W niedzielę, 1 września, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej odprawiono Mszę Świętą w intencji ojczyzny i poległych przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Przewodniczył jej bp Wiesław Szlachetka. W Mszy uczestniczyli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz jego zastępca Grzegorz Adamowicz.
„Znów krzyż niektórym przeszkadza. Znów musimy podnieść głowy i bronić naszych chrześcijańskich fundamentów” – napisał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w liście do uczestników obchodów 44. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego.
Pracownicy PKP Cargo i PKP Cargotabor zablokowali dziś tory kolejowe w Katowicach. Wsparli ich związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Protestują przeciwko zwolnieniom w PKP Cargo i PKP CargoTabor.
Porozumienie jastrzębskie 3 września 1980 roku było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 roku między władzą a robotnikami. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie porozumienia jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował list do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”. Zaprasza w nim do wzięcia udziału w zbliżającej się 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Wewnątrz dłoni znajdują się wizerunki ludzi, które pochodzą ze zdjęcia wykonanego przez śp. Janusza Witowicza 3 maja 1981 roku podczas uroczystości patriotycznych na rzeszowskim rynku.
– NSZZ „Solidarność” narodził się z przeogromnej troski o sprawy publiczne, społeczne, o wolność. O tę wolność w rozumieniu zbiorowym, ale także indywidualnym. Zrodził się z troski o demokrację i dialog społeczny. Ale był też drugi filar, równie ważny – przeogromna troska o drugiego człowieka, o jego godność, a szczególnie godność ludzi pracy – mówił 31 sierpnia szef wielkopolskiej „S” Jarosław Lange podczas obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Poznaniu.
Rząd zapowiedział, że w przyszłym roku pensje pracowników tzw. budżetówki wzrosną o 5 procent. To trzy razy mniej, niż oczekiwali związkowcy, i dokładnie tyle, ile ma wynieść przyszłoroczna inflacja. Solidarność domagała się podwyżek w wysokości 15 procent.
Wczoraj minęła 42. rocznica Zbrodni Lubińskiej - wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie, gdy pokojowa demonstracja zorganizowana przez działaczy podziemnej MKK Województwa Legnickiego została brutalnie stłumiona przez MO, ZOMO i ORMO.
Msza Święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku była ostatnim punktem uroczystości 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Nabożeństwo w Bastionie Solidarności odbyło się pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy.
Zakończył się gdańskie obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
- My chcemy chleba, ale także Boga i lekcji religii w szkołach! - podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
– Polacy, gdy służą ważnej sprawie, w ramach tak pięknego i unikatowego związku zawodowego jak Solidarność, to mogą nawet bez względu na światopoglądowe czy polityczne różnice, osiągać rzeczy wielkie, tego uczy nas Solidarność, z obaleniem komunizmu włącznie – powiedział nam dr Karol Nawrocki, szef IPN w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
"Władze będą się zmieniały, a Solidarność niech pozostanie zawsze sobą. Niech pozostanie zawsze Solidarnością. Niech pozostanie zawsze niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym. Związkiem ludzi pracy. który czuwa nad podstawowymi wartościami" - powiedział prezydent Andrzej Duda w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku.
W 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku, związkowcy jak co roku spotykają się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W tegorocznych obchodach organizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" bierze udział głowa państwa, prezydent Andrzej Duda. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z tego wydarzenia.
Podpisanie gdańskiego porozumienia z 31 sierpnia 1980 r., zakładającego możliwość powoływanie niezależnych związków zawodowych, otwierało nowy rozdział w dziejach Polski i Europy Środkowej. Jego finałem był demontaż systemu komunistycznego i koniec podziału Europy ustalonego w Jałcie w 1945 r.
W Szczecinie uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Główne uroczystości odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie m.in. złożono kwiaty oraz wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego.
W piątek, 30 sierpnia, pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 przy al. Solidarności w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Delegacje złożyły kwiaty pod monumentem i oddały cześć strajkującym z gdyńskich zakładów pracy.
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas konferencji w Warszawie 30 sierpnia przedstawiła szereg nierozwiązanych problemów, które czekają środowisko nauczycielskie i uczniów przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
Jak co roku, 25 sierpnia, w ostatnią niedzielę sierpnia w Sanktuarium św. Antoniego na Bystrym w Zakopanem odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, dla uczczenia 44 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.