Portugalski emeryt, podopieczny jednego z domów spokojnej starości w miejscowości Castro Marim, na południu Portugalii, został ujęty podczas nietypowej „pielgrzymki” do sanktuarium w Fatimie.
9 maja, dzień po swoim wyborze na Stolicę Piotrową, Leon XIV wyraził wolę, aby szefowie i członkowie instytucji Kurii Rzymskiej, a także sekretarze i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego tymczasowo kontynuowali pełnienie swoich urzędów donec aliter provideatur. Ojciec Święty pragnie bowiem zapewnić sobie pewien czas na refleksję, modlitwę i dialog przed dokonaniem jakichkolwiek nominacji lub ostatecznego potwierdzenia”. Niemniej zdaniem Marco Manciniego można w najbliższym czasie oczekiwać kilku nominacji.
W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku papież Franciszek uroczyście otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, wprowadzając wiernych w czas Roku Jubileuszowego 2025. Ten wyjątkowy moment podkreślił potrzebę duchowej odnowy i nadziei na zbawienie, a także stał się inspiracją do wydania książki „Roki Święte” autorstwa ks. prof. Janusza Królikowskiego. Publikacja, wydana przez Biały Kruk, jest doskonałym przewodnikiem po historii i znaczeniu lat jubileuszowych.
16 maja każdego roku obchodzone jest święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i wielkiego orędownika w sprawach narodowych. Tegoroczne obchody nabierają szczególnego wymiaru dzięki Nowennie w intencji Ojczyzny, organizowanej z inicjatywy ks. prał. Józefa Niżnika, Kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
Kościół musi zająć się światowym kryzysem idei osoby ludzkiej - uważa amerykański intelektualista katolicki George Weigel. Zdaniem teologa i publicysty wśród innych wyzwań pontyfikatu Leona XIV będzie też odnowa katolickiego nauczania o wojnie sprawiedliwej. Jego zdaniem jest to niezbędne, by poruszać się po nowym nieładzie światowym i wobec agresji Rosji, Chin i Iranu.
Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, ma nadzieję, że wybór papieża Leona XIV będzie przełomowym momentem dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Amerykański purpurat w wywiadzie dla CNN przyznał, że uświadomił sobie powagę kandydatury kardynała Roberta Prevosta podczas kongregacji generalnych przed konklawe.
"Wprowadzana do szkół tzw. edukacja zdrowotna łamie wszystkie przepisy prawne, a w dłuższej perspektywie zmierza do zmiany polskiego prawa – na prawo antyrodzinne i destabilizujące płeć", podkreślają członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście w sprawie nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.
- Kościół musi uczyć się od chrześcijańskiego Wschodu prymatu Boga i poczucia tajemnicy w liturgii - mówił Leon XIV do przedstawicieli katolickich Kościołów wschodnich. Zauważył, że często są to Kościoły męczeńskie. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby na świecie powrócił pokój. Zapowiedział też podjęcie niezbędnych kroków, by katolikom wschodnim żyjącym w diasporze pomóc zachować ich tradycję i tożsamość.
Znany w Monachium Szalony Producent Lodów – Matthias Münz poszerzył ofertę swoich lodów o niszowe smaki związane z wyborem Leona XIV. Nie jest to pierwsza ekscentryczna akcja Münza, np. w Wielkim Poście sprzedawał pokutne lody o smaku kranówki. Niektórzy internauci odebrali działania cukiernika jako bluźnierstwo.
Abp Witalij Skomarowski, przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy powiedział mediom watykańskim o tym, jak kraj pogrążony w wojnie przeżywał dni oczekiwania na nowego papieża: „Mamy nadzieję, że wkrótce będzie mógł przybyć do nas – na ziemię wreszcie wolną od wojny”.
– Kościół się zmienia, a wraz z nim zmienia się także rozumienie powołania – powiedział w rozmowie z KAI o. Tomasz Nowak OP. Duszpasterz Lednicy, w związku z trwającym Tygodniem Modlitw o Powołania, opowiada o swojej drodze do zakonu dominikanów oraz dzieli się refleksją, jak dziś towarzyszyć młodym w rozeznawaniu życiowej drogi w świecie pełnym hałasu, presji i lęku przed utratą doczesnych możliwości.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Boże w Fatimie, to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć ateistyczna rewolucja, która - w swych konsekwencjach - przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.
13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Watykanie doszło do jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II. O godzinie 17:19, podczas tradycyjnej audiencji generalnej, turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca oddał kilka strzałów w stronę papieża. W wyniku zamachu Ojciec Święty został ciężko ranny i trafił na stół operacyjny rzymskiej kliniki Gemelli. Wydarzenie to wstrząsnęło Kościołem katolickim i opinią publiczną na całym świecie, a jego przyczyny pozostają przedmiotem analiz. Dziś przypada 44. rocznica zamachu.
W Watykanie trwa trzynaste z wielkich wydarzeń jubileuszowych – Jubileusz Kościołów Wschodnich. Do Rzymu przyjechało z tej okazji około 5000 wiernych oraz przedstawicieli katolickich Kościołów wschodnich: patriarchów i metropolitów ze wszystkich kontynentów.
- Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju – powiedział Ojciec Święty przyjmując na audiencji w auli Pawła VI pracowników środków społecznego przekazu.
Papież Leon XIV zabrał dziś głos w sprawie pierwszej podróży apostolskiej planowanej przez Watykan.
„A Jezus ponownie, okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu” (J 11, 38).
Kardynał Konrad Konrad Krajewski podzielił się w mediami watykańskimi swoim przeżywaniem końcówki konklawe i wspomnieniami czasu modlitwy w intencji dobrego wyboru.
"Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je". Komentarz o. Jacek Prusak SJ.
Watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła, że beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Kostki Streicha odbędzie się w sobotę 24 maja. Na promulgowanie dekretu o męczeństwie ks. Streicha wyraził zgodę papież Franciszek 23 maja 2024 r.