– Stoimy pod pomnikiem Jana Pawła II, aby podziękować mu za to, że natchnął nas wszystkich, szczególnie tych, którzy w latach osiemdziesiątych działali na rzecz powstania i rozwoju NSZZ „Solidarność” – mówił szef Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „S” Bartosz Budziak pod pomnikiem papieża.
Pierwsze z czterech porozumień sierpniowych zostało zawarte 30 sierpnia 1980 o godzinie 8.00 w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Tam podpisano Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową w Szczecinie.
Główne uroczystości przed pomnikiem „Ofiar Grudnia 1970” przy Placu Solidarności poprzedziła Msza Święta w Katedrze Świętego Mikołaja w Elblągu. Uroczystości zostały zorganizowane przez Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. Wziął w nich udział Grzegorz Adamowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Pogrzeb śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka miał charakter państwowy.
Dobiega końca peregrynacja obrazku Matki Bożej Robotników i Solidarności, relikwii bł. ks. Popiełuszki i miniatury Krzyża Nowohuckiego, które od blisko roku znajdują się na Podlasiu.
Trzech pracowników firmy Yagi Poland Factory w Żarowie wystąpiło do sądu pracy w związku z niesprawiedliwą decyzją pracodawcy, który chciał zmienić ich stanowiska pracy.
Związkowcy z Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” wraz z przewodniczącym Józefem Dzikim wzięli udział w obchodach z okazji 44. rocznicy powstania związku zawodowego Solidarność, które odbywały się 25 sierpnia w Olsztynie.
Trwają obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Związkowcy w całej Polsce organizują różnego rodzaju uroczystości, zarówno te o charakterze historycznym, jak i sportowym.
Miłośnicy jednośladów wystartują z poznańskiego Parku im. Jana Pawła II (Łęgi Dębińskie) i spotkają się na mecie, którą przygotowano na terenie Scout Camp Poznań nad jeziorem Strzeszyńskim. Partnerem medialnym wydarzenia jest Tygodnik Solidarność.
Łowicka Solidarność zaprasza na obchody 44. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność”, które rozpoczną się 7 września o godzinie 9:30 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II 3. Partnerem medialnym wydarzenia jest Tygodnik Solidarność.
„Odnosimy wrażenie, że to Zarząd właśnie zabetonował się ze swoją misją i nie chce wysłuchać, a tym bardziej przyjąć argumentów strony społecznej. Dobitnie pokazuje to rozpoczęty proces zwolnień grupowych, gdzie bez żadnej analizy, bez przedstawionego programu naprawczego typuje się ludzi do zwolnienia” – napisali związkowcy z „S”.
Fiasko negocjacji płacowych oraz brak dialogu dotyczącego przyszłości firmy to podstawowe postulaty, z którymi związkowcy z lubelskiej „Bogdanki” oraz Elektrowni Kozienice i Połaniec jadą 10 września br. do Warszawy. Będą protestować przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury od godz. 11:00.
Główne uroczystości odbędą się 31 sierpnia w Gdańsku.
Działalność związkowa oprócz swojego głównego zadania, czyli dbania o warunki pracy i interes pracowników, to także budowanie bliskiej sobie społeczności pracowniczej, która potrafi i chce ze sobą spędzać czas. Jednak zabawa i relaks nie przeszkadzają w twardej organicznej pracy na rzecz całego związku. Tak jest w OM NSZZ „Solidarność” Volkswagen Poznań, który niedawno zorganizował Garden Party dla pracowników, a równolegle do tego aktywnie zbiera podpisy pod zwołanie referendum dot. Zielonego Ładu.
Zarząd Regionu „S” Pomorza Zachodniego zaapelował do polityków i samorządowców o pilne zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego oraz Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w sprawie zwolnień w PKP Cargo i Cargotabor. W Szczecinie pracę stracić ma 290 osób.
24 sierpnia w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębkach odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „S”. Przybyli m.in. wierni z parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz związkowi liderzy Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. podjął decyzję o niewypłaceniu jednorazowej nagrody za dobre wyniki w I półroczu oraz niepodwyższaniu płacy zasadniczej pracownikom o 15 proc. Postulat wypłacenia nagrody strona związkowa wysunęła w styczniu 2024 roku. Związki zawodowe podjęły wspólne stanowisko w tej sprawie.
Po wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, 14 sierpnia 1980 roku, do stoczniowców stopniowo zaczęły przyłączać się kolejne zakłady pracy. We Wrocławiu strajk solidarnościowy rozpoczął się 26 sierpnia w zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej, gdzie obecnie znajduje się Centrum Historii Zajezdnia.