600 zł brutto – o taką kwotę wzrosną w maju stawki zasadnicze pracowników DB Cargo Polska i spółek zależnych. W życie wejdą także zmiany w Zakładowych Układach Zbiorowych Pracy obowiązujących zarówno w koncernie, jak i w firmach zależnych. Jedna z kluczowych odnosi się do wprowadzenia dodatku stażowego, o który związkowcy zabiegali wiele lat.
Michelin Polska z końcem tego roku wygasi produkcję opon do samochodów ciężarowych w fabryce w Olsztynie, ale nie zwolni pracujących w tym zakładzie ludzi - poinformował PAP rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek. Te informacje potwierdza nam przewodniczący zakładowej Solidarności Robert Tracewski.
To duży sukces Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” i Regionu Łódzkiego. Podczas III Forum Uczelni i Instytutów Polskich rektorzy, wykładowcy, przedstawiciele władz i strony społecznej prowadzili dialog nad bolączkami polskiej nauki.
Od lutego w bielskim zakładzie Cooper Standard trwają rozmowy na temat podwyżek.
W dniu 10 kwietnia 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.
9 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach prowadzonych rokowań w sporach zbiorowych w MOPS i DPS. Na spotkaniu zjawili się jedynie przedstawiciele pracodawcy, czyli dyrektorzy placówek. Rozmowy spełzły na niczym. Zapadła decyzja o przerwie w rozmowach. Następne spotkanie odbędzie się w maju.
„Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jadwigi Staniszkis” – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Dotarła do nas smutna informacja o śmierci Wojciecha Krzaklewskiego, brata Mariana Krzaklewskiego, byłego przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda w imieniu swoim oraz całej Komisji Krajowej złożył przewodniczącemu Krzaklewskiemu kondolencje.
- Co musi mi zapewnić pracodawca gdy mam pracować zdalnie? Czy mogę otrzymać zwrot rachunków za prąd i internet? - na to pytanie naszego młodego czytelnika udzielamy odpowiedzi wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Katowicach w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Pierwsza praca - pierwszy krok", którego "Tygodnik Solidarność" został partnerem medialnym.
– Zielony Ład to śmierć dla naszej gospodarki i wielu polskich pracowników, nie tylko w sektorze górnictwa czy hutnictwa. To dotyczy każdego Polaka. Zapraszamy wszystkich – którzy widzą, że ten Zielony Ład, a faktycznie ukrywająca się pod tym hasłem „czerwona zaraza”, zabije polską gospodarkę – na demonstrację 10 maja w Warszawie – mówił dziś na antenie TV Republika przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego
W samo południe, 18 kwietnia, odbędzie się pikieta przed płockim zakładem Levi Strauss przy ulicy Banacha. Firma ogłosiła niedawno likwidację istniejącego od 33 lat zakładu. Solidarność organizuje manifestację by wesprzeć pracowników walczących o godne odprawy.
Prezydium Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski stanowisko, w którym domaga się przedłużenia zamrożenia cen prądu co najmniej do końca 2024 roku. Jeśli to nie nastąpi, po 30 czerwca rachunki za energię zostaną dostosowane do cen rynkowych i tym samym będą wyższe od tych, które płacimy dzisiaj.
Publikujemy oświadczenie Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w sprawie demonstracji przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi, jaką Solidarność organizuje 10 maja w Warszawie.
NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska istnieje już 25 lat. W ramach obchodów jubileuszu w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Przyszłość i transformacja przemysłu motoryzacyjnego”.
"Jeśli miałbym wskazać temat, o którym mówiło się ostatnio najwięcej, to byłby nim bez wątpienia Europejski Zielony Ład. (...) Wielu dopiero teraz zdało sobie sprawę, że nowe unijne przepisy spowodują upadek całych sektorów i gospodarek, że dotkną rolnictwo, hutnictwo, motoryzację i zwykłych mieszkańców" - pisze przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek. - "Jeśli nie powstrzymamy tego szaleństwa, wkrótce staniemy się uzależnionym od innych skansenem z wysokim bezrobociem, biedą i niewydolnym, niestabilnym, bo opartym na źródłach odnawialnych, systemem wytwarzania energii" - przestrzega w tekście dla "Górniczej Solidarności".
Na temat przyszłości miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym oraz międzynarodowej współpracy Związków Zawodowych rozmawiają dziś w Głogowie uczestnicy konferencji „Przyszłość i transformacja przemysłu motoryzacyjnego”, która odbywa się z okazji 25-lecia NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska.
Federacje związkowe IndustriAll European Trade Union i IndustriALL Global Union poparły działania związkowców z Solidarności, którzy od wielu miesięcy upominają się o podwyżki wynagrodzeń dla pracowników dwóch katowickich spółek należących do koncernu ESAB. Równocześnie wezwały europejskie struktury koncernu do podjęcia konstruktywnych rozmów z przedstawicielami pracowników.
Na temat przyszłości miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym oraz międzynarodowej współpracy Związków Zawodowych będą rozmawiać uczestnicy konferencji „Przyszłość i transformacja przemysłu motoryzacyjnego”, która odbędzie się z okazji 25-lecia NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska.
Podczas drugiej tury rozmów z udziałem mediatora, 9 kwietnia, udało się zawrzeć porozumienie kończące spór zbiorowy w Animex Foods w Iławie.