Wizyta polskiej delegacji rządowo-biznesowej pod przewodnictwem wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego z udziałem wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego oraz wiceminister spraw zagranicznych Joanny Wroneckiej w Indiach i udział w Międzynarodowego VIII Szczytu Gospodarczego 2017 w Gudżaracie. W ramach Szczytu, polska delegacja rządowa z wicepremierem Glińskim została przyjęta przez premiera Indii, Narendrę Modiego oraz premiera rządu stanu Gudżąrat, Vijaya Rupaniego. Oficjalnej inauguracji Szczytu dokonał premier Indii Nardenrda Modi. Podczas uroczystości otwarcia „Vibrat Gujarat Global Summit 2017” wicepremier Gliński wygłosi przemówienie. W programie spotkań i rozmów są też przedstawiciele największych indyjskich korporacji.
- O przekrętach w KODzie - krzyczymy o tym od wielu miesięcy. Nikt tego nie chciał słuchać. Materiały na ten temat miała między innymi Gazeta Wyborcza. Zadzwonił do mnie prominentny członek redakcji: "Anka, ja wiem, ze tak jest, ale kur... zrozum - mamy szlaban na pisanie czegokolwiek takiego o KODzie. Nie chcę stracić pracy, kumasz?" - pisze na swoim profilu FB Anka Grzybowska, była Koordynator regionalna Komitetu Obrony Demokracji
61 proc. badanych opowiedziało się za budową elektrowni jądrowej w Polsce - wynika z przeprowadzanego cyklicznie od 2012 roku badania. W 2015 roku odsetek popierających budowę elektrowni jądrowej był mniejszy o 10 punktów procentowych. Oznacza to że elektrownia jądrowa zdobywa coraz więcej zwolenników.
Bez ostatecznego porozumienia zakończyły się rozmowy szefów partii politycznych z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Politycy zdecydowali, że zaplanowane na jutro obrady odbędą się w sali plenarnej. W spotkaniu nie wziął udziału lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Prof. Stanisław Czachorowski, ekolog, hydrobiolog i entomolog, a ponadto jeden z liderów olsztyńskiego KOD-u, to kolejna osoba pomawiająca Piotra Dudę, szefa „Solidarności” o przynależność do ZOMO. Czachorowski prowadzący na Blogspot.com stronę olsztyńskiego KOD-u pod hasłem autorytety moralne PiS opublikował zdjęcie oddziału ZOMO, na którym rzekomo znajduje się Piotr Duda
Brak wpłaty 22 mln zł podatku dochodowego przez Marcina P., twórcy piramidy finansowej Amber Gold, zdaniem prokuratorów nie stanowiło „naruszenia interesu prywatnego i publicznego”. Przed komisją śledczą do spraw Amber Gold zeznawał Bogusław Michalski, były dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Generalnej.
Rząd zastanawia się nad rozwiązaniem problemu nadużywania umów o dzieło – wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Nie żyje Ryszard Parulski, jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych szermierzy w historii tej dyscypliny sportu. Miał 78 lat. O śmierci Parulskiego poinformował Polski Związek Szermierczy.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewnia, że podstawa programowa jest przygotowana, a pieniądze przeznaczone na realizację reformy edukacji są przygotowane. Szefowa MEN podkreśla, że informacje o zwolnieniach nauczycieli są nieprawdziwe.
Pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych we wsi Huta Pieniecka przez zbrodniarzy z OUN-UPA został najprawdopodobniej wysadzony w powietrze.
Ekshumowano prochy mjr. Zbigniewa Paliwody ps. Jur, żołnierza 6. krakowskiej kompanii należącej do zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia”, którego ciało pomyłkowo skremowanego i pochowanego w grobie innej rodziny.
30 grudnia 216 r., po ciężkiej chorobie, zmarł Longin Komołowski – opozycjonista i współtwórca Solidarności, wieloletni przewodniczący Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie, wicepremier i minister pracy w rządzie Jerzego Buzka, człowiek dialogu oddany przez całe życie sprawom kraju i Solidarności, dla wielu członków Związku mentor, autorytet i przyjaciel.
– Każdy, kto bierze udział w ekshumacjach bohaterów, ma świadomość, że dotyka relikwii. Wierzę, że ta wrażliwość będzie nam towarzyszyła zawsze – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Zielonogórskie Forum Rodziców rozpoczęło dzisiaj protest przeciwko reformie edukacji. We wtorek 10 września protestujący rodzice nie puścili swoich dzieci do szkół. Akcję planują powtarzać 10 dnia każdego miesiąca.
4 stycznia przed Szpitalem Murcki w Katowicach odbyła się pikieta przeciwko planom połączenia tej placówki z Górnośląskim Centrum Medycznym. W akcji wzięło udział ponad 300 osób, pracownicy szpitala, związkowcy oraz mieszkańcy Murcek.
W 2017 r. wchodzi w życie kilka istotnych zmian w prawie pracy i przepisach ubezpieczeniowych. Najważniejsze to:
- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Francuzi z dniem 1 stycznia 2017 r. zyskali prawo do „niebycia w kontakcie” z pracodawcą po godzinach pracy. Oznacza to, że popołudniami mogą ignorować pocztę elektroniczną oraz telefony z pracy. Rząd ustawowo zadbał o ich prawo do wypoczynku.
- To, co się dzieje w Sejmie, to malutki kryzys. Duży kryzys jest związany z tym, że jutro dług publiczny przekroczy bilion złotych, a PiS, dokładnie tak samo jak PO i PSL, kontynuuje zadłużanie przyszłych pokoleń Polaków. Ja pytam jakim prawem? 30 miliardów złotych, tyle ile na wojsko, idzie na obsługę długu, na odsetek od tego długu, co roku - mówił wczoraj w programie TVP Info „4 strony” wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.
Na zachodniej Ukrainie zdewastowano pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Zdjęcia oraz wideo z miejsce zdarzenia pojawiły się w ukraińskich oraz rosyjskich mediach. Sytuacją zajmie zajął się juz ambasador na Ukrainie Jan Piekło. Na miejsce pojedzie również konsul.