18 marca do zarządów Jeronimo Martins w Polsce i w Portugalii została wysłana petycja podpisana przez 4 tys. pracowników Biedronek, którzy domagają się poprawy warunków pracy. Akcję zorganizowała działająca w sieci Solidarność. – Jeśli w ciągu dwóch tygodni pracodawca nie odniesie się do postulatów zawartych w tej petycji, rozpoczniemy spór zbiorowy – zapowiada Gabriela Kaim, przewodnicząca „S” w Biedronce.
19 marca odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w ramach XXIX edycji konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – „Solidarni w Sporcie”.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, złożył gratulacje abp. Tadeuszowi Wojdzie. 14 marca arcybiskupa Wojdę, metropolitę gdańskiego, wybrano nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Dziś w siedzibie Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ „S” odbyło się spotkanie przedstawicieli nowych władz Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” z działaczami z regionalnych Komisji Międzyzakładowych. Rozmawiano o problemach nauczycieli zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnokrajowym.
Związkowcy z kopalni Turów w Bogatyni wysłali do właściciela odkrywki PGE GiEK pytania o dalsze działania ws. odkrywki – podał szef NSZZ „S” w kopalni Wojciech Ilnicki. Pytają, czy będzie złożone odwołanie od orzeczenia WSA uchylającego decyzję środowiskową GDOŚ ws. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni.
Dziś w warszawskiej siedzibie "Tygodnika Solidarność" odbyło się pierwsze spotkanie zespołu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do spraw pakietu klimatycznego tzw. Zielonego Ładu.
20 marca przed budynkiem Zarządu Lokali Miejskich przy al. Kościuszki 47 w Łodzi odbędzie się zorganizowana przez Organizację Międzyzakładową Pracowników Administracji NSZZ „Solidarność” pikieta w obronie praw pracowniczych i związkowych. Początek planowany jest na godzinę 16.
– Pomimo szumnych zapowiedzi polski premier nie ma dużego „przełożenia” na decyzje brukselskich elit. Dlatego od Donalda Tuska i ministra Siekierskiego słyszymy: „zamknięcie granicy z Ukrainą nie wchodzi w grę, wyrzucenie do kosza Europejskiego Zielonego Ładu nie wchodzi w grę”. Tak więc naszych podstawowych postulatów, które są przyczyną strajków i protestów, rząd załatwić nie może ze strachu przed Unią Europejską – przekonuje w rozmowie z Tysol.pl Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
W dniu 11 marca 2024 roku w siedzibie Centrali Spółki Polregio SA zawarte zostało porozumienie w sprawie zakończenia sporu zbiorowego, wszczętego pismami Związków Zawodowych z dnia 19 oraz 29 czerwca 2023 roku, a potwierdzonego ostatecznie w dniu 18 stycznia 2024 roku.
Dnia 19 marca 1981 r. funkcjonariusze MO i SB siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegację Solidarności i brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Związkowcy mieli przedstawić sprawy dotyczące wyżywienia narodu oraz postulaty rolników prowadzących strajk okupacyjny w siedzibie bydgoskiej WK ZSL.
Dzięki związkowcom z NSZZ „Solidarność” załoga GKN Driveline Polska otrzyma wyższe wynagrodzenia. To efekt zakończonych kilka dni temu negocjacji płacowych z pracodawcą.
W sobotę, 16 marca w Kopalni Soli w "Wieliczka" odbyła się Droga Krzyżowa zorganizowana przez podhalański oddział NSZZ „Solidarność” z Nowego Targu.
Wybory przewodniczącego Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Legnica PKP Cargo S.A. Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu odbyły się w sali Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność".
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” jednogłośnie przyjęto uchwałę, zgodnie z którą 10 maja Solidarność zorganizuje protest przeciw polityce tzw. Zielonego Ładu oraz wystąpi z wnioskiem o rozpisanie referendum ogólnokrajowego w tej sprawie. Publikujemy treść uchwały.
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” PKP SA we Wrocławiu została wybrana jako przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej PKP SA.
Smutne wieści przekazali dolnośląscy przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bieruniu od miesiąca działa Solidarność. Wkrótce po tym, jak pracownicy placówki zorganizowali się w „S”, pracodawca poinformował, że w życie wejdzie podwyżka wynosząca 15 proc.
– Chcemy (…), by Polacy zdali sobie sprawę, że ich Zielony Ład też dotknie. Bo on dotknie każdego Polaka. Każdy Polak za niego zapłaci. Będziemy więc starali się przekonać Polaków, żeby 10 maja poszli z nami – mówił dziś w telewizji Wpolsce.pl Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, komentując decyzję Solidarności o organizacji protestu 10 maja i zamiarze złożenia wniosku o rozpisanie referendum ogólnokrajowego.
Ministrowie pracy krajów członkowskich UE zatwierdzili wstępne porozumienie Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. – Jak najszybciej powinniśmy przygotować krajowe przepisy wdrażające tę dyrektywę. Eliminacja patologii w pracy platformowej to wyzwanie i dla rządu, i dla związków zawodowych – wezwał Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.
– Poczta Polska stanęła na skraju bankructwa. Przedstawiony projekt planu etatyzacji i wynagrodzeń spowoduje niebezpieczny wzrost napięć społecznych, a w ślad za tym eskalację protestów, do strajku generalnego włącznie – alarmuje Solidarność w Poczcie Polskiej.