Pani Krystyna należy do NSZZ "Solidarność". W tym roku przeżyła rozległy wylew krwi do mózgu z powodu pęknięcia tętniaka.
Obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Solidarności w Sochaczewie miały miejsce w niedzielę 13 października.
W środę, 16 października, przypadała 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Po raz pierwszy od 455 lat papieżem nie został Włoch. By upamiętnić to wydarzenie i oddać hołd wielkiemu Polakowi, legniczanie zgromadzili się wczoraj przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II.
– Z rozmów z Solidarnością i jej członkami jasno wynika, że potrzebna jest silna polityka przemysłowa. Słyszymy to przesłanie od Solidarności i musimy współpracować, aby zapewnić, że Europa przedstawi wiarygodny plan na taką politykę – mówi Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, która przyjechała do Polski na zaproszenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Konradem Wernickim.
"Uwolniliśmy pracowników na rynek pracy", "czasami musimy zwalniać – choćby po to, żeby móc kiedyś zatrudniać" - tymi m.in. "złotymi myślami" podzielił się z uczestnikami prowadzonego przez siebie szkolenia nt. zwalniania pracowników prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka. Nasza dziennikarka Monika Rutke wraz z przedstawicielami Solidarności postanowiła wziąć udział w panelu przez niego prowadzonym.
Dziś trzeci dzień głodówki Jana Karandzieja, współzałożyciela Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, który 14 października rozpoczął w siedzibie częstochowskiej Solidarności protest w obronie przetrzymywanego w więzieniu ks. Michała Olszewskiego i innych represjonowanych z powodów politycznych. Do głodującego Karandzieja dołączył działacz podziemnej Solidarności z Lublina, emerytowany kolejarz Stanisław Oroń.
W Regionie Zagłębie Miedziowe powstała nowa Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność".
We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Dziś, 16 października, mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ówczesny metropolita krakowski został wybrany w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 264. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.
Dziś w Katowicach odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "Solidarność". W obradach uczestniczył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Kolejni członkowie Solidarności wracają do pracy w PKP Cargo. W lipcu Zarząd Spółki ogłosił zamiar zwolnienia ponad 4 tysięcy pracowników. W dużej mierze dotknęły one działaczy największego związku zawodowego NSZZ "Solidarność".
– Nasze oceny co do realizacji umowy społecznej zdecydowanie się różnią – powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz po spotkaniu sygnatariuszy umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych procesów transformacji województwa śląskiego. Spotkanie odbyło się 14 października w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.
„Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią” – mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko niezłomny duchowny, kapelan i męczennik”.
W siedzibie bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, 11 października, podsumowano konkurs "Nie można nie walczyć o wolność i prawdę – bł. ks. Jerzy Popiełuszko" na najlepszą etiudę filmową.
Polscy nauczyciele muszą pracować z zespołami klasowymi, w których uczą się uczniowie o bardzo szczególnych potrzebach edukacyjnych. Warunki pracy nauczycieli są nie tyle trudne, co bardzo trudne i niezwykle obciążające – pisze Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Dzień Edukacji Narodowej.
W związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Zarząd Regionu Śląska Opolskiego NSZZ „Solidarność” zorganizował konkurs plastyczny pt. „Zło dobrem zwyciężaj” dla uczniów z województwa opolskiego, którzy ukończyli 16 rok życia.
"Nie można milczeć. Trzeba krzyczeć. Nie wolno godzić się na to zło i niesprawiedliwość. Będę głodował dopóki starczy mi zdrowia i sił" - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Jan Karandziej, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
Zachodniopomorska Solidarność zaapelowała do wszystkich członków Związku o mobilizację i liczny udział w proteście w związku z likwidacją szczecińskiego oddziału PKP CargoTabor oraz zapowiadaną likwidacją Elektrowni Dolna Odra.
W Leśniczówce Miłosna na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Kwidzynie, 12 października, odbył się Memoriał Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Trasę o długości 10 kilometrów pokonali najpierw biegacze, a potem o połowę krótszy dystans chodziarze nordic walking – łącznie ponad 70 osób.
"W dzisiejszych czasach, gdy polska szkoła bywa elementem rozgrywek politycznych, szczególnie ważna jest odpowiedzialna postawa nauczycieli" - przekazał w Dniu Edukacji Narodowej Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".