Przedstawiciele organizacji związkowych działających w Rafako zaapelowali do zarządu spółki, rady nadzorczej, akcjonariuszy i wierzycieli o ratowanie firmy. "Jest jeszcze możliwe wycofanie wniosku o upadłość" – podkreślili w piśmie z 30 września.
Z powodu powodzi, która dotknęła południe naszego kraju, związkowcy z Poczty Polskiej postanowili przedłużyć referendum strajkowe, które pierwotnie miało zakończyć się 30 września.
Sąd przywrócił do pracy koordynatorkę organizacji związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, która została zwolniona dyscyplinarnie z pracy mimo braku zgody ze strony związku zawodowego, i zasądził wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia. Wyrok jest nieprawomocny.
19 września br. Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Beko Poland Manufakturing Sp. z o.o. podjęła uchwałę, w której w skład zespołu negocjacyjnego dotyczącego zwolnień grupowych zgłosiła dwóch przedstawicieli Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, którzy mieli uczestniczyć w negocjacjach w charakterze ekspertów, mających na celu wspomóc w negocjacjach związkowców z organizacji w Beko. Zarząd Beko poinformował związkowców na piśmie, iż nie wyraża na to zgody.
Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
19 września w Stalowej Woli, w ramach projektu „Przystanek Historia Stalowa Wola” odbyła się sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”.
Trwają zwolnienia grupowe w PKP Cargo. O wypowiedzeniach wręczanych pracownikom opolskiej części Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo informuje w mediach społecznościowych Mateusz Magdziarz, były dyrektor TVP3 Opole.
28 sierpnia została zarejestrowana nowa organizacja w DSI Underground Merol spółka z o.o. w Stalowej Woli.
- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Po tym, jak wycofano wypowiedzenie wręczone kobiecie w ciąży oraz po zapowiedzi Głównego Inspektora Pracy o pilnej kontroli w PKP Cargo, to kolejny sukces Solidarności, która bacznie przygląda się procesowi zwolnień grupowych w tej spółce.
Rada Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" przyjęła stanowisko, w którym skrytykowała pomysł łączenia fizyki, chemii, biologii i geografii w jeden przedmiot.
Z wizytą w Polsce przebywa dziś Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Przyjechała na zaproszenie NSZZ "Solidarność".
W niedzielę 29 września odbyła się uroczysta peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Na gościnnych obiektach LKS "Barciczanka" przy społecznej pogodzie rywalizowało blisko 200 zawodników z 11 drużyn.
Pracownicy Elektrowni Rybnik protestowali 26 września przed tamtejszym Urzędem Miasta. Związki zawodowe sprzeciwiają się planom przyśpieszonej likwidacji elektrowni.
Po niemal trzech latach udało się zakończyć spór zbiorowy w Urzędzie Miejskim w Drezdenku.
- Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że Solidarność nie zapomina. Ksiądz Jerzy zostawił nam mocny fundament, na którym budujemy lepsze jutro ludzi pracy. Od tego jest związek zawodowy – mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podczas uroczystości upamiętniającej bł. ks. Jerzego w Staszowie (woj. Świętokrzyskie). Było to prawdziwe święto lokalnej społeczności, która skupiła się wokół postaci patrona Solidarności i jego historii.
- Już kilkanaście lat temu wiedzieliśmy, że prędzej czy później religia klimatyczna doprowadzi do tego, że będzie niszczona polska gospodarka i że polskie społeczeństwo będzie poprzez nią zubożone. To jest moment, w którym musimy głośno domagać się referendum w naszym kraju, bo jako Solidarność widzimy, szczególnie po przedstawieniu przez naszych ekspertów raportu na temat tzw. Zielonego Ładu, jakim szkodliwym działaniem może być jego wdrożenie dla całej naszej gospodarki - przekonuje w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
– Dzisiaj będę uczestniczył w pikiecie związanej z likwidacją BEKO. Zwalnianych jest tam prawie 2 tys. osób. To jest ewidentnie wynik prowadzenia polityki Zielonego Ładu. Koszty energii, ETSu i inne koszty związane z tą polityką powodują, że międzynarodowe korporacje uciekają z Polski i Europy – mówił dziś na antenie Radia WNET wiceszef "S" Bartłomiej Mickiewicz.
Pracownicy likwidowanej w Łodzi Fabryki Beko Europe i likwidowanej we Wrocławiu fabryki chłodziarek Beko przyjechali dziś do Warszawy, aby zaprotestować przeciwko likwidacji swoich miejsc pracy. Jak mówią, Beko to pierwsza, ale nie ostatnia firma, która jest ofiarą wprowadzania tzw. Zielonego Ładu w Polsce.