[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 7 „Ojciec w cieniu” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 7 „Ojciec w cieniu”

Dlaczego Józefa możemy nazwać „cieniem Ojca” i co to oznacza dla Kościoła i każdego wierzącego rozmawiają w ostatnim już odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Ale super!!! Małe dzieci składają świąteczne życzenia [video] wideo
Ale super!!! Małe dzieci składają świąteczne życzenia [video]

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z grupą dzieci nagrali filmik z życzeniami świąteczno-noworocznymi. Życzenia zostały opublikowane na oficjalnym koncie bielskiego pasterza.

Wigilia i sylwester bez pokarmów mięsnych. Episkopat wydał stanowisko z ostatniej chwili
Wigilia i sylwester bez pokarmów mięsnych. Episkopat wydał stanowisko

W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem  wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

Ks. Zieliński: „Miejmy odwagę mówić o istocie Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście Jezusa” z ostatniej chwili
Ks. Zieliński: „Miejmy odwagę mówić o istocie Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście Jezusa”

„Składając sobie życzenia, miejmy odwagę mówić o istocie świąt Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście Chrystusa na świat. Stworzyliśmy piękną kulturę, będącą wyrazem naszej wiary. Nie pozwólmy sobie jej odebrać” – powiedział PAP redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 6 „Ojciec – człowiek pracy” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 6 „Ojciec – człowiek pracy”

O tym, że rzeczywistość Józefa dzielona między ciężką pracę a troskę o rodzinę może zbliżyć go do codzienności wielu współczesnych mężczyzn, rozmawiają w szóstym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Papież w telewizji: Prawdziwe Boże Narodzenie jest tylko z Jezusem Wiadomości
Papież w telewizji: Prawdziwe Boże Narodzenie jest tylko z Jezusem

Papież Franciszek udzielił wyjątkowego wywiadu. We włoskiej telewizji Mediaset rozmawiał z czterema osobami, które określono jako „niewidzialne”. Była wśród nich kobieta-ofiara przemocy, mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, osoba bezdomna i nastoletnia skautka. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Domu św. Marty, gdzie został nagrany program zatytułowany „Franciszek i niewidzialni - Papież spotyka ostatnich”.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 5 „Ojciec z twórczą odwagą”

O tym, na czym w życiu św. Józefa polegała twórcza odwaga, z czyją postawą można ją porównać na kartach Ewangelii i jak można ją realizować, dzisiaj rozmawiają w piątym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Różańcowa końcówka Adwentu z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Różańcowa końcówka Adwentu

Końcówka Adwentu – także za sprawą przypisanej na rok C Ewangelii – może stać się dla nas różańcowa, a co za tym idzie biblijna.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 4 „Ojciec przyjmujący”

W jaki sposób postawa Józefa wobec Maryi zainspirowała Jezusa i jakim wzorem jest dla współczesnych mężczyzn, a także o słowie, które Józef musiał wypowiedzieć rozmawiają w czwartym odcinku rekolekcji adwentowych„Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Papież: Pierwszym aktem miłosierdzia jest ofiarowanie uśmiechniętej twarzy z ostatniej chwili
Papież: Pierwszym aktem miłosierdzia jest ofiarowanie uśmiechniętej twarzy

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że pierwszym aktem miłosierdzia wobec bliźniego jest ofiarowanie mu pogodnej i uśmiechniętej twarzy. Apelował, by nie ulegać niechęci, nie być niewolnikiem narzekania i nie szukać kogoś, na kogo można zrzucić winę.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP? Czym jest niepokalane poczęcie Maryi? Wiadomości
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP? Czym jest niepokalane poczęcie Maryi?

8 grudnia Kosciół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzone jest w Kościele od 1708 r. a ustanowił je papież Klemens XI. Z kolei Pius IX oficjalnie potwierdził tę prawdę w 1854 r. poprzez ogłoszenie dogmatu. Niepokalane poczęcie wyraża prawdę o tym, że Maryja od chwili swego poczęcia została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym.

Ewangelia na drugą niedzielę Adwentu z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na drugą niedzielę Adwentu z komentarzem [video]

„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – odcinek 1

O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego z ostatniej chwili
Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego

Adwent oznacza zarówno "przyjście", jak i "obecność". To czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego – napisał w liście pasterskim na rozpoczynający się adwent prymas Polski abp Wojciech Polak.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: „On jest Królem” z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: „On jest Królem”

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ujawnia całą paradoksalność, całe odwrócenie chrześcijańskiego myślenia od logiki świata.

Msza Święta za Ojczyznę Wiadomości
Msza Święta za Ojczyznę

Od wielu lat każdego dziewiętnastego dnia miesiąca w kościele pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie odbywa się Msza Święta w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i Solidarności. Dziewiętnasty dzień miesiąca jest dniem śmierci naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej Wiadomości
USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.

[Tylko u nas] Jakub Pacan: Kościół z perspektywy cmentarza Wiadomości
[Tylko u nas] Jakub Pacan: Kościół z perspektywy cmentarza

Na cmentarzach można już oglądać owoce przyspieszonej dechrystianizacji. Obserwując, nie sposób nie zauważyć jak wielu z nas staje wobec pewnego rozdarcia metafizycznego, co ma swoje skutki w modelu katolicyzmu.

[Tylko u nas] Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz: Ponowoczesność dokonuje pożaru świątyni i biblioteki, wiary i rozumu Wiadomości
[Tylko u nas] Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz: Ponowoczesność dokonuje pożaru świątyni i biblioteki, wiary i rozumu

– Od jakiegoś czasu mówimy niejednokrotnie w publicystyce katolickiej, ale także poważnych debatach teologicznych o tak zwanej pentekostalizacji Kościoła. Najogólniej ujmując, to jest próba zerwania z wizją Kościoła instytucjonalnego, hierarchicznego, opartego na Tradycji katolickiej i zastąpienia go wizją Kościoła jako wspólnoty, coraz bardziej demokratyzującej się, podległej mechanizmom działania społecznego na wzór społeczeństw świeckich - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie Wiadomości
Abp Jędraszewski: Marność osiąga poziomy, które budzą lęk i zagubienie

Marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie - mówił w sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Emerytury
Stażowe