Na jesieni 1918 roku, gdy stało się oczywiste, że Austro-Węgry i Niemcy przegrały wojnę, Polacy rozpoczęli przejmowanie władzy w okupowanej przez państwa centralne części Królestwa Polskiego. W nocy z 6 na 7 listopada w oswobodzonym Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został szef galicyjskich socjalistów Ignacy Daszyński.
„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.
Lidzbark Mazurski, Mrągowo, Braniewo czy Pasłęk to tylko wybrane miejscowości, które według Google nie należą już do Polski. Według mapy Google dość spora część północno-wschodniej Polski należy do Federacji Rosyjskiej.
To wielce radosny dzień ‒ dzień spełnienia wielkiego zobowiązania wobec bohaterów naszej ojczyzny, wobec Żołnierzy Niezłomnych. W dniu narodowym pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionym z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej pana profesora Lecha Kaczyńskiego, 1 marca tego roku, stojąc tutaj przy Grobie Nieznanego Żołnierza, powiedziałem, że brakuje tutaj tablic upamiętniających tych właśnie ostatnich powstańców Rzeczypospolitej, uczestników powstania antykomunistycznego, żołnierzy wyklętych przez komunistów, niezłomnych obrońców ojczyzny. - powiedział Prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W piątek 11 listopada, w Święto Niepodległości, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe oraz nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda złożył w czwartek w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego kwiaty pod tablicą upamiętniającą Parę Prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Działania Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego komentuje eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska.
– W tej chwili mamy bardzo silny spór, jednak zbalansowanie sił w demokracji jest oczywiste. Strona opozycyjna ma swoje media, ma swoje zasoby, które przez lata gromadziła, ma wsparcie zagraniczne. Wiele instytucji jest wciąż w jej rękach – z prof. piotrem Glińskim, wicepremierem i ministrem kultury, rozmawia Krzysztof Świątek.
„Skoro w Polsce możliwe było aby robotnik obalił komunizm i został prezydentem, to dlaczego w kapitalistycznej Ameryce milioner nie może zostać prezydentem. (...) Jak widać i dla niego moja historia była inspiracją do działania" - czytamy na Facebooku Lecha Wałęsy. Były prezydent inspirował już wielu, ale że Donalda Trumpa...
Międzynarodowa edycja "Newsweeka" zaliczyła poważną wpadkę. Do prenumeratorów oraz części punktów dystrybucyjnych trafiło 125 tys. egzemplarzy specjalnego numeru tygodnika, z okładką, na której jest... nowa prezydent Hillary Clinton. W dodatku z oryginalnym autografem, który Clinton składała przy okazji jednego ze swoich wieców wyborczych.
- Jest duża szansa nie tylko na to, że coś się poprawi dla Ameryki, ale i dla świata. Nie wierzę, że Trump odwróci się z Europy. Myślę, że Trump będzie dobry dla Polski - - powiedziała senator PiS Anna Maria Anders w programie "Rzeczpospolitej" #RZECZoPOLITYCE.
- Ponad 20 redakcji różnych mediów wystąpiło o akredytacje na Marsz Niepodległości. Ze względu na niespełnianie standardów społeczności Marszu Niepodległości Gazeta Wyborcza i TVN nie otrzymały akredytacji - czytamy na Facebooku Marszu Niepodległości. Zdaniem organizatorów media te nie spełniają "standardów społeczności Marszu Niepodległości".
Rząd Ukrainy zatwierdził dymisję byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego – poinformował portal wpolityce.pl
Prezydent Duda w wywiadzie dla "Polski" zaznaczył, że chciałby, aby 11 listopada był świętem jedności. Zaapelował też o odsunięcie polityki od Święta Niepodległości i wyraził zaniepokojenie podziałami związanymi z marszami, która przejdą ulicami Warszawy już jutro.
- Mniejszości Amerykanów bardzo nie spodobało się to, że nie są większością. Bo jak to tak może być, że wygrał facet a nie kobieta, że pajac, a nie stateczna dama, że głupek, a nie odpowiedzialna polityk. W dzisiejszych czasach? - pisze Franciszek Kucharczak na portalu "Gościa Niedzielnego".
W Stanach Zjednoczonych odbywają się masowe protesty po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Zwolennicy Demokratów wyszli na ulicę m.in. w Bostonie, Seattle, Nowym Jorku, Filadelfii i Chicago. Ludzie skandują: " Trump nie jest naszym prezydentem".
Mszą Świętą w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Obchody trwają od rana do późnego wieczora. Uroczystości zakończą się Marszem Pamięci i przemówieniem prezesa Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.
Na stronie serwisu "Obserwator konstytucyjny", który stanowi formę działalności wydawniczej Biura Trybunału Konstytucyjnego, w postaci publikacji elektronicznej, ukazał się wczoraj artykuł pt. "Ameryka wybrała populizm" - o tym, że Amerykanie postanowili w praktyce sprawdzić, jak będą rządzić populiści. Zatem apolityczny Trybunał Konstytucyjny uprawia politykę w serwisie Biura TK?
Sejmowe komisje opowiedziały się w piątek za tym, by Polska wystąpiła z organizacji Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB). Decyzję taką popiera Polska Akademia Nauk, która reprezentuje Polskę w ICGEB.
Przez tysiące lat nasi przodkowie żyli w spójnych, niewielkich grupach; my dziś mieszkamy w wielkich, wielokulturowych miastach. Mamy problemy, by w nich dobrze funkcjonować - powiedział w rozmowie z PAP antropolog z Uniwersytetu Oxfordu, Robin Dunbar.