Polscy Misjonarze na świecie. Liczby robią wrażenie Wiadomości
Polscy Misjonarze na świecie. Liczby robią wrażenie

Aktualnie na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje 1 tys. 743 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach. W najbliższą niedzielę 23 października przypada Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w Polsce jako Niedziela Misyjna, która rozpoczyna Tydzień Misyjny.

Wiadomości
Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W środę 19 października mija 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

„Prorok” – film o kardynale Stefanie Wyszyńskim w kinach od 11 listopada [video] wideo
„Prorok” – film o kardynale Stefanie Wyszyńskim w kinach od 11 listopada [video]

Na rozkaz wydany z góry – szpiegowany, śledzony i nagrywany. W opozycji do władzy, na czele narodu stawiał opór machinie komunistycznej, a wszystko to na tle ważnych dla kraju wydarzeń historycznych. Fragmenty tajnych podsłuchów w ramach akcji pod kryptonimem „Prorok” ujrzały światło dziennie.

Watykan w ONZ potępia groźby użycia broni jądrowej Wiadomości
Watykan w ONZ potępia groźby użycia broni jądrowej

17 października 2022 roku obradował Czwarty Komitet Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Organ ten obradował na temat skutków promieniowania atomowego. Głos zabrał tam stały obserwator Stolicy Apostolskiej, abp Gabriele Caccia.

Wiadomości
Milion dzieci modli się dziś o pokój

Papież Franciszek przyłącza się do dzieci, które dziś na całym świecie odmawiają różaniec w intencji pokoju w ramach dorocznej kampanii promowanej przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wiadomości
Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.

Zmarł wieloletni redaktor Radia Watykańskiego. Był legendą dziennikarstwa Wiadomości
Zmarł wieloletni redaktor Radia Watykańskiego. Był legendą dziennikarstwa

Radio Watykańskie podało informację o śmierci jednego ze swoich czołowych dziennikarzy. Dziś rano po długiej chorobie w wieku 72 lat zmarł Aleksander Kowalski. W Radiu Watykańskim pracował od 1983 r. do 2017 r. Przez 34 lata to on był głównym autorem najważniejszych papieskich i watykańskich wiadomości w radiowym serwisie informacyjnym. Jako biblista przez 25 lat prowadził też cykl audycji o dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

Arabia Saudyjska, która kupiła przedstawiający Chrystusa najdroższy obraz świata, zbuduje dla niego specjalne muzeum Wiadomości
Arabia Saudyjska, która kupiła przedstawiający Chrystusa najdroższy obraz świata, zbuduje dla niego specjalne muzeum

Najdroższy obraz świata, który od czasu zakupu przez saudyjskiego następcę tronu nie był publicznie widziany, trafi do muzeum. Zostanie ono zbudowane specjalnie dla „Zbawiciela świata” („Salvator Mundi”), którego autorstwo przypisywane jest Leonardowi da Vinci (1452-1519). Ma być ono gotowe za dwa lata.

Wiadomości
[wywiad] Ks. Kowalczyk na Dzień Papieski: Módlmy się o to, aby nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy – mówi ks. Dariusz Kowalczyk. - Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna – dodaje Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 16 października obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask prawdy”.

wideo
Ewangelia na XXIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Wytrwałość modlitwy. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.

tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Mistyka Tolkiena

„Nie każde złoto jasno świeci, nie każdy błądzi, kto wędruje, nie każdą siłę starość zniszczy, korzeni w głębi lód nie skuje” - J.R.R. Tolkien.

Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego Wiadomości
Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

Fundacja Gajusz, Stanisław Leszczyński, Dni Jana Pawła II i „Przewodnik Katolicki” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Wiadomości
W całej Polsce rozpoczyna się XXII Dzień Papieski

Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

Wiadomości
[wywiad] Po spotkaniu liderów polskich wspólnot charyzmatycznych z papieżem: Przyjął nas jak brat

„Biskup Rzymu przyjął nas u siebie nie jak król, ale jak brat” - wspomina Karol Sobczyk czwartkowe spotkanie polskich liderów katolickich wspólnot charyzmatycznych i pastorów z papieżem Franciszkiem. Inicjator spotkania „JUŻ CZAS” opowiada w rozmowie z KAI o kulisach spotkania oraz poruszonych tematach.

Wiadomości
[wywiad] Psycholog kryzysowy: Bez wiary i nadziei wojna zniszczy nie tylko budynki, ale także człowieka

- Rakiety przynoszą śmierć. Codziennie na Ukrainie giną ludzie. Świat już się do tego przyzwyczaił, jest zmęczony tą wojną. Bez wiary w to, że dobro zwycięży zło, wojna zniszczy nie tylko budynki i marzenia, ale także człowieka – mówi s. Irena Maszczycka, psycholog kryzysowy. Mieszkając w ukraińskiej Winnicy na co dzień pracuje z rannymi żołnierzami, prowadzi przedszkole, od początku wojny zaangażowana jest w pomoc żołnierzom i ludności cywilnej. W rozmowie z Family News Service s. Irena Maszczycka opowiada m.in. jak obecnie wygląda sytuacja na Ukrainie, czego najbardziej boją się jej podopieczni, dlaczego zdecydowała się pozostać w kraju ogarniętym wojną oraz o tym, jak agresja rosyjska zmieniła Ukraińców.

Jak wyglądał Jezus? Hiperrealistycznie odtworzono postać z Całunu Turyńskiego [video] wideo
Jak wyglądał Jezus? Hiperrealistycznie odtworzono postać z Całunu Turyńskiego [video]

Po 15 latach studiów zaprezentowano rezultat prac odtwarzających dokładnie postać uwiecznioną na Całunie Turyńskim. Przez wielowiekową tradycję wizerunek odbity na płótnie uznawany jest za Jezusa Chrystusa.

Psychiatra o wątpliwościach klasyfikacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych transseksualizmu Wiadomości
Psychiatra o wątpliwościach klasyfikacyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych transseksualizmu

„Transseksualizm – wątpliwości klasyfikacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne” to tytuł wykładu dr. Łukasza Cichockiego – psychiatry i psychoterapeuty, wygłoszonego w ramach Wiosennej Szkoły Bioetyki.

Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia Wiadomości
Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia

Franciszek przestrzega przed spłycaniem chrześcijańskiej wymowy świąt Bożego Narodzenia. Mówi o tym już teraz w połowie października, ponieważ przyjął w Watykanie młodych, którzy uczestniczą w konkursie na nowe utwory, odwołujące się do tematyki tych właśnie świąt.

Papież: Nie róbmy z synodu parlamentu, módlmy się i słuchajmy Wiadomości
Papież: Nie róbmy z synodu parlamentu, módlmy się i słuchajmy

Synodalne rozeznawanie powinno się dokonywać przede wszystkim na adoracji. My tymczasem często zaniedbujmy modlitwę – mówił papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli duszpasterstwa francuskich katolików za granicą. Franciszek przestrzegał, że jeśli modlitwa i słuchanie Słowa Bożego nie będą stanowiły serca synodalności, to grozi nam, że zamiast czasu łaski będziemy mieć kolejne kościelne posiedzenie, specjalistyczne kolokwium czy coś w rodzaju parlamentu.

Wiadomości
[wywiad] Abp Wiktor Skworc o reparacjach: Kościół nadal pragnie służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu

Za wypracowaniem wspólnego stanowiska biskupów polskich i niemieckich w sprawie reparacji wojennych czy zadośćuczynienia opowiedział się w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przestrzegł przed przypisywaniem współczesnym Niemcom winy za grzechy ich przodków. Takie medialnie i politycznie atrakcyjne generalizowanie uchybia prawdzie i zamyka drogę do porozumienia - stwierdził hierarcha.

Emerytury
Stażowe