Dzień Piłkarza - zapomniane święto, które przypomina o najpiękniejszych dniach polskiej piłki nożnej Wiadomości
Dzień Piłkarza - zapomniane święto, które przypomina o najpiękniejszych dniach polskiej piłki nożnej

10 września przypada Dzień Piłkarza – święto ustanowione czterdzieści cztery lata temu, obecnie nieczęsto przypominane. A szkoda, bo przypominać ono powinno o najpiękniejszych dniach polskiej piłki nożnej.

Polskie rugby rozpoczyna sezon pełen zmian Wiadomości
Polskie rugby rozpoczyna sezon pełen zmian

Dotyczyć one będą nie tylko rozgrywek ligowych, lecz także rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Przyczynić się mają nie tylko do podniesienia poziomu, lecz również do popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju.

Większość z nas nie reaguje na przemoc. Policyjne statystyki zatrważają Wiadomości
Większość z nas nie reaguje na przemoc. Policyjne statystyki zatrważają

Policyjne statystyki w trakcie procedury Niebieskiej Linii w 2015 roku odnotowały 97 501 ofiar przemocy, z których 69 376 stanowiły kobiety, 17 392 małoletni, a 10 733 – mężczyźni. Połowa sprawców działała pod wpływem alkoholu. Jednak wielu z nas nie reaguje na przemoc, obawiając się zemsty agresora i niedogodności związanych z zeznawaniem w sądzie. Niektórzy uważają, że skoro same ofiary nie zgłaszają sprawy na policji, to może „nie jest aż tak źle”. Tymczasem zazwyczaj są one zastraszone, szantażowane przez sprawcę jeszcze większą agresją lub nawet śmiercią albo zwyczajnie wstydzą się sytuacji, w jakiej się znalazły. To ostatnie dotyczy zwłaszcza osób znanych w pewnych środowiskach. Nie oszukujmy się jednak: przemoc występuje nie tylko w rodzinach z marginesu społecznego, ale i w tzw. dobrych domach.

Umowa przedwstępna - wszystko, co powinieneś wiedzieć Wiadomości
Umowa przedwstępna - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zmieniasz pracę? Kupujesz lub sprzedajesz mieszkanie? Martwisz się, jak zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość? Poznaj instytucję umowy przedwstępnej.

Zbigniew Kuźmiuk: Szykan instytucji UE (Komisji, Parlamentu) wobec Polski ciąg dalszy! Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Szykan instytucji UE (Komisji, Parlamentu) wobec Polski ciąg dalszy!

Wczoraj konferencja przewodniczących grup politycznych w Parlamencie Europejskim postanowiła (chadecja, lewica, liberałowie, zieloni, komuniści), że w najbliższym tygodniu we wtorek w Strasburgu odbędzie się debata na temat przestrzegania praw człowieka w Polsce. Według zapowiedzi medialnych debata ma dotyczyć sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, tzw. ustawy antyterrorystycznej, ustawy medialnej, ustawy o służbie cywilnej, a być może także o sytuacji w Puszczy Białowieskiej i o problemie aborcji w naszym kraju. Następnego dnia ma być w PE głosowana rezolucja i jak można przypuszczać będzie ona przygotowana przez wymienione wyżej 5 grup politycznych, które zdecydowały o wprowadzeniu debaty o Polsce do porządku obrad sesji PE w Strasburgu.

Adam Chmielecki dla "TS": I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność był świętem demokracji Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność był świętem demokracji

Trwający blisko trzy tygodnie I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność we wrześniu i październiku 1981 r. był dla związkowców wielką lekcją demokracji, ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Stan wojenny przerwał tę naukę, ale przyjęte podczas zjazdu w hali „Olivia” dokumenty do dziś konstytuują rolę „S” w życiu społecznym Polski i Europy.

Karabin przeciwpancerny Ur - miał być naszą tajną bronią na powstrzymanie hitlerowskich czołgów Wiadomości
Karabin przeciwpancerny Ur - miał być naszą tajną bronią na powstrzymanie hitlerowskich czołgów

Jedną z legend polskiego września jest karabin przeciwpancerny Ur, oficjalnie mówiąc, karabin wzór 1935. Miał być on naszą tajną bronią na powstrzymanie hitlerowskich czołgów, jednak został źle wykorzystany i było go za mało. Jak zwykle w takich przypadkach – prawda jest znacznie bardziej skomplikowana

Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową. Najsilniejszą w historii Wiadomości
Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową. Najsilniejszą w historii

- Dzisiaj o godzinie 9:30 (czasu lokalnego) doszło w Korei Północnej, w rejonie Punggye-rido, do trzęsienia ziemi sztucznego pochodzenia. Obecnie analizujemy, czy rzeczywiście doszło do kolejnej próby jądrowej – poinformowało południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Szef MON powołał nowego p.o. szefa GROM-u i p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych Wiadomości
Szef MON powołał nowego p.o. szefa GROM-u i p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM – podało w czwartek MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała.

Nowy rysunek Krysztopy: Wywiad z kciukiem poturbowanym przez faszystów Wiadomości
Nowy rysunek Krysztopy: Wywiad z kciukiem poturbowanym przez faszystów

Dożyli my czasów...

Zygmunt Miernik: Tylko dlatego, że wskazałem aferę z udziałem sędziów, siedzę w więzieniu. To zemsta! Wiadomości
Zygmunt Miernik: Tylko dlatego, że wskazałem aferę z udziałem sędziów, siedzę w więzieniu. To zemsta!

Trzy lata temu podczas rozprawy w sprawie zawieszenia procesu Czesława Kiszczaka Zygmunt Miernik rzucił tortem w sędzię Annę Wielgolewską. W pierwszym procesie został za to skazany na dwa miesiące bezwzględnego więzienia. W kwietniu b. r. sąd kolejnej instancji podwyższył wyrok do 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Ewa Stankiewicz jako jedyna dziennikarka postanowiła sprawę rzetelnie wyjaśnić.

Zdymisjonowany wiceprezydent Warszawy: Nie mam z tą aferą nic wspólnego. Były naciski ze strony PO Wiadomości
Zdymisjonowany wiceprezydent Warszawy: Nie mam z tą aferą nic wspólnego. Były naciski ze strony PO

- Odwołano mnie w kontekście afery reprywatyzacyjnej choć nie mam z nią nic wspólnego – napisał na Facebooku zdymisjonowany wczoraj wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz.

Ewa Kopacz broni HGW: Chodzi tu o spektakl, w którym grillowane będą osoby. Chodzi o politykę Wiadomości
Ewa Kopacz broni HGW: Chodzi tu o spektakl, w którym grillowane będą osoby. Chodzi o politykę

- Chodzi tu o spektakl. Ciągnący się spektakl, w którym grillowane będą osoby i na końcu, jak już im się zszarga nazwiska, wtedy będzie można powiedzieć: rzeczywiście prokuratura miała rację. Chodzi wyłącznie o politykę - powiedziała w TVN24, komentując działania prokuratury Ewa Kopacz.

Rodziny racjonalnie gospodarują pieniędzmi z programu 500+ Wiadomości
Rodziny racjonalnie gospodarują pieniędzmi z programu 500+

Najwięcej pieniędzy z programu Rodzina 500+ wydawanych jest na podstawowe rzeczy: żywność i odzież, opłaty związane z przedszkolem oraz edukację dzieci – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarki Szkoły Głównej Handlowej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

Śląsk walczy o swoje. Fabryka elektrycznych autobusów,szybka kolej i nowe miejsca pracy. Co na to rząd? Wiadomości
Śląsk walczy o swoje. Fabryka elektrycznych autobusów,szybka kolej i nowe miejsca pracy. Co na to rząd?

Fabryka elektrycznych autobusów, czołg IV generacji, innowacyjne projekty energetyczne, dobrze skomunikowana metropolia, szybka kolej i nowe miejsca pracy. To tylko część projektów zawartych w „Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”. Opracowany na Śląsku program zostanie zarekomendowany rządowi 14 września.

Forum w Krynicy dziś pod znakiem solidarności społecznej Wiadomości
Forum w Krynicy dziś pod znakiem solidarności społecznej

Wspieranie rozwoju i respektowanie zasad solidarności społecznej to zadania, za których realizację musi odpowiadać państwo – ocenił dzisiaj w Krynicy wicepremier Piotr Gliński. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił o solidarności silnych ze słabszymi. Wystąpienia miały miejsce podczas dzisiejszej sesji poświęconej przyszłości państwa opiekuńczego.

Rada Najwyższa Ukrainy potępiła decyzje polskiego sejmu nazywającej rzeż na Wołyniu ludobójstwem Wiadomości
Rada Najwyższa Ukrainy potępiła decyzje polskiego sejmu nazywającej rzeż na Wołyniu ludobójstwem

Podczas dzisiejszego posiedzenia parlamentarzyści Ukraińscy uznali, że określenie wydarzeń na Wołyniu mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

Szydło: musimy stawiać na innowacyjność, kreatywność i młodość Wiadomości
Szydło: musimy stawiać na innowacyjność, kreatywność i młodość

Premier Beata Szydło podkreśliła w środę w Krynicy, że Polska musi stawiać na innowacyjność, kreatywność, naukę i młodość. Podkreśliła, że nowe technologie powinny być obecne również w tradycyjnych gałęziach przemysłu, jak np. górnictwo.

Niemieckie media o wyborach lokalnych w  Meklemburgii Wiadomości
Niemieckie media o wyborach lokalnych w Meklemburgii

W niedzielę odbyły się wybory w Meklemburgii. Wybory wygrała partia SPD (Socjaldemokracja) z wynikiem 30,6 %. Wynik jest gorszy o 5% w porównaniu z 2011 rokiem. Również pozostałe partie straciły swoich wyborców. Chrześcijańska Demokracja (CDU), która zajęła w wyborach trzecie miejsce uzyskując 19% głosów, straciła 4% wyborców. Lewicowa partia Linke otrzymała tylko 13,2 % głosów, o 5,2 % mniej niż poprzednio. Największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec. W 2011 roku nie było jej na listach wyborczych. Teraz uzyskali drugi wynik i 20,8 % głosów. Pozostałe partie z 2011 nie przekroczyły tym razem progu wyborczego. Frekwencja wyborcza była stosunkowa wysoka i wyniosła 61,1 %

Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych Wiadomości
Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział w środę w Nowym Sączu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. „Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity, musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych” – zaznaczył.

Emerytury
Stażowe