W 2025 r. mija 25 lat od śmierci autora „Etyki Solidarności”. Postać wybitnego polskiego filozofa, znanego kapłana postanowili przypomnieć senatorowie RP, którzy na posiedzeniu 29 października zdecydowali o tym, że rok 2025 będzie Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera.
Nie brakuje środowisk, dla których Herbert jest wielkim autorytetem literackim i po prostu wielkim Polakiem. Wciąż pojawiają się więc różnorodne próby podtrzymywania pamięci o jego osobie i jego dziełach - powiedział w rozmowie z KAI prof. Wojciech Kudyba - pisarz, krytyk, historyk literatury, kierownik Katedry Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dziś przypada 100. rocznica urodzin wielkiego polskiego twórcy Zbigniewa Herberta - poety, eseisty i dramaturga, autora m.in. "Pana Cogito" - jednego z najsłynniejszych tomów poezji w historii polskiej literatury.
Papież Franciszek jako pierwszy pielgrzym przejdzie przez Drzwi Święte bazyliki watykańskiej zachęcając tym samym pielgrzymów, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz do spotkania z „Jezusem, naszą nadzieją”. Mówiono o tym na konferencji prezentującej wydarzenia zbliżającego się Roku Świętego. Zostanie on otwarty 24 grudnia Mszą na Placu św. Piotra, którą poprzedzi koncert dzwonów. Dwa dni później Ojciec Święty otworzy Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia.
Zatwierdzony przez papieża Franciszka Dokument Końcowy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności przynosi szereg propozycji reform, które – jeśli zostaną wprowadzone w życie – mogą w dużej mierze zmienić oblicze Kościoła katolickiego, w tym panujące w nim relacje między duchownymi i świeckimi. Wymagać to jednak będzie nie tylko wskazanych w dokumencie zmian strukturalnych, ale przede wszystkim zmiany mentalności samych ochrzczonych.
Katolicka diecezja Auchi informuje o napadzie na niższe seminarium duchowne w stanie Edo. Do ataku w Ivhianokpodi doszło 27 października br. po zmroku. Seminarzyści są już bezpieczni, jednak nieznani sprawcy uprowadzili rektora tej placówki, ks. Thomasa Oyode.
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że nawet najgłębsze rany duszy mogą się zabliźnić, a mroki przeszłości – ustąpić miejsca światłu? Czy wierzysz, że każdy z nas, bez względu na popełnione błędy, zasługuje na drugą szansę? „Potęga nawrócenia” – najnowsza, wstrząsająca książka prof. Wojciecha Roszkowskiego, wybitnego pisarza i naukowca, to lektura, która porusza do głębi, opowiadając o niezwykłych losach ludzi, którzy odważyli się zacząć wszystko od nowa. To podróż przez serca tych, którzy potknęli się czy upadli, ale powstali i podjęli decyzję o zmianie
„Jan Paweł II, oprócz tego, że urósł do rangi tego, który rusza swoim słowem, starał się poruszyć swoim przykładem świat w stronę Chrystusa i nigdy nie przestał być prorokiem polskiego narodu”, mówi o Ojcu Świętym prof. Andrzej Nowak, który jest jednym z prelegentów podczas Dnia Papieskiego organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą ponadto prof. Wojciech Roszkowski, Anna Popek, Jolanta Sosnowska czy Adam Bujak. Zapraszamy na transmisję z wydarzenia!
Promocja postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jego nauk oraz wartości które niósł ze sobą, jest niezwykle trudna w czasach powszechnej laicyzacji i "alergii" tak wielu ludzi na Kościół i osoby duchowne. Dlatego tak ważne jest wyróżnianie osób oraz organizacji, które dokładają szczególnych starań, by promować i sławić historię patrona Solidarności. "Promocja kultu" jest jedną z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na które można głosować do 13 października.
Wszystkie osoby, którym bliskie są chrześcijańskie wartości i które pragnęłyby upamiętnić ks. Jerzego Popiełuszkę zaproszone są na II Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie on ulicami Warszawy 19 października br. pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Marsz, któremu patronuje św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest elementem centralnych obchodów 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Wpisuje się też w obchody Dnia Papieskiego.
Papież Franciszek spotkał się dziś z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Było to czwarte spotkanie papieża z ukraińską głową państwa. Oprócz trwającej ponad pół godziny rozmowy z Ojcem Świętym, ukraiński przywódca odbył też spotkania w watykańskim Sekretariacie Stanu.
Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko w swoich kazaniach i naukach często podkreślał, jak ważna jest godność w życiu każdego człowieka. Powtarzał, że niezależnie od tego jaką pracę ktoś wykonuje, to każdy z nas jest człowiekiem, podmiotem, a nie przedmiotem. "Godność" to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego, które będą przyznawane podczas Kongresu na cześć Duszpasterza Ludzi Pracy.
- Starość, cierpienie i śmierć, są to tematy nadzwyczaj ważne, dotyczące każdego. To jest jedna z najpewniejszych egzystencjalnie rzeczy, która nam się w życiu wydarzy – mówi kard. Kazimierz Nycz na marginesie hasła „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”, pod którym obchodzony jest tegoroczny Dzień Papieski. Kardynał przyznaje, że podążanie w sferze cierpienia za wzorcem jakim był Jan Paweł II nie jest łatwe, nawet dla człowieka, który jest biskupem. Przy okazji, odnosząc się do obecnej debaty medialnej, wyjaśnia i precyzuje zasady, jakie powinny patronować religii w szkole oraz relacjom pomiędzy państwem a Kościołem. Zaznacza wyraźnie, że obowiązkowa winna być jedna lekcja religii lub etyki.
Rok Święty „made in China”: włoska policja finansowa skonfiskowała ponad 100 000 sfałszowanych różańców, wizerunków papieskich i medali z logo Watykanu, poinformował włoski dziennik „La Repubblica”.
Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki jak co roku skupia wokół siebie członków i sympatyków NSZZ Solidarność. Właśnie z tego względu jedną z kategorii nagród społecznych im. księdza Jerzego są "Ideały Sierpnia '80". Wśród nominowanych są prawdziwe legendy Solidarności, dzięki którym upadła komuna.
W Jaunde zamordowano togijskiego kapłana, który przyjechał, by ubiegać się o wizę do Włoch. Po śmierci ks. Christophe’a Komli Badjougou kondolencje i wezwanie do modlitwy przekazali kameruńscy biskupi oraz członkowie stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża, do którego należał Togijczyk.
Centro San Lorenzo, które założył św. Jan Paweł II dla młodych ludzi, szukających swojego miejsca w pobliżu Watykanu, rozpoczyna cykl konferencji poświęconych teologii ciała w nauczaniu papieża Polaka. Wydarzenie połączone jest z konkursem fotograficznym na ilustrację papieskiego nauczania.
To, że Konferencja Episkopatu Polski włączyła się w naszą kampanię, jest przełomowym sygnałem ze strony Kościoła, potwierdzającym wagę naszego partnerstwa na najwyższym poziomie – podkreśliła Monika Sajkowska, przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci. W rozmowie z KAI liderka i pomysłodawczyni kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" doceniła list pasterski przewodniczącego KEP, abp. Tadeusza Wojdy SAC, oraz delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, abp. Wojciecha Polaka, a także rolę Kościoła w zwiększaniu świadomości społecznej na rzecz zapobiegania szkodzie nieletnich.
Ekumenicznemu aspektowi synodu o synodalności poświęcony był dzisiejszy briefing prasowy w Watykanie. Na jutro bowiem zaplanowano ekumeniczne czuwanie modlitewne. W zeszłym roku odbyło się ono na początku synodu. Tym razem przesunięto je na 11 października, kiedy to przypada 72. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. To dzięki temu soborowi Kościół katolicki oficjalnie przystąpił do ruchu ekumenicznego – przypomniał kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan.
Konferencja Episkopatu Polski poinformowała o spotkaniu w sprawie lekcji religii w szkole, do jakiego doszło pomiędzy przedstawicielami Kościoła i rządu.
Dziś rozpoczyna się nowenna za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki – w intencji Ojczyzny. Modlitwa ta odmawiana będzie codziennie wieczorem w Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Do włączenia się w nowennę– w parafiach, wspólnotach i w rodzinach – zaproszeni są wierni w całej Polsce.