W Hali Mistrzów we Włocławku odbyła się 7 września druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Halowej Mundurowej Solidarności.
Stało się piękną tradycją, że w Restauracji „Pod Goleszem” w podjasielskich Krajowicach spotykają się członkowie Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” przy Gamrat SA w Jaśle, aby porozmawiać o codziennych sprawach, ale też korzystając z obecności władz Regionu, dowiedzieć się o bieżących działaniach Związku.
Szkolenie w dniach 10–11 września prowadziła doświadczona trenerka Działu Szkoleń Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Maria Kościńska.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odbyło się posiedzenie wyborcze Sekcji Młodych przy Krajowym Sekretariacie Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „Solidarność”. Zostały wybrane władze Sekcji oraz delegaci na Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Młodych.
11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego, które otwierało przed NSZZ „Solidarność” możliwość tworzenia niezależnych struktur związkowych na terenie całego kraju.
Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przekształciła się dziś w ogólnopolski komitet protestacyjno-strajkowy. Ten zaś podjął decyzję o oflagowaniu wszystkich jednostek objętych działaniem Sekcji. To pierwszy etap protestu kolejarzy przeciwko zwolnieniom grupowym w PKP Cargo.
Tradycyjnie w drugą niedzielę września Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność zrzeszone w Terenowej Sekcji NSZZ Solidarność miasta Jaworzno zorganizowały uroczystą mszę św. w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny.
W sobotę 7 września przy pięknej letniej pogodzie spotkaliśmy się na szlakach Beskidu Żywieckiego, uczestnicząc w dorocznym Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Solidarności. Wzięło w nim udział blisko 170 osób!
44 lata temu, 11 września 1980 roku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej Międzyzakładowy Komitet Robotniczy podpisał porozumienie z komisją rządową. To wówczas wynegocjowano postulat, że Porozumienie Gdańskie będzie obowiązywało na terenie całego kraju.
Dyskusja nad projektem ustawy budżetowej oraz sytuacji w PKP Cargo to główne punkty wczorajszego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego.
Związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność”, domagają się „natychmiastowych rozmów” na temat przyszłości zakładów energetyki węglowej GK Enea: kopalni Bogdanka oraz elektrowni w Połańcu i Kozienicach.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce powoływać pracowników cywilnych na stanowiska dyrektorów zakładów karnych, aresztów śledczych i Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej. Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ "Solidarność" przestrzega przed tym pomysłem.
Blisko 8 tys. ludzi bawiło się w Katowickim Parku Leśnym na pikniku i koncercie z okazji 44. urodzin śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Impreza połączyła pokolenia. To było wspólne rodzinne świętowanie.
Od poniedziałku zatrudnieni w łódzkim zakładzie Beko pracują w czarnych podkoszulkach – tak wyrażają protest wobec decyzji firmy o zamknięciu fabryki. Pracę straci 1100 osób. Koncern zapewnił, że wypracuje razem z pracownikami warunki odejścia i nie zostawi ich bez pomocy.
– W dalszym ciągu, zgodnie z tym, o czym NSZZ „Solidarność” mówi od wielu lat, następuje ciągły proces odchodzenia doświadczonej kadry z praktycznie każdego sektora sfery budżetowej – mówił dziś podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem wzrost płac w budżetówce jedynie o inflację nie zahamuje tego procesu.
W wieku 65 lat zmarł Jacek Rybicki, były wiceprzewodniczący i sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm III kadencji. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, składa kondolencje bliskim Zmarłego.
W wieku 65 lat zmarł Jacek Rybicki, działacz NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm III kadencji.
Wystrzałem z pistoletu startowego szef gorzowskiej Solidarności Waldemar Rusakiewicz rozpoczął 25. edycję Biegu Solidarności, który odbył się 7 września w Gorzowie.
W niedzielę, 8 września, zakończyła się peregrynacja obrazku Matki Bożej Robotników i Solidarności, relikwii bł. ks. Popiełuszki i miniatury Krzyża Nowohuckiego, które od blisko roku znajdowały się na Podlasiu.
– Jeśli rzeczywiście planowany jest gwałtowny spadek zapotrzebowania na węgiel, mam pytanie: skąd weźmiemy prąd? Wszak wiadomo, że elektrownie jądrowe do pierwszej połowy lat 30. nie powstaną – zastanawia się Bogusław Hutek, szef górniczej „S”.