– Referendum to najwyższy stopień demokracji, ale wiecie co było w 2012 roku, gdy wyszedł Donald Tusk i powiedział, że podpisy może zebrać każdy pętak. Wtedy Tusk mówił, że nie cofnie się ani o krok, a wiek emerytalny musi być podwyższony, bo za kilkanaście lat ludzie nie będą dostawali emerytur. I co? Kilkanaście lat minęło, emerytury są płacowe, sytuacja w ZUSie jest jeszcze lepsza, a wiek emerytalny został przywrócony do poziomu sprzed reformy. Mówiąc żargonem piłkarskim: Panie Donaldzie, 1:0 dla Solidarności! – powiedział dziś pod Sejmem przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
„Europejski Zielony Ład jest więc w naszych oczach eksperymentem, który przeprowadza się na wszystkich obywatelach Unii Europejskiej. Jest utopią, którą wprowadza się według uznania unijnych urzędników, a która sprawi, że znów – tak jak kilkadziesiąt lat temu – odbierane nam będą podstawowe prawa – własności, bezpieczeństwa, niezależności” – napisali związkowcy w petycji do Ursuli von der Leyen.
– Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – powiedział dziś na demonstracji przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
– Zielony Ład jest gorszy niż komunizm. Po tych dyrektywach eurobolszewizmu unijnego za 10–15 lat będziemy mieli tylko fufajkę, walonki i będziemy zdrowo żyć w szałasie. A chyba nie o to chodziło. Była kiedyś ideologia komunizmu, była dziura ozonowa. Dzisiaj powstała nowa ideologia, która nie ma nic wspólnego z ekologią, nazywana Zielonym Ładem – stwierdził Waldemar Krenc, szef łódzkiej „S”.
– Jutro przechodzimy do innego etapu protestów, bo przede wszystkim będziemy razem. Pokażemy jedność i solidarność. Nie tylko rolnicy, ale też górnicy, hutnicy, ślusarze, tokarze, pielęgniarki, lekarze… wszyscy, którzy czują, że już dziś są pokrzywdzeni polityką klimatyczną Unii Europejskiej, będą w Warszawie – powiedział w czwartek Żaklinie Skowrońskiej na antenie wPolsce.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W czwartek podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Antoni Długosz modlił się za wszystkich, których dotkną konsekwencje tzw. Zielonego Ładu, za tych, którzy czują się zagrożeni unijną polityką klimatyczną, i wszystkich tych, którzy 10 maja zgromadzą się w Warszawie i będą upominać się o prawo głosu dla Polaków.
– MKiŚ nie bierze pod uwagę głosu realnej strony społecznej (lokalnych społeczności) – strony boleśnie doświadczanej zaskakującymi pomysłami ministerialnymi, nie uwzględnia oczekiwań i nie przestrzega praw lokalnych oraz krajowych przedsiębiorców sektora leśno-drzewnego. Na koniec lekceważy także głos społeczny związków zawodowych działających w Lasach Państwowych – stwierdzili związkowcy w wydanym oświadczeniu.
„Nie słuchacie nas i nie słyszycie nas. Dlatego przygotowaliśmy kilka bezdyskusyjnych argumentów. Mamy nadzieję, że spodoba to państwu, wyciągniecie właściwe wnioski i podejmiecie odpowiednią decyzję. Nie będzie więcej ostrzeżeń. Tylko śmierć” – e-maile m.in. o takiej treści trafiły w ciągu ostatnich dni na skrzyknę e-mailową Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
- Premier Donald Tusk dużo mówi, dużo uważa, dużo obiecuje. Ale czasem mam wrażenie, że żyje w swojej alternatywnej rzeczywistości. Chyba nie jest aż tak istotne to, co uważa pan premier, ale raczej to, co uważają rolnicy. A ci przyjeżdżają na protest. Gdyby sprawa była załatwiona, rolnicy nie widzieliby takiej potrzeby. Zresztą, protestują nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dlaczego ludzie wychodzą na ulice? Wychodzą, bo są zdeterminowani - powiedział Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" na antenie poranka rozgłośni katolickich "Siódma-Dziewiąta".
– Przypominam sobie rok 2012, kiedy Donald Tusk mówił, że nie ma odwrotu od podwyższenia wieku emerytalnego. Protestowaliśmy, domagaliśmy się referendum, przegraliśmy bitwę, ale w konsekwencji wygraliśmy wojnę. W tym przypadku też nie mówię, że będzie łatwo, bo będzie trudno, ale mamy siedzieć w domu przed telewizorami i narzekać? – mówił dziś przewodniczący Piotr Duda na antenie TV Republika.
Region Dolny Śląsk zaprasza na IX Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa, która odbędzie się 19 maja.
W środę 8 maja we Wrocławiu na skwerze pomiędzy ulicami Borowską, Dyrekcyjną i Glinianą odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Monument przedstawia sylwetki dziewięciu żołnierzy zatopionych w szklanych bryłach. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób.
Przedstawiamy praktyczne informacje dotyczące demonstracji przeciwko Zielonemu Ładowi, jaką 10 maja organizuje NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „Solidarność”.
Do 10 maja obok wynagrodzenia za kwiecień na konta pracowników ArcelorMittal Poland wpłynie dodatkowo 1040 zł brutto. Na tę kwotę składa się nagroda za wynik EBITDA za pierwszy kwartał tego roku oraz tzw. Mały Hutnik, czyli nagroda z okazji branżowego święta.
Zbigniew Dyblik urodził się 2 sierpnia 1961 w Polkowicach. Zmarł na początku maja 2024 roku. Pogrzeb Zmarłego odbędzie się 9 maja o godzinie 14:00 na cmentarzu w Brzostowie.
Baner jest częścią promocji inicjatywy Solidarności, która polega na zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe w sprawie Zielonego Ładu.
Dzisiaj w gdańskim budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i automatycznej defibrylacji zewnętrznej, które poprowadził Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego "S".
W przeddzień wielkiej demonstracji Solidarności na Jasnej Górze odbędzie się wyjątkowe wydarzenie.
4 maja zmarł nagle Mirosław Lisowski, działacz kolejowej Solidarności. Miał 61 lat.
47 lat temu w Krakowie zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownik Komitetu Obrony Robotników (KOR). Okoliczności jego śmierci do dziś nie zostały w pełni wyjaśnione.