Wiadomości
Uroczystości na cześć Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II w Warszawie

Już 4 kwietnia w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Wydarzenie będzie również okazją do uczczenia 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz premierowej prezentacji dwóch książek poświęconych tym wybitnym postaciom.

Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya tylko u nas
Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya

Wokalistka i autorka tekstów Marta Gałuszewska, występująca pod pseudonimem artystycznym MVRT nie lubi schematów ani kompromisów. Podąża własną drogą, tworząc muzykę elektroniczną, która odzwierciedla jej prawdziwe oblicze. W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiada o artystycznej wolności, przełamywaniu barier i poszukiwaniu własnego brzmienia.

Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki tylko u nas
Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki

„Do serca przytul psa/ Weź na kolana kota/ Weź lupę, popatrz – pchła!/ Daj spokój, pchła to też istota” – apelował Kabaret Elita ponad pół wieku temu. Jan Kaczmarek, autor słów i wykonawca utworu, winien zostać uznanym profeto-bardem eko-nurtu w kulturze.

Grafzero: Null Szczepan Twardoch | Recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Null" Szczepan Twardoch | Recenzja

Pierwsza naprawdę istotna powieść o wojnie na Ukrainie. Szczepan Twardoch i jego "Null". Grafzero vlog literacki zadaje sobie pytanie - czy mogło być lepiej i czy jest to książka warta uwagi?

Marian Baczal - od błyskotliwych tweetów do literackiego debiutu tylko u nas
Marian Baczal - od błyskotliwych tweetów do literackiego debiutu

– Często w książkach żyje się ciężko, ale koniec końców jednak da się wytrwać. Ja natomiast chciałem, żeby to już naprawdę był kres – mówi absolwent UJ, prawnik związany z branżą nowych technologii, autor mikrobloga na portalu X Marian Baczal w rozmowie z Krzysztofem Karnkowskim.

Wiadomości
Przetrwać Mariupol – wstrząsające świadectwo z piekła wojny

Mariupol – miasto, które stało się symbolem niezłomności, ale i niewyobrażalnego cierpienia. Wojna na Ukrainie obnażyła brutalność rosyjskiej inwazji, a losy cywilów oraz żołnierzy broniących miasta wstrząsnęły całym światem. Wśród tych, którzy znaleźli się w epicentrum wydarzeń, był Shaun Pinner – brytyjski żołnierz, który walczył w szeregach ukraińskiej armii i trafił do rosyjskiej niewoli. Jego książka „Przetrwać Mariupol. Wspomnienia z piekła walk i rosyjskiej niewoli” (wydawnictwo Replika) to świadectwo wojennego koszmaru, opowieść o determinacji, strachu i nieustannej walce o przetrwanie.

Wiadomości
Największy z rodu Polaków – świadectwo świętości, które przetrwa próbę czasu

Święty Jan Paweł II – człowiek, którego życie i pontyfikat zmieniły bieg historii, wciąż pozostaje symbolem nadziei, pokoju i jedności. Był papieżem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją funkcję, ale przede wszystkim przez charyzmat, który przyciągał miliony ludzi. Jego świętość i wielkość wyczuwało się instynktownie – padając na kolana przed nim, ludzie okazywali mu szacunek i wdzięczność. Dziś, gdy jego postać jest atakowana, tym bardziej warto przypominać, kim naprawdę był.

Grafzero: 10 książek, których nie przeczytałem (do końca) z ostatniej chwili
Grafzero: 10 książek, których nie przeczytałem (do końca)

Grafzero o książkach, których nie udało się dokończyć. Wielkie dzieła literatury, książkowe hity i totalne knoty. Dlaczego nie kończymy książek?

Anastazja Maciąg: W tym roku doświadczyłam, że branża muzyczna jest fałszywa tylko u nas
Anastazja Maciąg: W tym roku doświadczyłam, że branża muzyczna jest fałszywa

Anastazja Maciąg to 20-letnia wokalistka i autorka tekstów, która nie boi się eksperymentować z muzyką i wyznaczać własnej ścieżki w polskim R&B. W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiada o swojej artystycznej drodze, pasji do muzyki filmowej i marzeniu o międzynarodowej karierze. Mówiła także o swoich doświadczeniach w branży muzycznej oraz o planach na przyszłość.

Nie z tego świata: witraże, które zachwycają tylko u nas
Nie z tego świata: witraże, które zachwycają

Nie z tego świata wydają się nie tylko święci Jerzy i Stanisław Kostka, ale i skromna, tylko żółta i oliwkowa, gałązka, i kogut ze szklistozielonym ogonem.

Grafzero: Źródło Czerni Marian Baczal | Ludzie Książki z ostatniej chwili
Grafzero: "Źródło Czerni" Marian Baczal | Ludzie Książki

Marian Baczal wkracza w ciemność i mrok! Grafzero vlog literacki sprawdza niezwykły debiut w polskiej fantastyce. Postapokalipsa, steampunk - czy w tym ponurym i mrocznym świecie jest jakaś nadzieja?

Jan Śpiewak: Krystyna Janda reprezentuje polskie elity pełne pogardy wobec słabszych tylko u nas
Jan Śpiewak: Krystyna Janda reprezentuje polskie "elity" pełne pogardy wobec słabszych

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, znany socjolog, publicysta i działacz społeczny Jan Śpiewak mówił m.in. o powracającym jego zdaniem feudalizmie oraz o przedsiębiorcach. Opowiadał także Krystynie Jandzie oraz o nadchodzących wyborach prezydenckich. Mówił również o aferze reprywatyzacyjnej.

Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. W serce światła, w ciszę tylko u nas
Wojciech Stanisławski: Czytam, chadzam, doradzam, odradzam. W serce światła, w ciszę

Beata Stankiewicz nie potrzebuje wrzących barokowych motywów – gór i cherubów, pól bitew, aktów, nawet spirali cytrynowej skórki – żeby pokazać panowanie nad światłem i pędzlem.

Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku? część 2 z ostatniej chwili
Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku? część 2

Grafzero vlog literacki dziś sprawdza bestsellery wydawnicze Włoch, Estonii, Czech, Szwecji, Łotwy i Polski. Co czytano nad Bałtykiem? Gdzie królował Chuck Norris, gdzie rynki zawojowała listonoszka, a gdzie mroczny kryminał?

Grafzero: Oscary 2025 z ostatniej chwili
Grafzero: Oscary 2025

Oscar - nagroda, o której marzy wielu filmowców. Grafzero vlog literacki dzieli się swoimi wrażeniami po objerzeniu dziewięciu z dziesięciu nominatów i głównie narzeka na nominowane filmy. A komu przypadną w tym roku Oscary? Zobaczymy już wkrótce.

Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku? z ostatniej chwili
Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku?

Kolejna część cyklu: Co czytała Europa? Dziś Grafzero vlog literacki o tym kto podbił rynki czytelnicze w 2024 roku? Jakie polskie akcenty pojawiły się wśród bestsellerów Francji? Kto utrzymał się wśród najlepiej zarabiających pisarzy angielskich? Jakie tematy podejmowali twórcy hiszpańscy i niemieccy? I kto najlepiej sprzedaje się w Rosji?

Wokalista Krzysiek Bączkowski o swojej pasji: Chcę pomagać ludziom przepracować traumy tylko u nas
Wokalista Krzysiek Bączkowski o swojej pasji: Chcę pomagać ludziom przepracować traumy

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, młody artysta Krzysiek Bączkowski opowiedział o swojej życiowej pasji do tenisa ziemnego i o tym jak radzi sobie jako trener. Mówił także o jego drugiej miłości do tworzenia muzyki. Wyjaśnił również, że zamierza tworzyć piosenki z różnych gatunków muzycznych. Opowiedział również o tym jak chciałby pomagać ludziom cierpiącym na traumy z przeszłości.

Ramzes & The Hooligans. Powrót legendy robotniczego punk rocka tylko u nas
"Ramzes & The Hooligans". Powrót legendy robotniczego punk rocka

Pod koniec zeszłego roku ukazało się winylowe wznowienie płyty „We Are Back!” kapeli Ramzes & The Hooligans. Legenda chuligańskiego, a zarazem robotniczego punk rocka w lecie wróci też z jednym koncertem, który zapewne będzie sporym wydarzeniem. Tym samym zresztą jest każda reedycja płyty Ramzesa. Zespołu, który do dziś budzi kontrowersje zarówno niepoprawnym politycznie przekazem, jak i muzyką, w której jedni nie słyszą niczego specjalnego, a drudzy odnajdują w niej własne życie i emocje.

Co czytał świat w 2024 roku? z ostatniej chwili
Co czytał świat w 2024 roku?

Jakie książki kupowano w 2025 roku w RPA? Co czytali Amerykanie? Czy w Japonii hitami są mangi? Czy Chińczycy czytają chińską literaturę? O tym Grafzero vlog literacki.

Igor Jaszczuk o swoich utworach: Nie są wytworem komercyjnym tylko u nas
Igor Jaszczuk o swoich utworach: Nie są wytworem komercyjnym

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, autor znanych utworów, kompozytor i wokalista Igor Jaszczuk opowiada m.in. o współpracy z wieloma znanymi artystami jak Golec uOrkiestra oraz o procesie powstawania utworów dla różnych wokalistów, a także o solowej karierze. Wokalista opowiedział również o swoim życiu w Berlinie, w którym mieszka od 12 lat. Wspomniał także o swoje miłości do Polonii Warszawa, dla której skomponował hymn. Dziękował także Bogu za codzienną radość z życia oraz za stworzenie różnorodnego świata.

Emerytury
Stażowe