[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Różańcowa końcówka Adwentu z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Różańcowa końcówka Adwentu

Końcówka Adwentu – także za sprawą przypisanej na rok C Ewangelii – może stać się dla nas różańcowa, a co za tym idzie biblijna.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 4 „Ojciec przyjmujący”

W jaki sposób postawa Józefa wobec Maryi zainspirowała Jezusa i jakim wzorem jest dla współczesnych mężczyzn, a także o słowie, które Józef musiał wypowiedzieć rozmawiają w czwartym odcinku rekolekcji adwentowych„Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Papież: Pierwszym aktem miłosierdzia jest ofiarowanie uśmiechniętej twarzy z ostatniej chwili
Papież: Pierwszym aktem miłosierdzia jest ofiarowanie uśmiechniętej twarzy

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że pierwszym aktem miłosierdzia wobec bliźniego jest ofiarowanie mu pogodnej i uśmiechniętej twarzy. Apelował, by nie ulegać niechęci, nie być niewolnikiem narzekania i nie szukać kogoś, na kogo można zrzucić winę.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP? Czym jest niepokalane poczęcie Maryi? Wiadomości
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP? Czym jest niepokalane poczęcie Maryi?

8 grudnia Kosciół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzone jest w Kościele od 1708 r. a ustanowił je papież Klemens XI. Z kolei Pius IX oficjalnie potwierdził tę prawdę w 1854 r. poprzez ogłoszenie dogmatu. Niepokalane poczęcie wyraża prawdę o tym, że Maryja od chwili swego poczęcia została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym.

Ewangelia na drugą niedzielę Adwentu z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na drugą niedzielę Adwentu z komentarzem [video]

„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – odcinek 1

O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego z ostatniej chwili
Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego

Adwent oznacza zarówno "przyjście", jak i "obecność". To czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego – napisał w liście pasterskim na rozpoczynający się adwent prymas Polski abp Wojciech Polak.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: „On jest Królem” z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: „On jest Królem”

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ujawnia całą paradoksalność, całe odwrócenie chrześcijańskiego myślenia od logiki świata.

Msza Święta za Ojczyznę Wiadomości
Msza Święta za Ojczyznę

Od wielu lat każdego dziewiętnastego dnia miesiąca w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. Dziewiętnasty dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej Wiadomości
USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.

[Tylko u nas] Jakub Pacan: Kościół z perspektywy cmentarza Wiadomości
[Tylko u nas] Jakub Pacan: Kościół z perspektywy cmentarza

Na cmentarzach można już oglądać owoce przyspieszonej dechrystianizacji. Obserwując, nie sposób nie zauważyć jak wielu z nas staje wobec pewnego rozdarcia metafizycznego, co ma swoje skutki w modelu katolicyzmu.

[Tylko u nas] Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz: Ponowoczesność dokonuje pożaru świątyni i biblioteki, wiary i rozumu Wiadomości
[Tylko u nas] Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz: Ponowoczesność dokonuje pożaru świątyni i biblioteki, wiary i rozumu

– Od jakiegoś czasu mówimy niejednokrotnie w publicystyce katolickiej, ale także poważnych debatach teologicznych o tak zwanej pentekostalizacji Kościoła. Najogólniej ujmując, to jest próba zerwania z wizją Kościoła instytucjonalnego, hierarchicznego, opartego na Tradycji katolickiej i zastąpienia go wizją Kościoła jako wspólnoty, coraz bardziej demokratyzującej się, podległej mechanizmom działania społecznego na wzór społeczeństw świeckich - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie Wiadomości
Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie

Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

[video] 43 lata temu kard. Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową Wiadomości
[video] 43 lata temu kard. Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową

16 października 1978 roku o godz.18.18 z Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym... Karol Wojtyła został wybrany nowym papieżem. Dziś mijają 43 lata od tamtego wydarzenia.

[FRAGMENTY] Bóg zawsze słyszy, nawet gdy.... Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie Wiadomości
[FRAGMENTY] "Bóg zawsze słyszy, nawet gdy...". Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie

Już w październiku polska premiera pierwszej części głośnego już na całym świecie Dziennika więziennego kard. George’a Pella! Kardynał Pell to były ordynariusz Sydney i prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Bezpodstawnie skazano go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów. Mimo że miał możliwość skorzystania z immunitetu dyplomatycznego, nie zrobił tego i poddał się procesowi, od początku wnosząc, iż jest niewinny, i wierząc, że prawda się obroni. Po skandalicznym procesie, wielkiej nagonce mediów i drugiej apelacji 7 kwietnia 2020 roku został uniewinniony jednomyślnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Zawiązano kabel na szyi Matki Bożej i ściągnięto z cokołu. Profanacja w Aninie Wiadomości
"Zawiązano kabel na szyi Matki Bożej i ściągnięto z cokołu". Profanacja w Aninie

Dokonano profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Aninie. Do zdarzenia doszło dziś w nocy. Sprawa jest zgłoszona na policję - informuje w piątek Radio Warszawa.

Sprofanował Krzyż, ksiądz próbował go powstrzymać więc złamał mu szczękę. Brutalny napad w Szczecinie Wiadomości
Sprofanował Krzyż, ksiądz próbował go powstrzymać więc złamał mu szczękę. Brutalny napad w Szczecinie

Na szczecińskich Pomorzanach, w parafii św Józefa doszło do profanacji Krzyża i ciężkiego pobicia księdza.

Kard. Müller: Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu Wiadomości
Kard. Müller: "Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu"

Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu - powiedział w wywiadzie dla Telewizji Trwam kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W jego ocenie UE nie może szantażować Polski środkami finansowymi.

Prymas Wyszyński uważał, że prawo do życia to podstawowe prawo człowieka Wiadomości
"Prymas Wyszyński uważał, że prawo do życia to podstawowe prawo człowieka"

Kard. Stefan Wyszyński uważał, że prawo do życia nie wynika jedynie z Dekalogu, lecz jest to podstawowe, naturalne prawo człowieka - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Nie byłoby państwa i narodu polskiego, gdyby nie moralność chrześcijańska Wiadomości
"Nie byłoby państwa i narodu polskiego, gdyby nie moralność chrześcijańska"

Nie byłoby państwa, nie byłoby narodu polskiego, gdyby nie chrześcijański system wartości – ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Emerytury
Stażowe