Trwa tygodniowy strajk załogi fabryki Audi w Győr ogłoszony 24 stycznia przez związki zawodowe, żądające natychmiastowej 18-procentowej podwyżki wynoszącej nie mniej niż 75 tys. forintów (235 euro, czyli ok. 1 tys. zł).
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Piotr Duda szeroko i niekiedy ostro komentował doświadczenia współpracy z rządem. I te dobre, i te niekoniecznie satysfakcjonujące.
NSZZ Solidarność wręczy posłom list dotyczący zarobków w NBP. Poniżej prezentujemy jego treść.
Kazimierz Grajcarek, międzyzwiązkowy koordynator ds. Projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2018. Wyróżnienie to przyznało Wydawnictwo Górnicze, które wydaje Trybunę Górniczą oraz portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie. Tytuł wręczono w poniedziałek, 28 stycznia, w Katowicach w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
W poniedziałek 4 lutego odbędzie ogólnopolska akcja odwiedzin biur poselskich i senatorskich Zjednoczonej Prawicy. To pierwsza z akcji prowadzonej przez Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ “Solidarność”, który zawiązał się 11 stycznia w Warszawie.
Wbrew słowom zastępcy redaktora naczelnego „Wyborczej” Jarosława Kurskiego dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej, która m.in. dzięki ministrowi Piotrowi Glińskiemu ma status muzeum, nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem przez MKiDN kwoty finansowania Europejskiego Centrum Solidarności. Próba łączenia tych dwóch spraw, jak sugeruje to wicenaczelny „GW”, jest niedopuszczalna.
- Pracodawca odrzucił wniosek o doraźne czynności związkowe. Przez to członkowie Komisji Zakładowej stanęli w obliczu zagrożenia wypowiedzenia z pracy w trybie artykułu 52. Dlatego podjęliśmy decyzję, że na dzień 23 stycznia zakończymy protest - mówi Dariusz Paczuski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Auchan Polska, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Działacze oświatowej „Solidarności” na swoim zebraniu w dniu 23 stycznia podjęli uchwałę o powołaniu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, na którego czele stanęła Danuta Utrata, przewodnicząca struktur oświatowych „Solidarności”.
W markecie sieci Auchan w podwarszawskich Łomiankach trwa protest okupacyjny. Związkowcy przebywają w jednym z pomieszczeń biurowych na terenie marketu. W proteście uczestniczy 7 osób. Są to członkowie Komisji Zakładowej Solidarności z Auchan oraz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara. W tym czasie inni działacze Solidarności zorganizowali przed budynkiem sklepu pikietę poparcia dla protestujących.
23 stycznia o godz 9:00 w markecie sieci Auchan w podwarszawskich Łomiankach rozpoczęła się spontaniczna akcja protestacyjna zorganizowana przez zakładową Solidarność. Związkowcy domagają się m.in.: konstruktywnego dialogu, realnego wzrostu płac dla wszystkich pracowników, wzrostu zatrudnienia ze względu na bardzo duże przeciążenie pracą, pełnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Przedstawiciele Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” wręczyli poseł Ewie Szymańskiej podpisane przez Piotra Dudę, przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” postulaty dotyczące realizacji obietnic wyborczych. Grożą protestami w razie braku reakcji rządu i parlamentu.
Dziś ( 23 stycznia 2019 r.) o godz. 14.00 pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu odbędzie się pikieta NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.
- W imieniu Zarządu Regionu Płockiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim naszym członkom za aktywny udział w PIKIECIE ZWIĄZKOWEJ, którą organizowaliśmy w dniu 20.11.2018 roku przed siedzibą płockiej spółki Precizo w obronie szykanowanych liderów związkowych Kamila Marciszewskiego i Mariusza Smardzewskiego - informuje NSZZ Solidarność Region Płock.
16 stycznia Solidarność z Biedronki złożyła do prokuratury we Wrześni zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Uważa, że pracodawca utrudnia działalność związkową poprzez utrudnianie przeprowadzenia referendum strajkowego oraz nałożenie na kierowników sklepów obowiązku niewpuszczania na teren placówek związkowców mających przeprowadzić głosowanie.
We wtorek, 22 stycznia, w Warszawie minister Anna Zalewska spotkała się ze związkowcami. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele „S”. Solidarność oświatowa dzień wcześniej podjęła decyzję o zawieszeniu wszelkich rozmów z minister do momentu realizacji przez MEN postulatów płacowych. W związku z tym na spotkaniu ograniczyła się do przedstawienia swojego oświadczenia w sprawie podwyżek dla nauczycieli.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podjął się mediacji między protestującymi nauczycielami a Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zaapelował, aby w ferworze walki politycznej i narastającego sporu wokół funkcjonowania systemu oświaty nie umknęło to, co najważniejsze - dobro dzieci oraz ich prawo do edukacji i wychowania.
Manifestacja górniczych związków zawodowych przed Ministerstwem Energii zapowiadana na 21 stycznia nie odbędzie się. Zaplanowane na ten dzień posiedzenie Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej również zostało odwołane.
O relacjach Solidarności ze zmarłym tragicznie prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, a także o zapowiadanych przez Związek protestach w programie Forum Panoramy na TVP Gdańsk - Marek Lewandowski rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej.
Priorytetem jest każdy członek Związku – mówił przewodniczący Piotr Duda w czasie spotkania z przedstawicielami Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń. Przewodniczący podkreślał, że nie ma w „S” ważnych i mniej ważnych branż. Spotkanie odbyło się we wtorek 15 stycznia w Warszawie.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy. Jest to efekt braku realizacji postulatów związku przez wiele miesięcy. W skład komitetu weszli członkowie Prezydium KSOiW, przewodniczący sekcji regionalnych oraz delegaci WZD KSOiW, którzy są członkami Komisji Krajowej i jednocześnie reprezentują struktury oświatowe.