Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Ripalty: To była nasza babcia Wiadomości
Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Ripalty: To była nasza babcia

Do poruszającej liturgii pogrzebowej doszło w Rzymie, gdzie kard. Konrad Krajewski odprawił Mszę Świętą po śmierci 92-letniej bezdomnej Ripalty Policastro. - Można powiedzieć to była nasza babcia - wyznał hierarcha.

Franciszek na konferencję COP28: Dewastacja stworzenia jest przeciw Bogu Wiadomości
Franciszek na konferencję COP28: Dewastacja stworzenia jest przeciw Bogu

Dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym – stwierdził Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, które odczytał i przekazał uczestnikom kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. Papież powtórzył apel: „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe, stwórzmy Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu”.

Europejskie standardy finansowania Kościołów Wiadomości
Europejskie standardy finansowania Kościołów

Jednym ze standardów demokratycznych państw Europy jest wspieranie z funduszy publicznych Kościołów i związków wyznaniowych, z czym nie kłóci się zasada rozdziału Kościoła od państwa. W większości krajów Unii Europejskiej istnieje model, który można nazwać partycypacyjnym, a polega on na daleko idącej pomocy państwa w pokrywaniu kosztów działania związków wyznaniowych, czemu towarzyszą niekiedy specjalne podatki kościelne. Obecny jest też model samofinansowania się Kościołów przy bardzo niewielkim wsparciu ze środków publicznych. Do takich krajów należy Polska.

Weigel: Kościół nie ma innego wyjścia, jak tylko być kontrkulturą wobec obecnych zagrożeń Wiadomości
Weigel: Kościół nie ma innego wyjścia, jak tylko być kontrkulturą wobec obecnych zagrożeń

- To Karol Wojtyła, tuż po Soborze Watykańskim II, widział zagrożenia dla cywilizacji, wówczas trudne do wyobrażenia - mówi George Weigel, filozof i teolog, biograf św. Jana Pawła II. Na uniwersytecie Angelicum w Rzymie amerykański badacz wygłosił prelekcję pt. „Jan Paweł II, prymat kultury a współczesne wojny kulturowe”. Był to trzeci w tym roku akademickim wykład organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Pogrzeb Indi Gregory. Papież przekazał swoje kondolencje [video] Wiadomości
Pogrzeb Indi Gregory. Papież przekazał swoje kondolencje [video]

Indi Gregory to kolejne - po głośnych przypadkach Charliego Garda, Alfiego Evansa i Archiego Battersbee - dziecko, które zostało sklasyfikowane przez brytyjski system zdrowotny, jako osoba, którą należy odłączyć od aparatury ratującej życie. Ośmiomiesięczna Indi zmarła 13 listopada br., dziś odbył się jej pogrzeb.

Watykan podał do wiadomości, kto zastąpi Franciszka w Dubaju i jak przebiegać będzie wizyta Wiadomości
Watykan podał do wiadomości, kto zastąpi Franciszka w Dubaju i jak przebiegać będzie wizyta

Stolica Apostolska poinformowała dziś o planie wizyty w Dubaju i zastępstwie, jakie nastąpi w wyniku choroby papieża Franciszka.

Szopka z Betlejem na Jasnej Górze. Wykonali ją chrześcijanie z Ziemi Świętej [video] Wiadomości
Szopka z Betlejem na Jasnej Górze. Wykonali ją chrześcijanie z Ziemi Świętej [video]

Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Teraz trwają ostatnie prace przy jej instalacji, a usytuowana została w Bastionie św. Barbary. Wyjątkowo będzie udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu, bo jak podkreśla kustosz Jasnej Góry ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa. Jest ona wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, ruchomą jej częścią są figurki.

Co nowego po spotkaniu Rady Konferencji Biskupich Europy, które obyło się  na Malcie? Wiadomości
Co nowego po spotkaniu Rady Konferencji Biskupich Europy, które obyło się na Malcie?

„Nowe kroki na rzecz Kościoła synodalnego w Europie” były tematem dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbyło się ono w dniach 27-30 listopada w stolicy Malty, Vallettcie. Na spotkaniu przewodniczących episkopatów Starego Kontynentu rozpoczęto przygotowania Kościoła do przyszłorocznej końcowej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności.

Bp Suchodolski w Watykanie: Modlitwa to nasz powerbank Wiadomości
Bp Suchodolski w Watykanie: Modlitwa to nasz powerbank

- Modlitwa to nasz wewnętrzny powerbank – wskazał biskup pomocniczy siedlecki Grzegorz Suchodolski, który dziś przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię przy grobie św. Jana Pawła II. Nawiązał do słów Papieża Franciszka, który wczoraj powiedział do księży przebywających w Rzymie na Rekolekcjach Asystentów KSM, aby pracowali mocno, nie zaniedbywali modlitwy i pobożności Maryjnej, bo bez tego będą wewnętrznie puści. „I nie wyzbywajcie się radości” – dodał Franciszek.

Nowe informacje o zdrowiu papieża. Franciszek tłumaczy, dlaczego nie pojechał do Dubaju Wiadomości
Nowe informacje o zdrowiu papieża. Franciszek tłumaczy, dlaczego nie pojechał do Dubaju

Na dzisiejszym spotkaniu z uczestnikami seminarium o etyce w służbie zdrowia Franciszek mówił o powodach odwołania 45. podróży apostolskiej do Dubaju, gdzie miał on brać udział w międzynarowej konferencji COP28.

To nie żart. 25. Światowy Rosyjski Sobór Ludowy modlił się przed wielkim wizerunkiem Putina Wiadomości
To nie żart. 25. Światowy Rosyjski Sobór Ludowy modlił się przed wielkim wizerunkiem Putina

Pod hasłem „Teraźniejszość i przyszłość Ruskiego Świata” w dniach 27-28 listopada obradował w Moskwie jubileuszowy XXV Światowy Rosyjski Sobór Ludowy. Na rozpoczęciu wydarzenia doszło do niecodziennej modlitwy.

 Kościół obchodzi dziś święto św. Andrzeja, pierwszego apostoła powołanego przez Jezusa Wiadomości
Kościół obchodzi dziś święto św. Andrzeja, pierwszego apostoła powołanego przez Jezusa

Pierwszy apostoł powołany przez Jezusa i pierwszy apostoł Słowiańszczyzny, patron pojednania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 30 listopada obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. Tradycja podaje, że zginął śmiercią męczeńską 30 listopada 65 r. w Patras w Grecji. Jego relikwie znajdują się w katedrze w Amalfi we Włoszech oraz w kościele pod jego wezwaniem w Patras. Jest patronem podróżnych, rybaków i rycerzy.

Nowe informacje o stanie zdrowia Franciszka Wiadomości
Nowe informacje o stanie zdrowia Franciszka

Wieczorem Stolica Apostolska przekazała nowe informacje o aktualnym stanie papieża Franciszka.

Sejm przyjął ustawę o finansowaniu in vitro Wiadomości
Sejm przyjął ustawę o finansowaniu in vitro

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Za przyjęciem ustawy głosowało 268 posłów, 118 było przeciw, 50 wstrzymało się od głosu.

Papież pisze do lubelskich więźniów, studiujących na KUL Wiadomości
Papież pisze do lubelskich więźniów, studiujących na KUL

"Wszyscy popełniamy w życiu błędy (...). Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i zawsze" - napisał Papież Franciszek do studentów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Studenci odpisali i w ubiegły piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wręczył list Papieżowi, który w podziękowaniu przekazał więźniom pamiątkowe obrazki.

Konferencja o bł. Ulmach na Uniwersytecie Papieskim Angelicum w Rzymie Wiadomości
Konferencja o bł. Ulmach na Uniwersytecie Papieskim Angelicum w Rzymie

„Błogosławiona Rodzina Ulmów – Męczennicy wojny” – pod tym tytułem na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie odbyła się konferencja naukowa, którą zorganizował Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Rozpoczęła się od wystąpienia dra Mateusza Szpytmy, historyka i krewnego bł. Wiktorii Ulmy. Przedstawił historię ich życia oraz męczeństwa, a także dalsze losy ich oprawców. Zaprosił też do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Naród polski laureatem ukraińskiej nagrody. Przyznano ją w Kijowie Wiadomości
Naród polski laureatem ukraińskiej nagrody. Przyznano ją w Kijowie

W Narodowym Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie po raz pierwszy od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyznano nagrodę im. bł. Emiliana Kowcza.

Władze portugalskiego miasta Viseu chcą zablokować remont XIII-wiecznej katedry Wiadomości
Władze portugalskiego miasta Viseu chcą zablokować remont XIII-wiecznej katedry

Ratusz miasta Viseu, na północnym centrum Portugalii, wezwał ministerstwo kultury tego kraju do niezwłocznego zatrzymania remontu średniowiecznej katedry. Modernizacja obiektu sakralnego pochodzącego z XIII w., jest zdaniem włodarzy miasta, realizowana w niewłaściwy sposób.

Pomimo choroby papież obecny na audiencji, aby wygłosić apel [video] wideo
Pomimo choroby papież obecny na audiencji, aby wygłosić apel [video]

Konieczność głoszenia Ewangelii w warunkach dzisiejszego świata to temat katechezy Ojca Świętego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po pozdrowieniu wiernych papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wiadomości
O. Adam Żak SJ: Realizujemy plan pracy nad zadaniami wynikającymi z tzw. "Ustawy Kamilka"

Przygotowaliśmy plan pracy nad zadaniami wynikającymi z tzw. "Ustawy Kamilka" i już zaczęliśmy jego realizację – powiedział w rozmowie z KAI o. Adam Żak. Prace związane wejściem w życie nowej ustawy o ochronie małoletnich wymagają m.in. wdrożenia standardów ochrony małoletnich w placówkach prowadzonych przez Kościół. Koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził również zadowolenie z wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka. - Pani Monika Horna-Cieślak to doskonała osoba na tę funkcję, będzie dobrym partnerem – podkreślił.

Emerytury
Stażowe