Ponieważ nie było odpowiedzi na postulaty dot. wszystkich pracowników sfery finansów publicznych, przedstawiciel Komisji Krajowej i sztabu protestacyjnego Henryk Nakonieczny opuścił posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Natomiast przedstawiciel oświatowej Solidarności Ryszard Proksa nadal w rozmowach uczestniczy.
Trwa posiedzenie RDS dotyczący sytuacji w oświacie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele MEN, NSZZ Solidarność, ZNP, OPZZ, FZZ. W czasie przerwy Ryszard Proksa pytany o to, czy „S” opuści obrady powiedział dziennikarzom: – Solidarność nie wyszła, nie wychodzimy, zostajemy. Powiedziałem tylko, że nie mamy dziś możliwości podpisania dokumentów, jeśliby doszło do tego. To jest jednak tylko czysto techniczny problem. Nie wychodzimy, zostajemy. Sprawa dotyczy nauczycieli, nie wycofujemy się z rozmów.
Rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele MEN, NSZZ Solidarność, ZNP, OPZZ, FZZ.
Wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej kształtują się na poziomie płacy minimalnej i od wielu lat ta grupa zawodowa nie otrzymywała podwyżek, stwierdzili przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ "Solidarność" podczas spotkania z wiceministrem Marcinem Zielenieckim w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".
W audycji "Kapitał i Praca" w PR24 gościem była Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ "Solidarność". Rozmowa dotyczyła kwestii praw socjalnych na styku Unii Europejskiej i przepisów krajowych. Przedstawiciele Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego uzgodnili dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jakie są jej najważniejsze założenia i jakie korzyści wypływają z niej dla osób, których dotyczy?
Fiaskiem zakończyła się pierwsza runda rokowań w ramach sporu zbiorowego Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach. Podczas rozmów, które odbyły się 19 marca, pracodawca przedstawił propozycje, które znacząco odbiegają od oczekiwań pracowników.
Prezydium Sekcji Regionalnej Kolejarzy NSZZ Solidarność Regionu Świętokrzyskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje dalece niezadowalający zakres prac inwestycyjnych prowadzonych na odcinku świętokrzyskim krajowej linii kolejowej nr 25, łączącej Polskę północno–zachodnią (Szczecin) z południowo–wschodnią (Przemyśl).
Dramatyczną decyzję o głodówce podjęli w ubiegły piątek nauczyciele z „Solidarności”, którzy okupują siedzibę małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie. Protest głodowy w poniedziałek 25 marca rozpoczną nauczyciele i związkowcy Monika Ćwiklińska, Ewa Sroka i Piotr Pakosz.
Po miesiącu strajku w kwidzyńskiej fabryce Plati Polska zajmującej się produkcją kabli strona związkowa podpisała porozumienie z pracodawcą.
Krajowi Producenci Leków (PZPPF) podpisali 21 marca deklarację współpracy z Radą Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność. Jej celem jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz rozwoju branży farmaceutycznej w Polsce.
Jednocześnie postanowiono o zaostrzeniu protestu od poniedziałku 25 marca. Zdecydowano o podjęciu najostrzejszej formy, czyli głodówki - czytamy w oświadczeniu Nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Media społecznościowe stały się ważnym elementem życia bardzo wielu osób. Nierzadko pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przyjściu do pracy lub domu, jest przejrzenie aktywności naszych znajomych na Facebooku. O tym, że social media są niezwykle przydatnym narzędziem przy prowadzeniu ogólnopolskiej organizacji zakładowej, opowiedział Wojciech Kasprzyk, przewodniczący NSZZ Solidarność w Castorama Polska, w rozmowie z Robertem Wąsikiem.
Lech Kaczyński był związkowcem i politykiem, ale także naukowcem. I to właśnie jego naukowa działalność została upamiętniona na Uniwersytecie Gdańskim w święto uczelni 20 marca 2019 r. Na fasadzie budynku Wydziału Prawa i Administracji zawisła tablica upamiętniająca nie tylko prezydenta, ale przez blisko trzy dekady wykładowcę akademickiego, wybitnego teoretyka prawa pracy.
Nauczyciele z „S protestujący w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie wysłali do Andrzeja Dudy list, w którym piszą, że z zadowoleniem przyjęli działania podjęte przez prezydenta.
Obradujący dzisiaj w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” stwierdził, że żaden z głównych postulatów Związku nie został przez Rząd uwzględniony. Sztab do czwartku 28 marca oczekuje od Rządu konkretnych propozycji i terminów ich realizacji. W przeciwnym razie zorganizuje 4 kwietnia manifestacje przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi.
W ramach porozumienia rządu z Solidarnością obradują zespoły rządowo-związkowe, które mają wypracować porozumienie w zakresie postulatów Solidarności. Jutro w warszawskiej siedzibie Solidarności będzie miało miejsce posiedzenie Ogólnopolskiego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, podczas którego członkowie zespołów przekażą członkom Sztabu informację na temu postępu rozmów.
„Solidarność” pracowników oświaty składa Panu Profesorowi serdeczne wyrazy wdzięczności za słowa wsparcia dla nauczycieli.
W Pałacu Prezydenckim 22. przyjaznych pracodawców odebrało statuetki Pracodawca Przyjazny Pracownikom. To jedyny w Polsce konkurs, w którym to sami pracownicy wyróżniają swoich pracodawców za wysokie standardy zatrudnienia, szacunek do pracowników i dobrą atmosferę w firmie oraz partnerskie traktowanie związków zawodowych.
Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu „Solidarności” pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od samego początku wdrożenia ustawy dot. ograniczenia handlu w niedzielę prowadzi w mediach ostrą kampanię, której celem jest zohydzenie Polakom Wolnych Niedziel. W tym celu wszelkimi dostępnymi kanałami przekazuje informacje, jakoby zmiany w prawie dot. handlu miały bardzo szkodzić małym przedsiębiorcom. Czy taką narrację popierają sami przedsiębiorcy? Wystarczy przejrzeć komentarze pod postami ZPP w mediach społecznościowych by zdać sobie sprawę z tego, że... niekoniecznie! Większość wpisów bowiem nie zostawia na działaniach ZPP suchej nitki. "Przestańcie siać propagandę!" - apelują internauci i przedstawiają informacje od sklepikarzy zgoła odmienne niż te promowane przez ZPP.