We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów, a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.
Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.. Oświadczenie lubelskiego Kościoła sygnowane jest przez kanclerza kurii ks. Adama Jaszcza.
Jak co roku, 28 maja będziemy wspominać liturgicznie Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, niezłomnego pasterza Kościoła katolickiego w Polsce i obrońcę duchowej tożsamości narodu. Z tej okazji koalicja "Katolicy z Karolem Nawrockim" (KZKN) zainicjowała ogólnopolską, dziewięciodniową nowennę, która rozpoczęła się 19 maja i potrwa do 27 maja 2025 roku.
Uroczystość NMP Królowej Polski obchodzona zwykle 3 maja, w roku 2026 wyznaczona została przez Komisjęds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na dzień 2 maja. Związane jest to w kalendarzem liturgicznym.
W Lourdes zakończyła się 65. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa, która co roku przyciąga tysiące żołnierzy z całego świata. Podczas spotkania 210 żołnierzy przyjęło chrzest, a 503 przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania.
Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance'a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.
W czasie wczorajszej inauguracji pontyfikatu papież Leon XIV zaśpiewał solo modlitwę "Regina caeli" w języku łacińskim. Mimo dobrych chęci wielu wiernych nie było w stanie towarzyszyć papieżowi z powodu braku znajomości tekstów modlitewnych po łacinie. W sieci powstają inicjatywy wprowadzające katolików w teksty łacińskie posoborowej Mszy św. oraz w chorał gregoriański.
Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.
- Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju – powiedział Leon XIV na zakończenie Mszy inaugurującej jego pontyfikat. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele światowych mocarstw, stała się okazją do zakulisowych rozmów nt. sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
- Jest euforia wśród ludzi, że mamy takiego Papieża. Ja również ogromnie się cieszę – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC w rozmowie z portalem Vatican News na Placu św. Piotra, po Mszy św. inaugurującej pontyfikat Papieża Leona XIV.
Tak, jak Leonowi XIII przypadło mierzyć się z wyzwaniami industrializacji, tak obecny papież będzie musiał stawić czoła wyzwaniom XXI wieku, ze sztuczną inteligencją na czele – uważa kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem emerytowanego metropolity warszawskiego, każdy pontyfikat jest zamkniętą sprawą, to znaczy musi stworzyć jakąś nową jakość Kościoła, jakość na te, a nie inne czasy. - To, co się wydarza i klaruje podczas konklawe, jest także dla nas tajemnicą – podkreśla kard. Nycz w rozmowie z KAI.
"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem". Komentarz o. Cyprian Klahs OP.
18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła - nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 105. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.
Na zakończenie Mszy św. inauguracyjnej papież Leon XIV odmówił z wiernymi modlitwę maryjną Regina Caeli (Królowa Nieba). Ojciec Święty zaapelował, aby nie zapominać o braciach i siostrach, którzy cierpią z powodu wojen: o głodujących w Gazie, ginących w Mjanmie i o "umęczonej Ukrainie".
- Budujmy Kościół oparty na miłości Boga i będący znakiem jedności, Kościół misyjny, który otwiera ramiona na świat, głosi Słowo, pozwala, by go niepokoiła historia, i który staje się zaczynem zgody dla ludzkości. Razem, jako jeden lud, jako fratelli tutti, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie – powiedział papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.
Rozpoczynający dziś posługę Piotrową papież Leon XIV otrzymał paliusz i pierścień Rybaka – symbole władzy biskupa Rzymu. Przedstawiciele Ludu Bożego złożyli hołd nowemu papieżowi
W Watykanie rozpoczęła się w niedzielę inauguracja pontyfikatu Leona XIV, pierwszego w historii papieża ze Stanów Zjednoczonych. Uroczystość odbywa się 10 dni po wyborze kardynała Roberta Prevosta na konklawe, które trwało dobę. Leon XIV jest 267. papieżem.
- Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie – mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.
Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.
Kard. László (Ladislav) Német jest zwolennikiem zniesienia zakazu mówienia o przebiegu wyborów papieskich nawet po zakończeniu konklawe.