jesteśmy promem między Wschodem a Zachodem. Słuszności tej tezy nie chciałbym oceniać, natomiast może warto zaznaczyć, że w naszym regionie w tej chwili między Wschodem a Zachodem chyba nie kursują żadne promy – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem Gáspár Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Trudno jest wyczuć, czy ktoś wzywa pomoc „na wyrost”, czy realnie jej potrzebuje. Jak śmigłowiec Sokół pomaga ratownikom TOPR Wiadomości
Trudno jest wyczuć, czy ktoś wzywa pomoc „na wyrost”, czy realnie jej potrzebuje. Jak śmigłowiec "Sokół" pomaga ratownikom TOPR

Maszyna – legenda. Kiedy nad Tatrami przelatuje „Sokół”, śmigłowiec TOPR, turyści natychmiast wyciągają smartfony i robią mu zdjęcia oraz kręcą filmiki, witając go niczym gwiazdę na czerwonym dywanie.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Jedyna cichociemna Wiadomości
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Jedyna cichociemna

19 marca 1909 roku w Toruniu urodziła się Elżbieta Zawacka, późniejsza „Zelma”, „Sulica”, „Zo”. Kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród cichociemnych, czyli polskich oficerów do zadań specjalnych, po kursach w Wielkiej Brytanii zrzucanych do okupowanej przez Niemców Polski. W 2006 roku jako druga Polka w historii awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe