Nieznane dotąd materiały archiwalne dotyczące Grudnia 1970 zaprezentowali na wspólnej konferencji prasowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab Sławomir Cenckiewicz.
Archiwalne nagrania Telewizji Polskiej z zamieszek na ulicach stolicy Śląska. Podczas stanu wojennego, ogłoszonego 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju, dochodziło do wielu starć z Milicją Obywatelską (MO) i Zmotoryzowanymi Odwodami Milicji Obywatelskiej (ZOMO).
Sejm nie poparł wniosków złożonych przez PO, .Nowoczesną i PSL ws. odrzucenia rzadowego projektu powołującego komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji w Warszawie. Dokument trafi teraz do prac w komisji.
Antoni Macierewicz oświadczył to podczas konferencji prasowej.
- Profanacja Pomnika Poległych Stoczniowców. To nawołujący do totalnej opozycji stwarzają klimat do takich zachowań! - napisał na Twitterze Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda komentując profanację Poległych Stoczniowców
Oczywiście 13 grudnia dam wyraz pokojowo na marszu KOD, że jestem przeciw temu, co się dzieje. Ubiorę się na wszelki wypadek ciepło, mam protezę kolana, a żona protezę biodra, ale dobrze nam to zrobiono w Carolina Center i damy radę przejść tych kilka kilometrów i dać wyraz temu, że nie jesteśmy zadowoleni tak jak trzydzieści kilka lat temu - powiedział w programie „Tak jest” w TVN24 aktor Daniel Olbrychski.
Nieznani sprawcy sprofanowali gdański Pomnik Poległych Stoczniowców. Na Krzyżach pojawiły się napisy m.in. „PO zdrajcy”, „PO SB-ecy”, „PiS Wolność!”. Na miejscu jest już Policja i technicy kryminalistyki. Jest też wiceprzewodniczący „Solidarności” Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz, który zawiadomił o całym zdarzeniu. Jego zdaniem to nie tylko profanacja, ale przede wszystkim prowokacja, że sprawcą jest niby PiS.
- Nie uważam, żeby to było trtafne ani etyczne. Porównywanie Kaczyńskiego do Jaruzelskiego to nadużycie - powiedział o słowach Władysława Frasyniuka w TVN24 Paweł Kukiz.
- To są opary absurdu, coś co jest pomiędzy chorobą, a burleską. Inaczej się tego nie da określić - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w radiowej Trójce o zaplanowanej na dziś demonstracji przeciwników rządu.
Pierwszego dnia stanu wojennego związkowcy „S” z okolic Lubina, Polkowic i Głogowa porozumieli się, że rozpoczną w zakładach strajki okupacyjne. Jednym z zakładów była kopalnia Rudna. Była to odpowiedź na wprowadzenie stanu wojennego i internowanie działaczy Solidarności.
Jestem owca - mogę iść drogami Pana dzięki słowu, które On do mnie kieruje. Gdyby nie to słowo, nie znaleźlibyśmy drogi, tej "dobrej" drogi. A jaka jest Twoja droga? Którędy Ty idziesz? Zapraszamy Ciebie i Twoich bliskich na kolejny odcinek rekolekcji.
Samorządy nie są przygotowane do nowych warunków, na których muszą być organizowane w nowym roku zamówienia publiczne. Chodzi o umowy o pracę oraz stawkę 13 zł za godzinę. Taką informację przekazał w zespole doraźnym ds. zamówień publicznych RDS przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Umowa CETA powinna zostać odrzucona – wynika z najnowszego raportu Komisji Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego. Podobne zdanie ma większość Polaków zapytanych w sondażu w tej sprawie wykonanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie fundacji Akcja Demokracja.
Aż 44% badanych firm zamierza zwiększać wynagrodzenia w ciągu nadchodzącego półrocza, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS.
ZUS i resort pracy dokonały przeglądu systemu emerytalnego. Tak związki zawodowe, jak i pracodawcy mają wątpliwości dotyczące niektórych punktów zaproponowanych zmian. Na antenie PR 24 w programie „Gospodarczy temat dnia” w imieniu NSZZ „Solidarność” mówiła o nich Barbara Surdykowska.
Chcieliśmy to jakoś skomentować, ale opadły nam ręce
Uszczelnienie systemu ubezpieczeń społecznych, do czego szczególnie może przyczynić się oskładkowanie wszelkiej działalności zarobkowej, proporcjonalnie do osiąganych przychodów, jest rozwiązaniem od lat proponowanym przez NSZZ „Solidarność”. Dlatego, taką propozycję zmian w systemie emerytalnym związek przyjmuje z satysfakcją – czytamy w opinii Solidarności do projektu Przeglądu systemu emerytalnego, przekazanej ministrowi rodziny.
13 grudnia Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski zapraszają na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Odbędą się one w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7). Początek od godz. 15.00.
Już jutro, w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w 1981 roku, Parlament Europejski debatować będzie o stanie praworządności w Polsce. Zdaniem wielu publicystów to prowokacja, a polscy europosłowie nie powinni w niej wziąć udziału.
W kontekście warszawskiej afery reprywatyzacyjnej i perspektywy powołania komisji badającej nieprawidłowości w tym procesie wojewoda małopolski Jerzy Pilch poinformował, że w ostatnim czasie do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego napływały także od mieszkańców Krakowa sygnały o nieprawidłowościach przy zwrocie kamienic dawnym właścicielom. Wojewoda Małopolski w tych dniach rozpoczął weryfikację tych sygnałów w ramach swoich kompetencji w zakresie mienia Skarbu Państwa.