Protesty pod wszystkimi urzędami wojewódzkimi w kraju, które odbędą się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 15.00 są kolejnym działaniem Solidarności wobec załamania się rozmów z rządem w sprawie podwyżek w całej budżetówce. Szczegóły w rozmowie z Tysol.pl zdradza Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej.
Walczymy o podwyżki dla wszystkich pracowników budżetówki.
Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był dzisiaj gościem „Nowy Dzień z Polsat News”, gdzie wypowiadał się na temat protestu nauczycieli. To co mamy dzisiaj, to wyraz niefrasobliwości, żeby nie powiedzieć głupoty rządu, który w zeszłym roku przez przyznanie podwyżek w służbach mundurowych naraził się na ogromne ciśnienie innych grup i roszczenia, które mamy dzisiaj – zaznaczył Marek Lewandowski.
W poniedziałek 08 kwietnia 2019 w Warszawie rozpocznie się akcja protestacyjna w której udział zapowiedzieli taksówkarze z całej Polski. Jest zaplanowana na kilka dni i ma trwać, aż do odwołania. Taksówkarze zaprotestują przeciwko nielegalnym przewozom osób
Wczoraj pracownicy polskiego Airbusa, dawnych zakładów PZL Okęcie, głosowali w referendum strajkowym. Dziś dowiedzieli się o wynikach głosowania. W referendum wzięło udział 411 pracowników. 385 było za, a 23 przeciw. Dwóch pracowników oddało głosy nieważne. W zakładzie zatrudnionych jest ok 780 pracowników. Oznacza to, że wyniki referendum są wiążące.
- Solidarność zrzesza wszystkie grupy zawodowe i występuje o podwyżki dla wszystkich pracowników - powiedział w radiowej Jedynce Marek Lewandowski, rzecznik przew. KK NSZZ "Solidarność". Nie wolno zapominać o pracownikach muzeów, sądów i prokuratur, sanepidu, itd. Oni od 2010 roku nie otrzymywali podwyżek.
150 tys. nowych miejsc pracy w handlu powstało w 2018 roku. To jedna piąta wszystkich nowo utworzonych etatów w naszym kraju. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ograniczenie handlu w niedziele nie miało negatywnego wpływu na liczbę miejsc pracy w tym sektorze gospodarki.
Poniżej przedstawiamy stanowisko Rady Sekretariatu z dnia 18.03.2019 r. dotyczące niezakwalifikowania przedstawicieli "S" do udziału w konferencji w Sejmie RP pt. "Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości".
Związki zawodowe i przedstawiciele rządu wyrazili gotowość, aby spotkanie ws. sytuacji w oświacie prowadzone w centrum Dialog trwało aż do późnych godzin wieczornych. A jednak zakończyło się po kilku. Oceniając spotkanie Ryszard Proksa stwierdził: „szkoda, że spotkanie odbyło się dopiero wtedy, gdy nauczyciele zaczynają szykować się do strajku. Liczyliśmy na rozmowy z rządem znacznie wcześniej".
Ponieważ nie było odpowiedzi na postulaty dot. wszystkich pracowników sfery finansów publicznych, przedstawiciel Komisji Krajowej i sztabu protestacyjnego Henryk Nakonieczny opuścił posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Natomiast przedstawiciel oświatowej Solidarności Ryszard Proksa nadal w rozmowach uczestniczy.
Trwa posiedzenie RDS dotyczący sytuacji w oświacie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele MEN, NSZZ Solidarność, ZNP, OPZZ, FZZ. W czasie przerwy Ryszard Proksa pytany o to, czy „S” opuści obrady powiedział dziennikarzom: – Solidarność nie wyszła, nie wychodzimy, zostajemy. Powiedziałem tylko, że nie mamy dziś możliwości podpisania dokumentów, jeśliby doszło do tego. To jest jednak tylko czysto techniczny problem. Nie wychodzimy, zostajemy. Sprawa dotyczy nauczycieli, nie wycofujemy się z rozmów.
Rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele MEN, NSZZ Solidarność, ZNP, OPZZ, FZZ.
Wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej kształtują się na poziomie płacy minimalnej i od wielu lat ta grupa zawodowa nie otrzymywała podwyżek, stwierdzili przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ "Solidarność" podczas spotkania z wiceministrem Marcinem Zielenieckim w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".
W audycji "Kapitał i Praca" w PR24 gościem była Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ "Solidarność". Rozmowa dotyczyła kwestii praw socjalnych na styku Unii Europejskiej i przepisów krajowych. Przedstawiciele Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego uzgodnili dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jakie są jej najważniejsze założenia i jakie korzyści wypływają z niej dla osób, których dotyczy?
Fiaskiem zakończyła się pierwsza runda rokowań w ramach sporu zbiorowego Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach. Podczas rozmów, które odbyły się 19 marca, pracodawca przedstawił propozycje, które znacząco odbiegają od oczekiwań pracowników.
Prezydium Sekcji Regionalnej Kolejarzy NSZZ Solidarność Regionu Świętokrzyskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje dalece niezadowalający zakres prac inwestycyjnych prowadzonych na odcinku świętokrzyskim krajowej linii kolejowej nr 25, łączącej Polskę północno–zachodnią (Szczecin) z południowo–wschodnią (Przemyśl).
Dramatyczną decyzję o głodówce podjęli w ubiegły piątek nauczyciele z „Solidarności”, którzy okupują siedzibę małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie. Protest głodowy w poniedziałek 25 marca rozpoczną nauczyciele i związkowcy Monika Ćwiklińska, Ewa Sroka i Piotr Pakosz.
Po miesiącu strajku w kwidzyńskiej fabryce Plati Polska zajmującej się produkcją kabli strona związkowa podpisała porozumienie z pracodawcą.
Krajowi Producenci Leków (PZPPF) podpisali 21 marca deklarację współpracy z Radą Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność. Jej celem jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz rozwoju branży farmaceutycznej w Polsce.
Jednocześnie postanowiono o zaostrzeniu protestu od poniedziałku 25 marca. Zdecydowano o podjęciu najostrzejszej formy, czyli głodówki - czytamy w oświadczeniu Nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".