W pożarze, który nad ranem wybuchł w hotelu Regent Plaza w Karaczi, zginęło 11 osób. Ponad 70 osób trafiło do szpitala, z czego około 30 jest w stanie krytycznym.
Prezes Polskiego Radia zwolniła cały zarząd organizacji związkowej, rzecz jasna wykorzystując paragraf 52 kodeksu pracy, czyli dyscyplinarkę. Bo to jedyny sposób na wyrzucenie z pracy indywiduum, które o zarobkach pracowników mówi, o warunkach pracy, a czasami ma czelność podwyżek dla załogi się domagać. Czy zwolnieni to właśnie robili?
- To nieprawda, że łamię konstytucję, to prezydent ją narusza - uważa prof. Andrzej Rzepliński. Tak prezes Trybunału Konstytucyjnego skomentował słowa Andrzeja Dudy w wywiadzie dla TVN24.
- Jestem prezydentem, ale mam ogromny szacunek dla Jarosława Kaczyńskiego, bo ma ogromne doświadczenie i pełnił urząd premiera. To jest osoba, która w moim przekonaniu ma bardzo jasną wizję tego, jak powinny być prowadzone sprawy państwowe. I ja się generalnie z tą wizją zgadzam, bo to jest wizja, którą miał prezydent Lech Kaczyński. To jest państwo, w którym wszyscy są równi wobec prawa - powiedział w wywiadzie udzielonym stacji TVN Andrzej Duda.
"Europa przyglądała się bezradnie wyeliminowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez nowy, narodowo-konserwatywny rząd. Teraz Jarosław Kaczyński zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa" - pisze niemiecki dziennikarz Jan Puhl w "Der Spiegel". Autor opisuje sytuację w Polsce, opierając się m.in. na opiniach Jadwigi Staniszkis oraz tygodnika "Polityka". Przytacza ocenę Staniszkis, że Kaczyński "chce zmonopolizować władzę", co wynika z "bolszewickiego rozumienia polityki".
Jak wynika z exit polls, we wczorajszym referendum Włosi odrzucili reformę konstytucji. Przeciwko zmianom opowiedzieć mogło się nawet 58% głosujących. Eksperci podkreślają, że taka decyzja to duży krok w kierunku „Italexitu”.
Zakończyły się ponowne wybory prezydenckie w Austrii. Wygrał je Alexander Van der Bellen, kandydat Zielonych.
- Otóż w mojej ocenie, Pan Prezes TK zrobił wiele dla zdeprecjonowania tej instytucji i podejmował działania naruszające porządek konstytucyjny. Moim zdaniem, nie do pogodzenia z zasadą niezawisłości sędziowskiej były liczne, prasowe i pozaprasowe, wypowiedzi prof. Rzeplińskiego. Moja opinia w tym zakresie ma swoje uzasadnienie nie w sympatiach czy antypatiach politycznych lub osobistych, a w prawie, bo to prawo jest dla mnie istotne - pisze dla Tysol.pl mec. Michał Bartoszko
"Wierzę, że zmiany w górnictwie, które rozpoczęliśmy i które są realizowane, przyniosą oczekiwane efekty. Efekty w postaci silnego górnictwa, bo nie ma silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa" – mówiła premier Beata Szydło podczas Akademii Barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej.
Z okazji Barbórki, dorocznego Święta Górnika, przekazuję wyrazy szacunku wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego oraz instytucji sprawujących nadzór górniczy. Przyjmijcie Państwo serdeczne życzenia satysfakcji z sukcesów w pracy zawodowej, powodzenia w działalności społecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech święta Barbara otacza swoją opieką Państwa oraz Państwa bliskich. Niech w Państwa domach zawsze gości rodzinne szczęście i dostatek - napisał prezydent.
Z Waldemarem Sopatą, członkiem KK i przewodniczącym NSZZ "S" w Tauron Wydobycie ZG Sobieski, rozmawia Andrzej Berezowski.
Z Adrianem Ramsem z Muzeum Miasta Jaworzna o historii górnictwa w Jaworznie rozmawia Andrzej Berezowski
Historia miasta Jaworzna jest wprawdzie nierozłącznie związana z historią górnictwa węglowego w Małopolsce, ale najwcześniejsze dokumenty pochodzące z XIII i XIV wieku wskazują, że na tych terenach rozwijało się początkowo górnictwo kruszcowe, oparte na eksploatacji rud cynku i ołowiu. Osady wiejskie leżące na pograniczu państwa polskiego, takie jak Jaworzno, ale także Szczakowa czy Jeleń (obecnie dzielnice Jaworzna) rozwijały się samodzielnie, a wydobywanie galmanu przyczyniało się do szybkiego napływu rzemieślników i bogacenia się ludności miejscowej.
Postanowiłem nie być kandydatem na prezydenta - oświadczył François Hollande w środę, kilka minut po 20.00 podczas oficjalnego telewizyjnego wystąpienia w Pałacu Elyseeiskim i dodał: nie mogę powodować rozproszenia lewicy.
Nowy rysunek Krysztopy
- W związku z licznymi zarzutami kierowanymi wobec mojej osoby a dotyczącymi mojego stanu zdrowia oświadczam, że brak jakichkolwiek podstaw faktycznych uzasadniających formułowanie takich oskarżeń. Jednocześnie przypominam, że w dniu 15 listopada 2016 roku nie wzięłam udziału w Zgromadzeniu Ogólnym aby nie legitymizować jego obrad w niezgodnym z ustawą i Konstytucja składzie. Podtrzymuję moje stanowisko w tej sprawie i nadal nie widzę możliwości udziału w Zgromadzeniu zwołanym z naruszeniem obowiązującego prawa - pisze w specjalnym oświadczeniu opublikowanym przez prof. Kamila Zaradkiewicza sędzia TK Julia Przyłębska
Grupa wysoko postawionych "obrońców demokracji" wystosowała "odezwę do Polaków", w której wezwała między innymi wojskowych do sprzeciwienia się obecnej, demokratycznie wybranej władzy. Jednym z sygnatariuszy odezwy jest aktorka Krystyna Janda. Pośród komentarzy pod odezwą na jej profilu FB są i takie, które ją popierają. Wydaje sie jednak, że krytycznych jest więcej niż zwykle.
Rząd PiS systematycznie rujnuje polską kulturę, spowalnia rozwój gospodarki, przeprowadza zamach na prawa kobiet i właśnie przystępuje do forsowania reformy, która spowoduje gigantyczny chaos w polskiej szkole. Dlatego wzywamy wszystkich – obywatelki i obywateli, nauczycieli, rodziców, pracowników służby zdrowia, górników, rolników, przedsiębiorców, twórców i dziennikarzy, sędziów, prokuratorów, policjantów i wojskowych, a także organizacje pozarządowe, partie polityczne i samorządy, organizacje związkowe, samorządy zawodowe – by się temu wspólnie przeciwstawili - wzywają w specjalnej "rewolucyjnej" odezwie tuzy "obrony demokracji. Czy wzywając wojsko i służby do walki z demokratyczną władzą, wypełniają już znamiona przestępstwa?
Stan wojenny to była kultura. Jaruzelski i jego ekipa oddali władzę w sposób dobrowolny. W Służbie Bezpieczeństwa byli oprawcy? To teraz są oprawcy. Są nimi ci, którzy dziś dzielą Polaków - tego oraz wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć podczas protestu przeciwko obniżeniu emerytur byłym funkcjonariuszom SB.
– Radio stało się też głosem tych Polaków, których po 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć – dodawał arcybiskup. – Świętując 25-lecie Radia Maryja, dziękujemy Panu Bogu za wszystkie wielkie dzieła, które zapoczątkował o. Tadeusz – mówił w homilii, abp Marek Jędraszewski z okazji 25-lecia Radia Maryja