Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Wiadomości
Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”

Zwiedzanie komnat królewskich, lekcje muzealne, warsztaty taneczne dla wszystkich, a także koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci – te i wiele innych atrakcji przygotowano dla odwiedzających rezydencje królewskie w listopadzie. Zwiedzanie czterech wyjątkowych miejsc będzie bezpłatne.

Bob Dylan jednak przyjmie Nobla Wiadomości
Bob Dylan jednak przyjmie Nobla

W piątek Bob Dylan poinformował Akademię Szwedzką o swoim zamiarze przyjęcia Nagrody Nobla. Potwierdził także zamiar udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania Wiadomości
„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to dzieło niezwykłe. To film zniewalający prostotą konstrukcji i fabułą, która, jak na dobre kino przystało, opowiada obrazem, nie dialogami bohaterów. Choć tematem ekranizacji jest przede wszystkim historia ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach podczas ostatniej wojny, to w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że film jest antyukraiński. Jeśli ten obraz powstał przeciwko czemuś, to przeciw wszystkim „izmom” – faszyzmom, totalitaryzmom, nacjonalizmom, ale również przeciw schematom i uproszczeniom fundowanym nam ostatnio przez reżyserów pokroju Władysława Pasikowskiego (patrz: Pokłosie).

Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić Wiadomości
Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić

Umarł Andrzej Wajda. Odszedł niespodziewanie, choć przekroczył w tym roku dziewięćdziesiątkę. Odszedł wprawdzie nie w pełni sił twórczych, ale nadal aktywny. Jego ostatnie dzieło, ,,Powidoki”, historia zmagań wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego z narzuconą w prlu (jak pisał i mawiał Zbigniew Herbert) formułą realizmu socjalistycznego, to polski kandydat do Oscara. Odszedł człowiek bardzo kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić, choć nazywany jest – kto właściwie pierwszy wymyślił to określenie ?– królem polskiego kina.

Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia Wiadomości
Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza 15 października do przechadzki po niedostępnym na co dzień dla zwiedzających pałacu.

Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy Wiadomości
Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy

Pogrzeb reżysera Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę, 19 października. Zgodnie z wola rodziny zostanie on pochowany w Krakowie. Pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka Wiadomości
"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka

Akcja najnowszego filmu francuskiego artysty André Téchiné ,,Mając 17 lat” rozgrywa się w położonym u stóp gór miasteczku – tu znajduje się szkoła, tu również mieszka z rodzicami Damien Delille (Kacey Mottet Klein), jeden z głównych bohaterów filmu. Jednak w wielu znaczących scenach twórcy opuszczają miejscowość, by przenieść się w góry, a przede wszystkim na farmę państwa Charpoul.

Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów Wiadomości
Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów

„Wspólnymi siłami możemy uczynić ich ostatnie dni najpiękniejszymi dniami ich życia. Dajmy im godnie od nas odchodzić, byśmy i my mogli któregoś dnia podążyć równie godną drogą” – napisała w liście Krystyna Przybylska, mama aktorki Anny Przybylskiej, która zmarła w 2014 roku. W ten sposób przypomina o Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Powstanie Narodowe Muzeum Techniki? Wiadomości
Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?

Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realną szansą ratującą Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest utworzenie Narodowego Muzeum Techniki. W tej sprawie szef resortu kultury i wicepremier Piotr Gliński kierował specjalny list do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz .

Nowy film Pedro Almodóvara: Ekscentryk z La Manchy i morze uczuć Wiadomości
Nowy film Pedro Almodóvara: Ekscentryk z La Manchy i morze uczuć

Pedro Almodóvar – zdeklarowany homoseksualista, filmowiec samouk, piewca urody i wewnętrznego piękna kobiet, na pewno znawca psychiki płci pięknej, przez lata jeden z najbardziej ekstrawaganckich reżyserów, czasem skandalista, artysta dbały o formę, o obrazowe walory swych dzieł, który nawet jeśli budzi sprzeciw treścią swych filmów, wywołuje zachwyt dla ich warstwy wizualnej.

Reżyser Jacek Zembrzuski o teatrze Mieszkowskiego: "Peep show". O Mieszkowskim: "Grafoman" [video] Wiadomości
Reżyser Jacek Zembrzuski o teatrze Mieszkowskiego: "Peep show". O Mieszkowskim: "Grafoman" [video]

- Opowiadają, ze ludzie chcą do nich chodzić, no a jak mają nie chodzić. Wiadomo, burdele, peep show i wszelkiego rodzaju komercja (…) kobieta z brodą, zawsze miała największe powodzenie. Na tym to polega popularność Teatru Polskiego (…) we Wrocławiu - recenzuje teatr byłego już dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztofa Mieszkowskiego reżyser teatralny Jacek Zembrzuski

Powstanie film o przedwcześnie zmarłej aktorce Annie Przybylskiej Wiadomości
Powstanie film o przedwcześnie zmarłej aktorce Annie Przybylskiej

Podczas konferencji prasowej 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Grupa Polsat ogłosiła szczegóły pierwszych czterech projektów. Jednym z nich jest film "Gwiazda", opowiadający o życiu przedwcześnie zmarłej Annie Przybylskiej.

Związek Artystów Scen Polskich zastanawia się nad przywróceniem charakteru związku zawodowego Wiadomości
Związek Artystów Scen Polskich zastanawia się nad przywróceniem charakteru związku zawodowego

Związek Artystów Scen Polskich zastanawia się nad przywróceniem charakteru związku zawodowego. Dziś bowiem nie ma nic do powiedzenia w sprawach pracowniczych – mówił na posiedzeniu zespołu ds. usług publicznych prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Dodał, że konieczne jest rozpoczęcie prac nad ponadzakładowym układem zbiorowym dla pracowników placówek kultury.

„Wołyń”, „Zaćma” i „Smoleńsk” na filmowym festiwalu w Gdyni Wiadomości
„Wołyń”, „Zaćma” i „Smoleńsk” na filmowym festiwalu w Gdyni

16 filmów, spośród zgłoszonych 45 obrazów, będzie rywalizowało o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Co może okazać się szczególnie ważne, to fakt, iż na najbliższym festiwalu zaprezentowanych będzie kilka filmów historycznych.

... i stała się sieć, czyli  Werner Herzog bierze sie za internet Wiadomości
... i stała się sieć, czyli Werner Herzog bierze sie za internet

,,Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”. A 29 X 1969 roku na University of California w Los Angeles stała się sieć. I dalej wszystko potoczyło się z oszałamiającą szybkością. Żadna technologia w dziejach naszego gatunku nie rozwijała się w takim tempie. I o niej właśnie mówi najnowszy film Wernera Herzoga ,,Lo i stało się”.

Pielgrzymka ludzi pracy. Dla upamiętnienia ludzi Czerwca Wiadomości
Pielgrzymka ludzi pracy. Dla upamiętnienia ludzi Czerwca

Światowej sławy kompozytor Robert Grudzień wraz z innymi artystami wystąpią na Jasnej Górze w ramach XXXIV Pielgrzymki Ludzi Pracy. W tym roku w sposób szczególny pątnicy pochylą się nad 40. rocznicą Radomskiego Czerwca.

Oficjalna premiera książki Marty Dzido „Kobiety Solidarności” Wiadomości
Oficjalna premiera książki Marty Dzido „Kobiety Solidarności”

W środę, 14 września, w spółdzielni „Ogniwo” w Krakowie odbędzie się oficjalna premiera książki Marty Dzido „Kobiety Solidarności”. Spotkanie z autorką połączone będzie z pokazem filmu „Solidarność według kobiet”.

Nie bójmy się iść na "Smoleńsk". Recenzja filmu Wiadomości
Nie bójmy się iść na "Smoleńsk". Recenzja filmu

Na „Smoleńsk" wybierałam się ze świadomością, iż obejrzę film, który prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie niezłomna wola jego twórców. Oni, wbrew atakom mainstreamowych mediów, środowiskowych krytyków i zwykłych internetowych hejterów, nieugięcie robili swoje. Ostatecznie, mimo wielu przeszkód, powstał obraz, który mimo niewątpliwych słabości, obejrzeć warto.

Głos Ma Mozart! Koncert w sopockim kościele Gwiazda Morza Wiadomości
Głos Ma Mozart! Koncert w sopockim kościele Gwiazda Morza

W ramach koncertu Głos ma Mozart!, który odbędzie się 24 września w sopockim kościele Gwiazda Morza, słuchacze będą mieli okazję usłyszeć idealnie brzmiący Chór NFM wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą maestro Andrzeja Kosendiaka. Tego wieczoru w uduchowiony nastrój publiczność wprowadzi Wielka Msza c-moll KV 427 W.A. Mozarta.

Muzyka z szybów. Nasza relacja z festiwalu Tauron Nowa Muzyka [+foto] Wiadomości
Muzyka z szybów. Nasza relacja z festiwalu Tauron Nowa Muzyka [+foto]

Festiwal Tauron Nowa Muzyka od 2006 roku nieprzerwanie udowadnia, że muzyka nie ma granic. Z jednodniowej imprezy w Szybie Wilson, z krótkim przystankiem w Cieszynie, ten katowicki festiwal przekształcił się w jeden z najważniejszych na festiwalowej mapie Europy. W tym roku trwał od 18 do 21 sierpnia.

Emerytury
Stażowe