Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad] Wiadomości
Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad]

"Zarówno żydowskie święto Szawuot, jak i chrześcijańskie Zesłanie Ducha Świętego celebrują pięćdziesięciodniowy okres na wiosnę, odpowiednio po Passze (Pesach) i Wielkanocy (Easter)" - opowiada ks. prof. Andrzej Perzyński. W rozmowie z KAI teolog z UKSW wyjaśnia relację między żydowskim i chrześcijańskim rozumieniem Pięćdziesiątnicy.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania

„To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!». I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!»” (J 11, 43-44).

Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video] wideo
Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video]

Opisywane już w Pięcioksięgu Dary Ducha były przywilejem wybranych. Jednak nadzieja, że w dniach ostatecznych wszyscy otrzymają Ducha Bożego została wyrażona zarówno przez Mojżesza, jak i przez późniejszych proroków. Wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich wpisuje się w żydowską myśl o wylaniu Ducha, a jednocześnie otwiera nową erę z nowym objawieniem głoszącym „zmartwychwstanie i mesjaństwo” Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.

Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video]

Zesłanie Ducha Świętego. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, konferencja o Duchu Świętym - o. Dawid Grześkowiak OP.

Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu Wiadomości
Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu

„Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję” – modlił się papież podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice watykańskiej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Wiadomości
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego oznacza początek Kościoła. Duch Święty jest niezmiennie duszą Kościoła, ożywia go nadzieją, napełnia radością i przypomina o jego młodości. Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm – wspólnotę.

Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży Wiadomości
Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży

Tradycyjnie, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w wielu polskich diecezjach odbyły się święcenia prezbiteratu. Najliczniejszą grupą nowych księży może poszczycić się archidiecezja warszawska.

Papież: modlitwa za pasterzy czyni cuda Wiadomości
Papież: modlitwa za pasterzy czyni cuda

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielką mają władzę, kiedy modlą się za swych pasterzy. Taka modlitwa czyni cuda, jest pancerzem, który chroni kapłanów i biskupów – powiedział Franciszek w wywiadzie dla telewizji Telemundo. Przyznał, że i on odczuwa skutki modlitw, które wierni zanoszą w jego intencji.

Franciszek wznowił swą działalność Wiadomości
Franciszek wznowił swą działalność

Po wczorajszych niedomaganiach Franciszek podjął swoją normalną działalność – wynika z Biuletynu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Misja pokojowa Stolicy Apostolskiej: kard. Zuppi będzie rozmawiał w Kijowie i Moskwie Wiadomości
Misja pokojowa Stolicy Apostolskiej: kard. Zuppi będzie rozmawiał w Kijowie i Moskwie

Jak informuje Stolica Apostolska, w realizacji zapowiadanej misji pokojowej, zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją będzie rozmawiał przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Matteo Zuppi. Według wcześniejszych przekazów do obu stron mieli udać się inni hierarchowie.

W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup: bardzo opłakuję stratę tego kościoła [video] wideo
W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup: "bardzo opłakuję stratę tego kościoła" [video]

22 maja br. podpalono kościół św. Bernarda w Grouard w stanie Alberta na północy Kanady. 121-letnia świątynia została doszczętnie zniszczona. Arcybiskup miejsca bardzo przeżywa tę sprawę, napisał list do swoich diecezjan.

Watykański hierarcha o kategorycznym potępieniu niszczenia dzieł sztuki. W tle działania aktywistów klimatycznych Wiadomości
Watykański hierarcha o "kategorycznym potępieniu" niszczenia dzieł sztuki. W tle działania aktywistów klimatycznych

Co prawda pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella nie wymienił konkretnych przykładów przemocy, ale napisał o "kategorycznie potępiona każda forma przemocy, która podważa ich [dzieł sztuki - przyp. red.] ochronę". W ostatnim czasie doszło w Rzymie do kilku incydentów, w których klimatyczni aktywiści narazili bezcenne obiekty kultury.

Kard. Parolin wyjaśnia niedyspozycję Franciszka Wiadomości
Kard. Parolin wyjaśnia niedyspozycję Franciszka

„Papież był zmęczony. Wczoraj miał bardzo intensywny dzień” – wyjaśnia kard. Pietro Parolin dzisiejszą niedyspozycję zdrowotną 86-letniego Franciszka. Z powodu gorączki odwołane zostały planowane na dziś papieskie audiencje.

Białoruś: aresztowano trzech księży katolickich. Władze zajęły też ich sprzęt elektroniczny Wiadomości
Białoruś: aresztowano trzech księży katolickich. Władze zajęły też ich sprzęt elektroniczny

Jan poinformowała organizacja Christian Vision for Belarus, na północy kraju doszło wczoraj do kolejnych bulwersujących wydarzeń. Białoruskie władze aresztować miały trzech katolickich księży - proboszczów sąsiadujących ze sobą parafii. Funkcjonariusze zarekwirować mieli także ich komputery i telefony.

Siedem rad wyjątkowych Mam wybitnych Polaków Wiadomości
Siedem rad wyjątkowych Mam wybitnych Polaków

Rady mamy są bardzo ważne w życiu człowieka, chociaż czasami bywają niedoceniane przez dzieci za jej życia. A co radziły mamy siedmiorga wybitnych Polaków? Warto je nieco poznać, skoro ich dzieci wyrosły na porządnych ludzi.

Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci Wiadomości
Dzień Matki: Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.

Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video] wideo
Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.

Abp Gänswein: Lata spędzone u boku Benedykta XVI były prawdziwą szkołą życia [wywiad] Wiadomości
Abp Gänswein: "Lata spędzone u boku Benedykta XVI były prawdziwą szkołą życia" [wywiad]

„Lata spędzone u boku Benedykta XVI były dla mnie prawdziwą szkołą życia. Pełniłem posługę dla jednej z najważniejszych osobistości Kościoła i w ten sposób byłem świadkiem niełatwego etapu w historii Kościoła” - mówi abp Georg Gänswein. W rozmowie z KAI były sekretarz papieża Benedykta XVI i prefekt Domu Papieskiego mówi m. in. o kulisach powstania książki „Tylko prawda: moje życie z Benedyktem XVI”, co najcenniejszego pozostawił nam Benedykt XVI, relacjach papieża Ratzingera z Janem Pawłem II, papieżem Franciszkiem oraz niemieckiej „drodze synodalnej”.

Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność [video] Wiadomości
Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność [video]

Święto Szawuot to czas dziękczynienia za pierwsze wiosenne żniwa. To czas wielkiej wdzięczności Bogu za Jego pełne miłości Przymierze, za otrzymaną Torę i Dekalog. To również czas duchowego odrodzenia i rozbudzenia pragnienia, by usłyszeć głos Boga, który przemawia do nas w Swoim Słowie – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Obchodzone 6 dnia miesiąca siwan Szawuot jest jednym z trzech żydowskich Świąt Pielgrzymkowych.

Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II Wiadomości
Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II

Ta książka jest nie tylko wyjątkowym spojrzeniem za kulisy codziennego życia Jana Pawła II, ale przede wszystkim osobistym świadectwem o jego świętości. W tym duchu zapiski byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej, Joaquína Navarro-Vallsa komentuje Alessandro Gisotti, który był dyrektorem ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W Madrycie odbyła się właśnie dyskusja nt. tej książki zatytułowanej „Moje lata z Janem Pawłem II”.

Emerytury
Stażowe