'"Gazeta Wyborcza" zwalnia kolejnych dziennikarzy. Jak donoszą Wirtualne Media, pracę w gazecie stracili dziennikarz gospodarczy Konrad Sadurski i dziennikarka polityczna Renata Grochal.
Patrol policji zatrzymał osobę, która wyglądała na podejrzaną. Mężczyzna zaczął strzelać. Postrzelił jednego z policjantów. Osoba, która została zastrzelona to Anis Amri, osoba podejrzana o zamach w Berlinie, Podziękowałem mu za profesjonalizm postrzelonemu policjantowi i życzyłem powrotu do zdrowia - mówił podczas konferencji prasowej Marco Minniti minister spraw wewnętrznych Włoch
Na spotkaniu opłatkowym Solidarności Walczącej pojawił się wicepremier Mateusz Morawiecki. Wspólnie z ojcem Kornelem Morawieckim udzielił wywiadu dla WIS TV. Z politykami rozmawiał Albert Łyjak.
W Wigilię Bożego Narodzenia Anno Domini 1981 w oknie Białego Domu stanęła zapalona świeca – symbol solidarności prezydenta Stanów Zjednoczonych z narodem polskim po wprowadzeniu stanu wojennego. Za tym gestem poszły konkretne działania, a Ronald Reagan okazał się jednym z największych sojuszników Solidarności.
To już ostatni odcinek naszych rekolekcji adwentowych - Jestem owcą. Dziś o połamanym sercu. Co to za serce? Czy to serce potrafi odżyć? Gdzie z takim sercem powinniśmy się udać? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź podczas tych sześciu minut. Zapraszamy! Zapraszamy
Zapraszam internautów do zadawania pytań. O 17.30 na żywo odpowiadam na każde. L.W. - napisał Lech Wałęsa na swoim profilu FB. O tym w jakim miejscu przestrzeli publicznej dziś się znajduje, świadczą pytanie jakie zadali mu internauci
46 lat po masakrze robotników na wybrzeżu, jak co roku Szczecin oddał hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Uczestnicy uroczystości przypominali o idei sprawiedliwości i solidarności społecznej, jaka kryła się za tym robotniczym zrywem i konieczności jej kultywowania.
Perswazja i dobra wola – to zdaniem przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Henryki Bochniarz, jedyne metody, jakie ma Rada w dążeniu do zażegnania obecnego konfliktu wokół obecności mediów w Parlamencie oraz głosowaniu nad budżetem państwa. Spotkanie partnerów społecznych i polityków, które zorganizowała dziś w tej sprawie, odbyło się bez udziału: NSZZ „Solidarność”, PiS i PO. W opinii Piotra Dudy, Rada nie powinna angażować się w bieżącą politykę.
Hadacze, "obrońcy demokracji" i ich przeciwnicy pod Sejmem. Zdjęcia. Tomasz Gutry
- Mieliśmy wczoraj do czynienia z kulminacją antykonstytucyjnych, haniebnych działań Andrzeja Dudy, zmierzających do pozbawienia samodzielności konstytucyjny organ w postaci Trybunału Konstytucyjnego. Utwierdza mnie to w przekonaniu, podobnie jak i wielu z Was, że program naprawy Polski po ustrojowych zniszczeniach wyrządzonych Polsce przez PiS, musi obejmować po pierwsze demokratyczne odsunięcie od prezydentury Andrzeja Dudy, po drugie, postawienie go co najmniej przed Trybunałem Stanu - mówi grożąc Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w filmie opublikowanym na FB prof. Leszek Balcerowicz
Podczas pikiety zostałem zaatakowany przez Macieja Maleńczuka. Początkowo krzyczał na mnie i innych wolontariuszy, następnie podszedł do mnie, wyrwał mi transparent i rzucił o ziemię. Mój protest rozwiązał uderzeniem mnie pięścią w lewą część żuchwy. Zgłosiłem zajście nieopodal stojącej policji. Cóż z tego, skoro żałośnie niekompetentni policjanci nie potrafią zatrzymać napastnika, nawet gdy zbliżam się do niego w asyście dwóch z nich, a jego ucieczkę (truchtem) nazywają rozpłynięciem się w tłumie (a zgromadzenie KOD-u, w którym się on „rozpłynął”, nie było liczne) - pisze na stronie StopAborcji.pl wolontariusz fundacji Pro – Prawo do Życia Łukasz Konieczny
Pod stół wigilijny wkładano siekierę lub część pługa, a pod obrusem musiał znaleźć się ząbek czosnku – tak w niektórych częściach Śląska obchodzono Boże Narodzenie. Wiele dawnych świątecznych zwyczajów może dzisiaj budzić zdziwienie.
Krzysztof Dośla, lider Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, został przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zastąpił na tym stanowisku Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Członkowie „Solidarności”, osoby represjonowane w PRL i rodziny ofiar zbrodni komunistycznych z dużym niesmakiem przyjęły wydarzenia zorganizowane przez opozycję skierowane przeciw obecnym, demokratycznie wybranym władzom państwowym. Chodzi m.in. o protesty Komitetu Obrony Demokracji w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia oraz awanturę wywołaną w Sejmie przez posłów PO i .Nowoczesnej w weekend 16–18 grudnia, czyli w dniach, w których powinniśmy się skupić na uczczeniu ofiar zbrodni Grudnia 1970 i brutalnej pacyfikacji w kopalni „Wujek” w 1981 roku.
Większość pracowników handlu będzie mogła spędzić tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia z rodzinami. 24 grudnia sklepy wielu sieci dyskontów i marketów (m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl, Netto, Tesco) będą czynne tylko do godz. 14. Jeszcze dalej poszła sieć Jysk (wyposażenie domu), której sklepy w Wigilię będą całkowicie zamknięte.
Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę, za użycie kłamliwego sformułowania "polskie obozy", którym Tendera poczuł się urażony.
Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się 10 grudnia debata na temat historii w sferze publicznej. Kilka dni wcześniej jeden z prowadzących dyskusję, Marcin Zaremba, w 49 numerze „Polityki” napisał o polityce historycznej Prawa i Sprawiedliwości artykuł pełny nietajonej niechęci.
Z doniesień niemieckiego dziennika „Bild”, polski kierowca Łukasz Urban, który zginął z rąk napastnika, który wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, najprawdopodobniej żył w momencie zamachu terrorystycznego. Z pierwszych wyników sekcji zwłok zamordowanego mężczyzny wynika też, że do ostatniej chwili walczył i próbowął zapobiec tragedii. Internauci oddają mu cześć...
Wdowy Maria Kiszczak i Barbara Jaruzelska nie stracą rent, które przysługują im po swoich zmarłych mężach. Nie stanie się tak nawet pomimo planowanej przez MON degradacji Kiszczaka i Jaruzelskiego ze stopni generalskich - czytamy w „Rzeczpospolitej”.
- Wydaje mi się, że p. Timmermans jest dwa kroki za rozwojem wypadków w Polsce, bo, jak wiemy, kwestia kryzysu konstytucyjnego jest już zamknięta wraz z odejściem prezesa Rzeplińskiego, a w każdym razie spór, jaki przyniósł prezes Rzepliński, jest już zamknięty - powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor Biura Orzecznictwa i Studiów TK.