Wartość aktywów OFE we wrześniu spadła o 1 proc. do 142,8 mld zł Wiadomości
Wartość aktywów OFE we wrześniu spadła o 1 proc. do 142,8 mld zł

Wartość aktywów OFE spadła we wrześniu o 1 proc. do 142,8 mld zł, czyli Fundusze wypracowały ujemne stopy zwrotu, a ich średnia wyniosła -0,9 proc. Oznacza to, że wartość przyszłych emerytur ludzi odkładających pieniądze w OFFe nie zwiększyła się a zmniejszyła.

Upadłość SKOK Skarbiec Wiadomości
Upadłość SKOK Skarbiec

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich.

Wsparcie dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych Wiadomości
Wsparcie dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych

290 mln zł z środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (JZR) zostanie przekazanych do Jastrzębskich Zakładów Remontowych będących spółką zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tej sprawie podpisano specjalną umowę z Ministerstwem Skarbu Państwa. Skorzystają na tym kopalnie „Budryk” i „Knurów-Szczygłowice”.

Jacek Gacoń dla Tysol.pl: Opłaty likwidacyjne polisolokat sięgały 100 procent wpłaconej sumy! Wiadomości
Jacek Gacoń dla Tysol.pl: Opłaty likwidacyjne polisolokat sięgały 100 procent wpłaconej sumy!

We wrześniu odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych dotyczące polisolokat. Szacuje się, że na tym instrumencie finansowym Polacy stracili miliony złotych. O mechanizmie opowiada Jacek Gacoń autor bloga jakdorobic.com Andrzejowi Berezowskiemu.

Zespół Śledczy Parlamentu Europejskiego rozpoczął śledztwo Panama Papers Wiadomości
Zespół Śledczy Parlamentu Europejskiego rozpoczął śledztwo Panama Papers

We wtorek 27 września odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Śledczego Parlamentu Europejskiego składającego z 65 członków. Posłowie skupili się na dowodach zdobytych przez dziennikarzy o kancelarii prawno-podatkowej Mossack Fonseca. Kancelaria ta uczestniczyła w procederze unikania płacenia podatków określanego jako Panama Papers

Będzie łatwiej o mieszkanie? Rząd przyjął odpowiednią uchwałę Wiadomości
Będzie łatwiej o mieszkanie? Rząd przyjął odpowiednią uchwałę

Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także poprawa warunków mieszkaniowych to niektóre cele „Narodowego programu Mieszkaniowego. W czasie posiedzenia Rady Ministrów została podjęła odpowiednią uchwałę dotyczącą jego przyjęcia.

Nie będzie PIT, nie będzie składek na ZUS i NFZ. Będzie jednolity podatek Wiadomości
Nie będzie PIT, nie będzie składek na ZUS i NFZ. Będzie jednolity podatek

Coraz bliżej do ujednoliconej daniny, która połączy PIT ze składkami na ZUS i NFZ. W tej sprawie zapadła już kierunkowa decyzja polityczna.

Bez wyższych płac nie będzie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki Wiadomości
Bez wyższych płac nie będzie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki

Niski poziom wynagrodzeń stanowi istotną barierę w budowie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Tymczasem w naszym kraju zarobki znacznej części pracowników od lat utrzymują się na poziomie ustawowego minimum. Podwyżka płacy minimalnej to dla wielu z nas wciąż jedyna szansa na wyższe wynagrodzenie.

Polską gospodarkę „niesie” konsumpcja. Rośnie sprzedaż detaliczna Wiadomości
Polską gospodarkę „niesie” konsumpcja. Rośnie sprzedaż detaliczna

Kiedy Ministerstwo Rozwoju, zarządzane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, podało wskaźniki makroekonomiczne na koniec lipca br. zapaliło się „żółte światełko” sygnalizując, iż gospodarka wkroczyła na ścieżkę spowolnienia.

Jak powstawał i powstaje budżet państwa? Wiadomości
Jak powstawał i powstaje budżet państwa?

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu planuje, ile zarobi pieniędzy i na co je przeznaczy. Podobnie państwo kalkuluje co roku. Szacuje ile zdoła zebrać pieniędzy i jak je wyda. Tak powstaje budżet, najważniejsza obok konstytucji ustawa w państwa Polskiego.

Rząd planuje powołanie Krajowej Administracji Skarbowej Wiadomości
Rząd planuje powołanie Krajowej Administracji Skarbowej

Naszym zadaniem jest to, by od 1 stycznia 2017 r. powstała sprawna i kompetentna służba skarbowa; temu ma służyć powołanie Krajowej Administracji Skarbowej - podkreślił w środę na konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha.

Samochody elektryczne. Ursus stawia na innowacje Wiadomości
Samochody elektryczne. Ursus stawia na innowacje

Lekki elektryczny samochód dostawczy to najnowsza propozycja Ursusa. Jest to kolejny pojazd zasilany „zieloną” energią wprowadzony przez firmę na rynek.

Nowoczesna chce wprowadzić podatek liniowy. Dlaczego? Sprzyja on najbogatszym Wiadomości
Nowoczesna chce wprowadzić podatek liniowy. Dlaczego? Sprzyja on najbogatszym

Nowoczesna ogłosiła swój program wyborczy. Jednym z postulatów partii Ryszarda Petru jest wprowadzenie podatku liniowego z „wysoką kwotą wolną”. Tym samym Nowoczesna wróciła do planów Platformy Obywatelskiej z 2001 roku. Zdaniem zwolenników podatek liniowy ma same plusy. Przeciwnicy wskazują, że powoduje wzrost rozwarstwienia społecznego, a jego zalet nie widać. Jak jest naprawdę?

Prof. Marian Dobrzyński dla Tysol.pl: Pierwsza emerytura z OFE wyniosła 23,65 zł, średnia 94,18 zł Wiadomości
Prof. Marian Dobrzyński dla Tysol.pl: Pierwsza emerytura z OFE wyniosła 23,65 zł, średnia 94,18 zł

O Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) z profesorem Marianem Dobrzyńskim, którego obecne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół neoliberalizmu, psychopatycznych zachowań w organizacji oraz przemian zarządzania wywołanych przez globalizację, rozmawia Andrzej Berezowski

NBP pozytywnie o prezydenckim projekcie ustawy o kredytach walutowych Wiadomości
NBP pozytywnie o prezydenckim projekcie ustawy o kredytach walutowych

Narodowy Bank Polski wydal dziś oświadczenie w którym informuje, że pozytywnie odnosi się do prezydenckiej ustawy dotyczącej kredytów walutowych i w zasadzie popiera projekt.

Bilet samolotowy za złotówkę. Komu to się opłaca? Wiadomości
Bilet samolotowy za złotówkę. Komu to się opłaca?

Wraz z tanimi liniami lotniczymi i zagranicznymi liniami autobusowymi wkroczyły do Polski promocje, w ramach których można kupić bilet za złotówkę. Polskie firmy transportowe początkowo zarzuciły konkurencji, że stosuje ceny dumpingowe, lecz wkrótce same zaczęły oferować tanie bilety. Jak to jest, że firmom opłaca się przewozić osoby, które kupiły bilet za złotówkę? Sekret tkwi w pojęciu segmentacji rynku. Co to jest segmentacja?

Waldemar Kozioł: Taki brak publikacji nowego raportu oznacza, że nic się nie zmieniło Wiadomości
Waldemar Kozioł: Taki brak publikacji nowego raportu oznacza, że nic się nie zmieniło

Decyzję agencji Moody's z piątku, na mocy której ratingu Polski "nie został zaktualizowany" skomentował dla TS dr. Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego. Twierdzi, ze brak publikacji nowego raportu oznacza, że nic się nie zmieniło.

Mariusz-Jan Radlo: utrzymanie ratingu na obecnym poziomie to dobra wiadomość dla Polski Wiadomości
Mariusz-Jan Radlo: utrzymanie ratingu na obecnym poziomie to dobra wiadomość dla Polski

Ekonomista związany z SGH prof Mariusz-Jan Radlo wskazuje w rozmowie z TS, że agencja Moody's nie tyle nie obniżyła ratingu Polski co utrzymała rating na obecnym poziomie. Agencja ratingowa podała 9 września, że ratingu Polski "nie został zaktualizowany".

Agencja Moody's nie obniżyła ratingu Polski Wiadomości
Agencja Moody's nie obniżyła ratingu Polski

Agencja ratingowa Moody's podała 9 września, że ratingu Polski "nie został zaktualizowany". W tym dniu agencja miała ogłosić czy raiting pozostanie na obecnym poziomie, czy zostanie zmieniony.

Polska w końcówce UE pod względem troski o ludzi starszych Wiadomości
Polska w końcówce UE pod względem troski o ludzi starszych

Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce – ocenił w piątek na konferencji „Fizjoterapia dla zdrowia” w Warszawie prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Emerytury
Stażowe