Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", m.in. biorąc pod uwagę przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie, funkcjonowanie rady pracowników oraz przeciwdziałanie mobbingowi.
Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność” zaprasza do udziału w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się dnia 13 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w WOAK “Spodki”, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.
7 grudnia 2017 r w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia br. (środa) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny.
Po kilkunastodniowej wojnie nerwów przedstawiciele zarządu spółki Mokate w Ustroniu rozpoczęli rozmowy ze związkowcami. Ich efektem jest porozumienie o współpracy, podpisane w piątek, 8 grudnia. – Dziękuję wszystkim z całego kraju, którzy wsparli „Solidarność” w Mokate. To dzięki nim do tej spółki powrócił dialog – mówi Marek Bogusz, szef podbeskidzkiej „Solidarności” ogłaszając zawieszenie ogólnopolskiej pikiety przed bramami Mokate, która była zaplanowana na piątek, 15 grudnia.
W ramach uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, wraz z wieloma współorganizatorami, zainicjował rekonstrukcję wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Zarząd Regionu już po raz dziesiąty organizuje odwzorowanie ówczesnych wydarzeń. Jest to lekcja historii, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy znają wydarzenia sprzed 36 lat tylko z opowieści. Rekonstrukcja jest doskonałą okazją, aby ukazać realia, w których trzeba było wówczas żyć.
Na Sesji Rady Miejskiej Leszna w dniu 30 listopada 2017 r. Radni przyjęli Uchwałę oczekującą od Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka stosowania w zamówieniach publicznych tz. klauzul społecznych. Inicjatywę tą zainspirowaną pismem NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Oddział w Lesznie, w którym to proszono Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Leszna o rozważenie możliwości stosowania klauzul społecznych, podjęli Radni PiS – u.
O godzinie 17 odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po Mszy nastąpi wykonanie utworów patriotycznych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i złożenie kwiatów w Kaplicy św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Sprzeciwiamy się działaniom rządu, które pozorują prowadzenie dialogu społecznego. Sprzeciwiamy się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – oświadczyli byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Henryka Bochniarz i Piotr Duda. Na wspólnej konferencji zaapelowali do Prezydenta RP o zawetowanie rządowej nowelizacji, co da szansę na przeprowadzenie rzetelnej dyskusji na temat zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.
Aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” organizuje 13 grudnia 2017 roku uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus (u oo. Jezuitów) przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po mszy około godz. 18 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki i znicze pod Pomnikiem.
Mimo apeli związków zawodowych i organizacji pracodawców senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej większością głosów zaakceptowała szkodliwe zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Niestety wśród tych którzy zlekceważyli wspólny głos partnerów społecznych znalazł się Stanisław Kogut, były zasłużony działacz kolejarskiej Solidarności.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Dnia Świętej Barbary, patronki Górników, ale i wszystkich ludzi ciężkiej, i odpowiedzialnej pracy. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanej przez Was profesji.
W tym tygodniu gościła w Polsce unijna Komisarz ds. transportu Violeta Bulc. Spotkanie z Panią Komisarz miało być okazją dyskusji o problemach transportu i przygotowywanego na poziomie Unii Europejskiej Pakietu Mobilności.
Podczas XXX Walnego Zebrania Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” dnia 26 października 2017 r. podjęto dwa stanowiska: w sprawie prac nad zmianą konstytucji RP i zmiany Godła Rzeczypospolitej Polskiej.
NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan apelują do senatorów o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy znoszącej górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pod listem podpisali się byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Piotr Duda i Henryka Bochniarz.
24 listopada br. uroczyście przekazano nowy sztandar Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu.
Na 27 posiedzeniu Komitetu Strajkowego z 27 listopada bieżącego roku zapadły następujące decyzje.
Polska odwrotnie wdraża dyrektywę o obowiązku informowania pracowników delegowanych, a w transporcie międzynarodowym powszechnym jest problem zastępowania delegowania pracowników podróżą służbową. Dyskutowano o tym na V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy w Krakowie.
Używając porównania Jeana Clouda Junckera, Europejski Filar Praw Socjalnych to kompas wskazujący właściwy kierunek. Jednak trzymając się tej terminologii trzeba jasno powiedzieć, że z samego faktu posiadania kompasu nie wynika, że cel został osiągnięty. Wręcz przeciwnie. Po drodze są rzeki, góry i bagna, które trzeba pokonać, a nie wiadomo jak. Czy zatem proklamowanie Filaru na ostatnim szczycie w Goteborgu to sukces, czy tylko sprytny wizerunkowy chwyt, że coś się w tej sprawie robi?
Szykanowanie za działalność związkową i brak woli dialogu zarzucają swojemu pracodawcy związkowcy Solidarności z Mokate w Ustroniu. Skierowali doniesienia do prokuratury o wymuszanie rezygnacji z członkostwa, a w ostatnim czasie weszli w spór zbiorowy, m.in. o podwyżki wynagrodzeń. 15 grudnia planują pikietę protestacyjną przed siedzibą zakładu.