Jak przy każdym wakacie na Stolicy Piotrowej media rozpoczęły poszukiwania tzw. papabile, czyli możliwych kandydatów na papieża, którzy mogliby mieć szansę na wybór podczas najbliższego konklawe.
Śmierć Franciszka postawiła na porządku dziennym sprawę jego pogrzebu. Będzie on przebiegał nieco inaczej niż w przypadku jego poprzedników, gdyż papież Bergoglio uprościł w znacznym stopniu cały obrzęd i m.in. zażyczył sobie, aby pochować go w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej, a nie w Bazylice św. Piotra, jak to było od ponad stu lat.
Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.
Zmarły dziś papież Franciszek to jasnogórski pielgrzym. W Narodowym Sanktuarium Polaków, podczas jedynej tu pielgrzymki, zachęcał, by nieustanie przychodzić do Maryi, Tej która wskazuje drogę do Chrystusa „i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”. W 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się na Jasnej Górze narodowe dziękczynienie za chrzest Polski w 1050. rocznicę. Pielgrzymka ta była też osobistym życzeniem Franciszka i wypełnieniem pragnienia Pawła VI, któremu przyjazd na Millenium uniemożliwiły ówczesne władze.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana w Domu Świętej Marty. Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell. Papież miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires.
Śmierć papieża Franciszka ogłosił kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Joseph Farrell.
Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?
„Bramy podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały! «Któż jest tym Królem chwały?». «To Pan Zastępów: On sam Królem chwały» (Ps 24, 9-10).
- W dzisiejszy wielkanocny poranek, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy śpiewać: „Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy z martwych powstać, Z Panem Bogiem królować” – mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.
- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
"Wielkanoc przynosi dobrą nowinę, że choć na świecie zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane", napisał Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Św. Piotra. Wezwał, by chrześcijanie byli w świecie zwiastunami nadziei.
W dniu dzisiejszym chrześcijanie z całego świata obchodzą Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ w tym roku katolicy, protestanci i prawosławni świętują Wielkanoc w tym samym dniu.
Nie wiesz, czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.
Co roku podczas świąt wielkanocnych około 300 milionów prawosławnych i innych wschodnich chrześcijan na całym świecie ze szczególną fascynacją i wielkimi oczekiwaniami spogląda na Jerozolimę. W prawosławną Wielką Sobotę w tamtejszej Bazylice Grobu Pańskiego, którą prawosławni nazywają Bazyliką Zmartwychwstania, odbywa się tajemniczy obrzęd o ponad 1600-letniej historii: „Liturgia Świętego Ognia”. W wigilię uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa, zgodnie z powszechnym przekonaniem, z Jego grobu w cudowny sposób wydobywa się płomień, stanowiący każdorazowo uwieńczenie prawosławnej Wielkanocy w Świętym Mieście. Według niektórych źródeł liturgia ta pochodzi z IV wieku, według innych z VIII wieku. Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pochodzą z około 1000 roku.
W Wielką Sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opublikował w sieci życzenia wielkanocne dla wszystkich wiernych.
Na zatłoczonym Placu św. Piotra zapanowała wielka radość, gdy 19 kwietnia 2005 r. o godz. 18.40 z głównej loggii Bazyliki Świętego Piotra ogłoszono: „Habemus Papam” - mamy papieża - „kardynała Josepha Ratzingera”. Niecałą godzinę wcześniej z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a dzwony Bazyliki św. Piotra potwierdziły wybór. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).
Wielu katolików przybyło w sobotę wczesnym rankiem do Bazyliki Grobu Pańskiego, aby świętować Wigilię Paschalną. Przed kaplicą, która według najstarszej tradycji chrześcijańskiej jest miejscem zmartwychwstania Jezusa, łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa przewodniczył uroczystej liturgii. Kardynał wezwał wiernych, aby nie dali się „uwięzić w małych horyzontach na „zawsze”, ale prosili „aby nasze serca znów wibrowały życiem, zaufaniem, darem i miłością”.
Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.