24 września 1980 roku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zostaje złożony wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność”.
Maksymalnie cztery placówki z jednym właścicielem i możliwość ich zakładania tylko przez farmaceutów. Cel – osłabienie dużych sieci na rzecz polskich przedsiębiorców. Takie są założenia projektu przygotowanego przez posłów PiS, ale uzgodnionego już zarówno z Ministerstwem Zdrowia, jak i z głównym inspektorem farmaceutycznym – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.
Radio RMF FM zdobyło pierwsze oświadczenie w sprawie zakupu śmigłowców Black Hawk dla Polski od firmy Sikorsky. Brzmi ono: ""Sikorsky część Lockheed Martin jest w trakcie wstępnych rozmów z polskim Ministerstwem Obrony, aby poznać wymagania dotyczące wojskowych śmigłowców. Oczekujemy z niecierpliwością na rozpoczęcie negocjacji, żeby zdobyć ten ważny kontrakt".
Prawdziwą burzę w mediach wywołało wyznanie piosenkarki Natalii Przybysz, która w wywiadzie dla weekendowego dodatku kobiecego do „Gazety Wyborczej” opowiedziała o swojej piosence „Przez sen”, nawiązującej do czarnych protestów oraz ustawy antyaborcyjnej. Wokalistka ujawniła, że historia dziewczyny z piosenki to tak naprawdę jej własne doświadczenia. I opowiedziała jak wyglądała jej aborcja. W internecie zawrzało. W rozmowie z portalem niezalezna.pl do całej sytuacji odniosła się Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.
– „Gazeta Wyborcza” wydawała się gigantem prasy codziennej. Gdy pozbawiona publicznych pieniędzy musi konkurować na wolnym rynku, zaczyna przypominać karła. I nie widać, by wydawca miał pomysł na zmianę tej sytuacji – pisze Wojciech Wybranowski w artykule „Zgnieciona gazeta”, który ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Do Rzeczy".
Prokuratura nie odstępuje od oskarżenia pracowników, którzy siedem lat temu protestowali przeciw decyzjom rządu Donalda Tuska o likwidacji polskiego przemysłu. – Chodzi o to, aby przekonać społeczeństwo, że to za rządów PiS-u skazuje się za udział w demonstracjach – mówią związkowcy.
Komisja Europejska dała Belgii czas na podjęcie dezycji ws CETA do poniedziałku wieczorem. Jeśli 3-milionowa belgijska Walonia nie zgodzi się na podpisanie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą, CETA zostanie zablokowana.
Przyszłość kopalni Krupiński w Suszcu będzie głównym tematem zaplanowanych na poniedziałek 24 października obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Spotkanie WRDS odbędzie się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności przy ul. Floriana 7. Początek o godz. 11.00.
Z badań przeprowadzonych przez agencję Work Service wynika, że 35 proc. firm poszukuje ludzi do pracy. Pracodawcom brakuje nie tylko specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych, ale także osób do pracy na liniach produkcyjnych. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których ludzie rezygnują z pracy po okresie próbnym. Z firm zwalniają się też doświadczeni pracownicy. Nierzadko winni są sami pracodawcy.
Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy grozi likwidacja. By ją uratować, górnicy chcą założyć spółkę pracowniczą.
Projekt ustawy przygotowywanej przez resort zdrowia wprowadza w ratownictwie medycznym spore zmiany. Jeśli przejdzie, karetki będą jeździły bez lekarzy, ale w każdej będzie trzech ratowników. Wszyscy oni zostaną zatrudnieni na umowy o pracę. Prywatne firmy ratownicze zostaną za to wyrugowane z systemu.
Twitterowicz @antyleft_ zamieścił dziś na Twitterze serię skanów dokumentów mających potwierdzać przelewy jakich dokonał warszawski ratusz na konto Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, której prezesem ma być mgr Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego bardzo aktywny w sporze wokół TK i posądzany o bycie spiritus movens ambicji obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego
Na wieść o wybuchu na Węgrzech powstania Polacy, jak żaden inny naród, przystąpili do organizacji pomocy potrzebującym. Zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców, którzy oddawali krew na potrzeby węgierskich szpitali, leczących powstańców. Węgrom przekazano też 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Wartość pomocy szacowana jest na 2 miliony dolarów amerykańskich. Było to znacznie więcej niż zdecydował się przekazać rząd USA.
Dziś prezydent Polski Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie premiera Węgier z czasu Powstania 1956 roku Imre Nagy’a. Kim był polityk, który za ideały komunizmu zapłacił życiem?
Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag powiedział, że od udaremnionej próby puczu 15 lipca w Turcji formalnie aresztowano 35 tys. osób, a postępowania sądowe wszczęto wobec 82 tys. osób.
W Parku Narodowym „Ujście Warty” kończy się jesienna koncentracja żurawi. Teraz na tym terenie królują gęsi – jedni z najwytrwalszych podróżników w przyrodzie. Z ostatniego liczenia wynika, że na obszarze chronionym przebywa 23 tys. tych ptaków.
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w obchodach 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku. - Zryw poznańskich robotników do wolności w 1956 r. dał impuls powstaniu węgierskiemu – powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielny poranek podczas spotkanie w Budapeszcie z Polakami przybyłymi na obchody . - Polacy i Węgrzy wielokrotnie krwią płacili za wolność - dodał
- Skoro Baby Jagi z Newsweeka i jego krety, mszczą się za likwidację WSI i ujawnienie akt Dukaczewskiego (za które miałem zapłacić 500 plus :) ), które zgodnie z prawem wylądowały w IPN, a prokuratura IPN prowadzi w tej sprawie śledztwo (ciekawe) to warto przypomnieć tę atestację przez GRU byłego szefa WSI... - pisze na swoim profilu FB prof. Sławomir Cenckiewicz
Nowy rysunek Cezarego Krysztopy
- Pięć minut – i masz z powrotem swoje życie - mówi o swojej aborcji, czy też wyjaśnia przesłanie piosenki w wywiadzie dla Wysokich Obcasów piosenkarka Natalia Przybysz