[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wybór zawsze niesie koszt tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wybór zawsze niesie koszt

„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki” (Łk 10, 2-3).

Święcenia biskupie Marka Ochlaka OMI Wiadomości
Święcenia biskupie Marka Ochlaka OMI

Ojciec Marek Ochlak OMI – wieloletni misjonarz i przełożony oblatów – przyjął sakrament święceń biskupich w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Na ordynariusza diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze 59-letni zakonnik został nominowany przez papieża Franciszka. Eucharystia była sprawowana w języku polskim, z elementami języków francuskiego i malgaskiego. W uroczystości wzięli udział biskupi z Polski i Madagaskaru.

„Papież wraca. Leon XIV spędza urlop w Castel Gandolfo Wiadomości
„Papież wraca". Leon XIV spędza urlop w Castel Gandolfo

Po raz pierwszy od 13 lat papież ponownie spędzi letni wypoczynek w Willach Papieskich w Castel Gandolfo. Na przyjazd Leona XIV 6 lipca czekają już niecierpliwie mieszkańcy, a także parafianie papieskiej parafii św. Tomasza z Villanova. „To jest oczywiście bardzo radosne wydarzenie dla nas. Przygotowujemy się intensywnie” – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz parafii.

Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilk". Komentarz o .Krzysztof Pałys OP.

Papież: Na pierwszym miejscu jest relacja z Panem Wiadomości
Papież: Na pierwszym miejscu jest relacja z Panem

Papież podczas modlitwy Anioł Pański przypomniał, że chrześcijaństwo nie jest dekoracją ani chwilowym uniesieniem. Kościół i świat potrzebują nie widzów czy „chrześcijan okazjonalnych”, lecz robotników – uczniów zakochanych w Ewangelii, gotowych nieść ją każdego dnia: do domów, szkół, miejsc pracy i wszędzie tam, gdzie rodzi się potrzeba nadziei.

Wiadomości
Trwa Święto Rodziny Ulmów w Markowej

Dziękczynny Wieczór Błogosławieństw ze świadectwem Wojciecha Modesta Amaro, a wcześniej piknik rodzinny rozpoczęły w sobotę w Markowej 3-dniowe obchody Święta bł. Rodziny Ulmów. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Małżonku kochający… Małżonko wierna…”.

Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Spotkanie Leona XIV z dziećmi Wiadomości
Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Spotkanie Leona XIV z dziećmi

Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Jak zaprzyjażnić się z „innymi”? Co zrobić, aby był pokój? – Takie pytania zadawały dzieci Leonowi XIV. Papież w tygodniu spotkał się z kilkuset młodymi ludźmi uczestniczącymi w dorocznej akcji Lato Dzieci w Watykanie.

Jedyna kobieta i chrześcijanka w syryjskim rządzie: Różnorodność religijna to szansa Wiadomości
Jedyna kobieta i chrześcijanka w syryjskim rządzie: Różnorodność religijna to szansa

W wywiadzie dla niemieckiego magazynu "Der Spiegel", Hind Kabawat, jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym, podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem.

Wiadomości
[wywiad] Abp Thibault Verny: Zaufania nie buduje się dekretem

Arcybiskup Thibault Verny został mianowany przez papieża Leona XIV przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Arcybiskup Chambéry, biskup Maurienne i Tarentaise w Sabaudii, zastępuje kard. Seana O’Malley’a. We Francji odpowiadał w Konferencji Episkopatu za walkę z przestępstwami pedofilii.

[wywiad] Dr Milena Kindziuk: Jak traktować objawienia bł. ks. Popiełuszki we Włoszech? Wiadomości
[wywiad] Dr Milena Kindziuk: Jak traktować objawienia bł. ks. Popiełuszki we Włoszech?

O duchowym przesłaniu objawień bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech, ich zgodności z nauczaniem Kościoła, roli objawień prywatnych oraz postaci włoskiej mistyczki Franceski Sgobbi – opowiada w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną dr Milena Kindziuk, współautorka książki „Niezwykłe objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech”. Publikacja, napisana wspólnie z ks. prof. Józefem Naumowiczem, przybliża nieznane dotąd szerzej świadectwa mistycznych spotkań z błogosławionym kapłanem i pomaga zrozumieć ich duchowy sens.

Prezes Fundacji Małych Stópek odznaczony przez Prezydenta RP Wiadomości
Prezes Fundacji Małych Stópek odznaczony przez Prezydenta RP

Ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Wiadomości
Pierwszy postulat inicjatywy „Katolicy z Karolem Nawrockim” już złożony

2 lipca do Kancelarii Prezydenta RP trafił pierwszy postulat wynikający z umowy programowej podpisanej 8 maja 2025 roku w Strachocinie pomiędzy prezydentem elektem Karolem Nawrockim a inicjatywą społeczną „Katolicy z Karolem Nawrockim”. W akcie symbolicznym, ale niezwykle ważnym dla środowisk katolickich, zaproponowano, aby prezydent elekt zawierzył siebie, swoich bliskich i całą Ojczyznę Matce Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.

Rzecznik KEP: wyrok TK pokrywa się z zarzutami formułowanymi przez Kościół Wiadomości
Rzecznik KEP: wyrok TK pokrywa się z zarzutami formułowanymi przez Kościół

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Kard. Stanisław Ryłko kończy 80 lat, tym samym przestaje być elektorem Wiadomości
Kard. Stanisław Ryłko kończy 80 lat, tym samym przestaje być elektorem

W piątek 4 lipca kończy 80 lat archiprezbiter papieskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) kard. Stanisław Ryłko, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie kardynałów elektorów jest 131, podczas gdy 119 nie ma już tych uprawnień.

Reforma lekcji religii uznana przez TK za niekonstytucyjną Wiadomości
Reforma lekcji religii uznana przez TK za niekonstytucyjną

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował rozporządzenie MEN ws. lekcji religii. Sędziowie orzekli, że rozporządzenie, które od 1 września 2025 r. miało zmienić sposób organizacji lekcji religii w szkołach jest niezgodne z konstytucją. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Kard. Fernández: powołano sędziów w procesie kanonicznym Marko Rupnika Wiadomości
Kard. Fernández: powołano sędziów w procesie kanonicznym Marko Rupnika

Zostało powołane kolegium sędziów w procesie kanonicznym byłego słoweńskiego jezuity ks. Marko Rupnika, znanego twórcy sztuki sakralnej, oskarżonego o seksualne i psychiczne wykorzystywanie ponad 20 dorosłych kobiet, w tym sióstr zakonnych, w latach 1980-2018. Poinformował o tym prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernández.

Papież spotkał się dziś w prezydentem Andrzejem Dudą Wiadomości
Papież spotkał się dziś w prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą oficjalną do Watykanu. Został przyjęty przez Papieża Leona XIV, spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.

Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne. USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji Wiadomości
"Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne". USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji

Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.

Proboszcz Romanelli: życie w Gazie zaczyna być niemożliwe Wiadomości
Proboszcz Romanelli: życie w Gazie zaczyna być niemożliwe

Proboszcz parafii Świętej Rodziny ojciec Gabriele Romanelli mówi o pogarszającej się w Gazie sytuacji, która już dawno osiągnęła punkt krytyczny. Brak pomocy humanitarnej, duszący upał i astronomiczne ceny żywności sprawiają, że życie w Strefie Gazy staje się niemożliwe. Tylko zakończenie wojny może przynieść „prawdziwy znak nadziei”.

Ofiara złożona kulturze śmierci. Akademia Jana Pawła II o brytyjskiej ustawie ws. eutanazji Wiadomości
"Ofiara złożona kulturze śmierci". Akademia Jana Pawła II o brytyjskiej ustawie ws. eutanazji

Ofiara złożona kulturze śmierci – tak Akademia Jana Pawła II ds. Życia Ludzkiego i Rodziny (JAHLF) komentuje przyjętą przez brytyjską Izbę Gmin ustawę o tzw. wspomaganym samobójstwie. W oświadczeniu instytucja, zrzeszająca byłych członków Papieskiej Akademii Pro vita, wskazała na moralny upadek i 60 lat zaniedbań katechetycznych jako główne przyczyny tej porażki.

Emerytury
Stażowe