Działacz antykomunistyczny, uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956, „Weteran Walk o Niepodległość”, prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec ’56”, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności odszedł do wieczności 21 listopada.
- Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” od wielu lat domaga się zmian w polskiej oświacie, by stała się nowoczesna i była zdolna wypuszczać absolwentów, którzy sprostają zadaniom współczesności. Zmian pozytywnych nie widzimy, ale dostajemy zmiany, które nie są konieczne, a wręcz mogą być szkodliwe.- mówił podczas manifestacji Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność”, Waldemar Jakubowski.
W czwartek, 28 listopada w godzinach 12:00–16:00 strajkowali pracownicy spółki GHG Nidzica. Wsparli ich przedstawiciele Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność".
Poczta Polska redukuje zatrudnienie. W pierwszym etapie do Programu Dobrowolnych Odejść wytypowano 707 osób, a 73 procent z nich przyjęło ofertę. Solidarność złożyła wniosek o kontrolę do Państwowej Inspekcji Pracy.
9 stycznia w Warszawie odbędzie się demonstracja w obronie miejsc pracy w Elektrowni Rybnik, Elektrowni Łaziska, Elektrowni Dolna Odra oraz Elektrowni Kozienice, a także w zakładach kooperujących z tymi przedsiębiorstwami. Pikietę współorganizują Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S" oraz Regiony Śląsko-Dąbrowski i Pomorza Zachodniego NSZZ "S".
– Pracowników handlu potraktowano jak ludzi gorszego sortu, jak ludzi, którzy muszą odpracować wolną Wigilię. To jest naprawdę bardzo nieetyczne i pokazuje, jak działa lobby międzynarodowych sieci handlowych i jak ich potencjalny zysk wpływa na polityków – komentuje przyjętą wczoraj ustawę o wolnej Wigilii Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".
Już 1 grudnia o godzinie 12:00 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się manifestacja rodziców i nauczycieli pod hasłem "Tak dla edukacji. Nie dla deprawacji!".
Tradycyjnie w okolicach wspomnienia świętej Barbary, patronki górników, w wielu miejscach w Polsce odbywają się karczmy piwne.
– Stronie związkowej udało się wynegocjować odprawy dla pracowników posiadających terminową umowę o pracę. Będzie to kwota 3000 zł brutto. Nie jest ona wielka, jednakże tym pracownikom z ustawy nie przysługiwały żadne odprawy. Pozostali pracownicy dostaną odprawy zgodnie z ustawą, plus dodatkowo jednorazową kwotę w zależności od okresu zatrudnienia. Największą kwotę 6000 zł brutto dostaną pracownicy zatrudnieni powyżej 5 lat, których w zakładzie jest około czterystu – przekazała Anna Wojciechowska, przewodnicząca Solidarności w Lear Corporation Włocławek.
Fundatorami monumentu jest Region Ziemi Przemyskiej NSZZ „Solidarność” oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Przemyślu, który zawiązał się w styczniu 2022 roku.
Solidarność w TVP SA protestuje przeciwko potencjalnej likwidacji Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej i zastąpieniu ich poprzez redakcje terenowe.
27 listopada 2024 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Głównego Inspektora Pracy. Wziął w niej udział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. – Wszyscy inni pracownicy będą mieli prawo do wolnej Wigilii, a pracownicy handlu będą musieli ją odpracować – komentował dziś w Sejmie Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".
– Członkowie Solidarności są obsługiwani prawnie, próbujemy pisać pozwy, próbujemy dochodzić swoich praw w sądzie, bo problemy są ogromne. W PKP Cargo w tej chwili mamy sytuację taką, że w związku z kształtem wypowiedzeń ludzie zostają bez środków do życia, dlatego że nie są w stanie zarejestrować się w urzędach pracy, a urzędy nie wypłacają tym ludziom zasiłków – mówił dziś Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef Solidarności na antenie telewizji wPolsce24.
22 listopada odbyło się pierwsze po objęciu przez Solidarność przewodnictwa posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Nie zjawił się na nim ani jeden z piętnastu przedstawicieli strony rządowej wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S", który jest także przewodniczącym RDS, postanowił zwrócić się do premiera, by ten zdyscyplinował swoich ministrów.
Paulina Matysiak wystąpiła dziś podczas obrad Sejmu z wniosekiem formalnym dotyczącym sytuacji w PKP Cargo.
W dniach 21-22 listopada 2024 roku Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Robert Szewczyk, Pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ "S" ds. Polityki Klimatycznej wzięli udział w konferencji przedstawicieli związków zawodowych państw Grupy Wyszechradzkiej w Budapeszcie.
Podczas dzisiejszego wspólnego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny posłowie zajmowali się m.in. projektem ustawy, która wprowadzałaby wolną od pracy Wigilię.
Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”, spotkał się w Białymstoku z Zarządem Regionu Podlaskiego oraz działaczami z Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność”. Tematem spotkania była informacja i dyskusja o działaniach Związku w kraju i regionie podejmowanych w celu ochrony miejsc pracy i uprawnień pracowniczych.
Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Południowy Koncern Węglowy SA 25 listopada wystosowała pismo do zarządu spółki, w którym przedstawiciele pracowników piszą, że z oburzeniem przyjmują informację o zmniejszeniu poziomu wydobycia w 2025 r. o ponad 400 tys. ton, zmniejszeniu subwencji o 24% oraz drastycznemu spadkowi cen węgla.