Tomek Wesołowski był wieloletnim fotografem przy kościele św. Stanisława kostki na Żoliborzu. W jego archiwum możemy znaleźć dziesiątki zdjęć m.in księdza Jerzego Popiełuszki.
W dniu 6 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej. Za dwa miesiące funkcjonariusze będą mogli dowolnie wybierać do jakiego związku zawodowego chcą należeć.
– We wrześniu rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dla niektórych nauczycieli będzie to trudne emocjonalnie. Bo okaże się, że w tym samym budynku będą codziennie mijać się na korytarzach skłóceni nauczyciele: ci, którzy strajkowali, i ci, którzy postanowili nie zostawiać uczniów samych. W wielu szkołach przecież doszło do zachowań nielicujących z etosem zawodu nauczyciela – przyznaje Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej od 4 sierpnia trwają Otwarte Mistrzostwa Pomorza o Puchar Solidarności w Szachach. Finał 11 sierpnia. W ramach zawodów rozgrywane są również Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Juniorów i Seniorów.
Wspomnienia 70 wspaniałych kobiet na 432 stronach formatu A4 – tak Małgorzata Zwiercan mówi o swojej nowej książce - „Kobiety Solidarności – Ludzie Sierpnia ‘80 w Gdyni. Tom VII”.
- Proszę zobaczyć jak wygląda praca hutnika. To ekstremalne zajęcie – powiedział Waldemar Bartosz w programie "Rozmowa Dnia" w Radio Kielce. Odniósł się w ten sposób do postulatu wprowadzenia emerytury stażowej, która jego zdaniem jest tylko urealnieniem tego co dzieje się obecnie.
To nie pierwsza kampania wyborcza, gdzie opieka zdrowotna jest eksponowana. Jednak w tej poziom obietnic jest na tak żenującym poziomie, że zwyczajnie uwłacza ludzkiej inteligencji – stwierdziła w internetowym programie „Wybory 2019 - Polityka i Zdrowie” na kanale MedExpress Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Stereotyp mówi - związkowiec to wąsaty grubas przed pięćdziesiątką, który pali opony w Warszawie i co do zasady jest nierobem żerującym na zdrowej tkance klasy robotniczej. A jaka jest prawda? Solidarność to największa, najsilniejsza i najlepiej zorganizowana grupa społeczna w Polsce. I do tego coraz młodsza!
Były przewodniczący „Solidarności” w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Cuiavia w Inowrocławiu 6 lat walczył o przywrócenie do pracy. Dzisiaj cieszy się ze zmian w prawie, które wprowadzają lepszą ochronę przed bezprawnym zwolnieniem. - Jeśli mój przypadek choć trochę przyczynił się do tego, to warto było walczyć. Warto być w „Solidarności” – tak Hieronim Stachel komentuje podpisaną przez prezydenta nowelizację.
Już sąd I instancji nieprawomocnym orzeczeniem będzie mógł przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego pracownika. To wielki sukces "Solidarności", która w październiku 2017 r. wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro szukała rozwiązań tego problemu podczas konferencji "Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania". Dzisiaj te rozwiązania - choć jeszcze nie wszystkie - stają się faktem.
Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do żądań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. między „Solidarnością” i rządem, a w szczególności naszych pytań w przedmiocie dodatku za wychowawstwo nauczycieli przedszkoli przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
Od dnia dzisiejszego, tj. w piątek 2 sierpnia br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „Ogólnopolski Bieg Uliczny NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu”. To piękny gest Poczty Polskiej z okazji 30. edycji biegu.
24 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT.
Przed siedzibą Grupy Kapitałowej Węglokoks w Katowicach, 30 lipca odbyła się pikieta. Organizatorem akcji były związki zawodowe działające w należącej do Węglokoksu Hucie Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej. W ten sposób związkowcy chcieli zaprotestować przeciwko działaniom Grupy Kapitałowej, które w ich ocenie mogą doprowadzić do załamania produkcji w hucie i likwidacji kilkuset miejsc pracy. – Węglokoks ogranicza zakup wsadu. Zapasów, jakie w tej chwili posiadamy, może nie wystarczyć nawet na dwa tygodnie. Co będzie dalej? Nie wiadomo, ale obawiamy się najgorszego – mówi Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z Prezydium Komisji Krajowej składają Agnieszce Lenartowicz-Łysik najszczersze kondolencje z powodu śmierci Ojca.
Po długoletniej pracy w związku, z początku na stanowisku rzecznika prasowego KK, a następnie sekretarza ds. międzynarodowych i kierownika Biura Zagranicznego, Solidarność pożegnała Andrzeja Adamczyka, który odszedł na emeryturę.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego zaprasza na obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Tadeusz Kopczyński zmarł 22 lipca w wieku 70 lat. Nekrolog od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pojawił się w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie". Został zamieszczony "w imieniu byłych członków Porozumienia Centrum".
Pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność w roku 1981, Stanisław Krupka, zmarł 23 lipca br. Jego pogrzeb odbędzie się 27 lipca w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.
ArcelorMittal podjął decyzję o bezterminowym odroczeniu planowanego wyłączenia pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Decyzja ma związek z protestem tysiąca pracowników firmy, którzy w środę demonstrowali w Dąbrowie Górniczej.