Kościół wspomina dziś Świętą Edytę Stein, symbol dramatów Europy XX stulecia Wiadomości
Kościół wspomina dziś Świętą Edytę Stein, symbol dramatów Europy XX stulecia

Przyjęcie wiary katolickiej nie tylko nie oderwało Teresy Benedykty od duchowej spuścizny swojego narodu, ale wprost przeciwnie pomogło jej odkryć wartość swych żydowskich korzeni – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 9 sierpnia obchodzimy święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

Święto Przemienienia Pańskiego Wiadomości
Święto Przemienienia Pańskiego

Święto Przemienienia Pańskiego, zwane także teofanią, Kościół katolicki obchodzi 6 sierpnia. Liturgia tego dnia wspomina opisane w Ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.

Wdzięczność Bogu za dary - ważny element chrześcijaństwa i judaizmu [video] wideo
Wdzięczność Bogu za dary - ważny element chrześcijaństwa i judaizmu [video]

Błogosławieństwo nad chlebem (hebr. beracha), jest mocno zakorzenione w tradycji hebrajskiej, jako codzienny wyraz wdzięczności Bogu za dar życia i za wszystkie dary, które to życie podtrzymują, a których symbolem jest właśnie chleb. Błogosławieństwo to weszło w bardzo podobnym brzmieniu do katolickiej liturgii mszalnej – pisze ks. Józef Maciąg, absolwent studiów biblijnych KUL, duszpasterz i przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 sierpnia.

Jedyny cud przedstawiony w czterech Ewangeliach Wiadomości
Jedyny cud przedstawiony w czterech Ewangeliach

Za każdym razem, gdy spożywamy kawałek chleba, możemy sobie przypomnieć 6. rozdział św. Jana - posiłek pełen wspomnień wraz z ważną nauką, która była i nadal jest ofiarowana - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 lipca.

wideo
Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Rozmnożenie chleba. Komentarz - ks. Marek Studenski.

Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Brygidę Szwedzką, patronkę Europy

23 lipca przypada liturgiczne święto św. Brygidy Szwedzkiej. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein). Za swoją patronkę uważa św. Brygidę także Szwecja.

Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza.". Komentarz - o. Grzegorz Kluz OP.

Kościół wspomina dziś św. Szymona z Lipnicy, „wytrwałego” Świętego Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Szymona z Lipnicy, „wytrwałego” Świętego

Jeden z najbardziej „wytrwałych” świętych: na beatyfikację czekał ponad 200 lat, a na kanonizację kolejnych 300 – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 18 lipca przypada wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera. Jego relikwie znajdują się w kościele bernardynów w Krakowie. Jest patronem studentów.

Czwarta w historii małżeńska para wspólnie wynoszona na ołtarze Wiadomości
Czwarta w historii małżeńska para wspólnie wynoszona na ołtarze

Kolejna para małżeńska w drodze na ołtarze – na Malcie zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Henry’ego i Inez Consolanich, którzy „wiedli przykładne życie” przez 48 lat małżeństwa. Dokumentacja procesu wraz z zeznaniami świadków zostanie teraz przesłana do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Uciszenie burzy na jeziorze. Komentarz - o. Dawid Grześkowiak OP.

Kościół wspomina dziś świętego Tomasza More'a, najszlachetniejszego człowieka Anglii Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Tomasza More'a, najszlachetniejszego człowieka Anglii

W Jubileuszowym Roku 2000 Papież Jan Paweł II ogłosił św. Tomasza More’a, uważanego za najszlachetniejszego człowieka Anglii, patronem rządzących i polityków - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 czerwca wspominamy św. Tomasza More’a, męczennika. Relikwia głowy świętego znajduje się w kościele św. Dunstana w Canterbury.

Kościół wspomina dziś świętego Romualda, proroka przełomu tysiącleci Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Romualda, proroka przełomu tysiącleci

Prorok przełomu tysiącleci, Ojciec kamedułów, który zainicjował na Zachodzie życie pustelnicze połączone z życiem wspólnotowym – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 19 czerwca wspominamy św. Romualda, opata. Jego relikwie znajdują się w kościele św. Błażeja w Fabriano. Jest patronem kamedułów.

„Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” Wiadomości
„Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka”

„Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” – napisali biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia. Zaapelowali w nim o zaangażowanie w prawną ochronę ludzkiego życia oraz o modlitwę w tej intencji. List został odczytany w kościołach w niedzielę, 16 czerwca.

Ewangelia na XI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o ziarnku gorczycy. Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Ewangelia na X Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na X Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką». Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.

Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na IX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Syn Człowieczy jest Panem szabatu". Komentarz - o. Dominik Jarczyński OP.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Wiadomości
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada jutro, 30 maja.

ABC obchodów uroczystości Bożego Ciała – rozmowa z liturgistą Wiadomości
ABC obchodów uroczystości Bożego Ciała – rozmowa z liturgistą

Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do 4 ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.

Ewangelia na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej z komentarzem [video]

"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.

Kościół wspomina dziś św. Ritę, drogocenną perłę Umbrii Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ritę, drogocenną perłę Umbrii

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457). Beatyfikował ją Papież Urban VIII w 1627 r., a kanonizował Leon XIII w 1900. Jej relikwie znajdują się w sanktuarium św. Rity w Cascii. Jest patronką przeżywających kryzysy małżeńskie i trudności życiowe oraz chorych na ospę.

Emerytury
Stażowe