Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl wydarzeń i działań edukacyjnych „Tygodnia Niepodległości”, które odbędą się w dniach 5-10 listopada w „Przystanku Niepodległość”. Rozpoczynamy już w poniedziałek 5 listopada o godz. 11.00- Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
- Przyszłość polsko-niemieckich stosunków zależy bardziej od Polski, niż od Niemiec - stwierdził Radosław Sikorski w rozmowie z niemiecką rozgłośnią radiową „Deutsche Welle”
- Prezydent mojego kochanego Gdańska obchodzi dziś urodziny - poinformował na Twitterze Donald Tusk.
Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.
Zaledwie w jeden weekend w regionie Värmland w Szwecji zgłoszono 4 przypadki gwałtu. Z czego aż trzy zdarzenia miały miejsce w pobliżu jednej ulicy.
Dzięki pracy policjantów odpowiedzialności karnej nie uniknie 19- letni mężczyzna, który w nocy włamał się do samochodu dostawczego i ukradł z niego żelki o wartości blisko tysiąca złotych oraz 50 kilogramów krówek. W ręce policjantów trafił również rówieśnik zatrzymanego, który próbował sprzedać ukradzione słodycze. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności, za paserstwo 5 lat.
Główny Inspektorat Sanitarny odnotował już jedenaście przypadków zachorowania na odrę pod Warszawą. Ognisko epidemiczne choroby powstało w Pruszkowie.
- Będziemy robić wszystko, żeby ugrupowania opozycyjne mogły współpracować i tworzyć koalicje w sejmikach 10 województw - stwierdził na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rok 2015 miał teoretycznie zakończyć zjawisko marginalizowania i „zamiatania pod dywan” tzw. Polonii niepodległościowej. W Polsce w demokratycznych wyborach wygrała „dobra zmiana”. Po wielu latach przejmowania polonijnych organizacji przez kręgi lewicowo-liberalne w Ameryce Północnej, wspomagane przez rządy po 1989 roku, zrodziła się nadzieja i przekonanie wśród wyborców dobrej zmiany w Ameryce, że teraz dojdzie do odrzucenia przez rządy dobrej zmiany pookrągłostołowych ustaleń na temat odepchnięcia i zablokowania od udziału w polskim życiu społecznym i politycznym Polonii z Ameryki Północnej. Tak jednak się nie stało. Po V Zjeździe Polonii i Polaków za granicą, który odbył się we wrześniu w Warszawie okazało się, że na wysokim szczeblu podjęto decyzje o ograniczeniu udziału w Zjeździe grupie ekstremalnych działaczy lewicowo-liberalnych i tzw. Polonii niepodległościowej. Zjazd okazał się medialnym sukcesem Marszałka Karczewskiego oraz do niedawna lewicowo-liberalnej Wspólnoty Polskiej, która przed Zjazdem dokonała pragmatycznego skrętu w prawo, przyznając na Zjeździe nagrodę imienia prof. Andrzeja Stelmachowskiego Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Uroczystość miała miejsce podczas dziwnego koncertu galowego” Nasza niepodległa 1918-2018”. Celnie scharakteryzował ten koncert internowany w trakcie stanu wojennego, działacz „Solidarności” i jeden z pierwszych, zlustrowany przez IPN polonijny lider Zygmunt Staszewski.” Nie było w tej produkcji miejsca dla piosenki z Powstania Warszawskiego, nie było „Murów" Kaczmarskiego i Gintrowskiego, nie było "Żeby Polska była Polska" Jana Pietrzaka, nie było "Jaskółki" Stana Borysa.”
Dzisiaj odbywają się międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje, w związku z czym pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbywa się pikieta mająca na celu podniesienie kwestii reparacji i odszkodowań dla Polski z tytułu niemieckich zbrodni i strat jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. Pikieta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00. Plakaty na pikietę przygotował znany grafik Wojciech Korkuć, autor wielu okładek Tygodnika Solidarność.
- Publicznie działają homoseksualiści i nic do tego nie mam, mi to nie przeszkadza. Ale jestem przeciwny wpuszczania tej ideologii do szkół - stwierdził na antenie TVP Info poseł Adam Andruszkiewicz.
Robert Biedroń był dziś gościem Jarosława Kuźniara. Polityk zaskoczył swoim zachowaniem, bo wbrew oczekiwaniom nie chciał tym razem wpisywać się w linie światopoglądową Onetu.
Z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że liderem polskiej sceny politycznej jest ciągle Prawo i Sprawiedliwość. Gdyby wybory odbyły się teraz, PiS zdobyłby 42,4 proc. głosów.
- Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć jak Polacy tradycyjnie spędzają Dzień Wszystkich Świętych. W zadumie, w gronie najbliższych, wspominając tych, którzy odeszli - podzieliła się swoją refleksją Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie.
W piątek, 2 listopada odbędą się międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje, w związku z czym pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się pikieta mająca na celu podniesienie kwestii reparacji i odszkodowań dla Polski z tytułu niemieckich zbrodni i strat jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. Pikieta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00. Plakaty na pikietę przygotował znany grafik Wojciech Korkuć, autor wielu okładek Tygodnika Solidarność. W mediach koncernu Ringier Axel Springer podniesiono alarm - Tym razem przy okazji piątkowych rozmów może dojść do skandalu. Od rana przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów będzie trwała pikieta, na której pojawią się hasła dotyczące reparacji i odszkodowań dla Polski za zniszczenia i straty, jakie ponieśliśmy w wyniku II Wojny Światowej. Obecność na wydarzeniu zapowiedzieli m.in. mecenas Stefan Hambura i współpracujący z „Tygodnikiem Solidarność” Wojciech Korkuć. Ten ostatni zaprasza na pikietę, publikując na Twitterze grafiki nawiązujące do napisu znajdującego się nad wejściem do obozu Auschwitz - czytamy w artykule dostępnym zarówno na Fakt24.pl jak i na Onet.pl. Na zarzuty postanowił odpowiedzieć Wojciech Korkuć.
Na cmentarzu powązkowskim skradziono wiele mosiężnych liter z dziesiątek grobów, w tym m.in. z pomnika Żwirki i Wigury.
W piątek, 2 listopada odbędą się międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje. W związku czym pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się pikieta mająca na celu podniesienie kwestii reparacji i odszkodowań dla Polski z tytułu niemieckich zbrodni i strat jakie Polska poniosła w wyniku II Wojny Światowej. Pikieta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00. Plakaty na pikietę przygotował znany grafik Wojciech Korkuć, autor wielu okładek Tygodnika Solidarność. W mediach koncernu Ringer Axel Springer podniesiono alarm
W przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości nie sposób nie wspomnieć o Legionach Polskich. Pozwolę sobie przybliżyć postać co prawda nie pierwszoplanową, ale jakże ważną – Adama Dulęby. Był on kronikarzem i fotografem Legionów Polskich, za „pracę w dziele odzyskania niepodległości” odznaczony został w 1937 r. Krzyżem Niepodległości. Fotografia była rodzinną pasją Dulębów. Synowie Adam i Stanisław przejęli ją od ojca, Franciszka Ksawerego, krakowskiego urzędnika. Świeżo upieczony maturzysta Adam zostawił rodzinie kartkę „Idę służyć Ojczyźnie” i objął służbę w biurze prasowym sztabu Legionów Polskich. Fotografował, dokumentował legionowe życie. Klisze dostarczał ojcu, który robił odbitki i odsyłał je z powrotem. W listopadzie 1915 r. Adam został ranny i po rekonwalescencji wrócił do służby w Polskim Korpusie Posiłkowym do dyspozycji Archiwum Legionowego. Zdjęcia Dulęby drobiazgowo dokumentowały codzienność Legionów: przemarsze wojsk, przygotowania do bitew i ich przebieg, pogrzeby poległych w boju kolegów, ale też codzienne czynności i to nie tylko żołnierzy, ale i Józefa Piłsudskiego. Na kliszach zarejestrował również Edwarda Rydza-Śmigłego, Kazimierza Sosnkowskiego, Józefa Hellera czy Władysława Sikorskiego. W 1916 r. wydał album ze swoimi fotografiami „Legionowo”. Część pieniędzy ze sprzedaży przeznaczył na wspomożenie rodzin, które straciły bliskich podczas wojny.
Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej.
W piątek, 2 listopada odbędą się międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje. W związku czym pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się pikieta mająca na celu podniesienie kwestii reparacji i odszkodowań dla Polski z tytułu niemieckich zbrodni i strat jakie Polska poniosła w wyniku II Wojny Światowej. Pikieta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00