W pielgrzymce do Lourdes uczestniczy 15 tys. żołnierzy. Wielu z nich przyjmie tam chrzest Wiadomości
W pielgrzymce do Lourdes uczestniczy 15 tys. żołnierzy. Wielu z nich przyjmie tam chrzest

15 tys. żołnierzy uczestniczy w rozpoczętej wczoraj 64. pielgrzymce wojskowej do Lourdes. Przybyli z 41 krajów. Najwięcej z Francji, Włoch i Chorwacji. 150 wojskowych przyjmie z tej okazji chrzest.

Apel Franciszka: Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła Wiadomości
Apel Franciszka: "Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła"

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” – powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Ekspert politolog o decyzji Trzaskowskiego ws. symboli religijnych: Niezrozumiała i szkodliwa Wiadomości
Ekspert politolog o decyzji Trzaskowskiego ws. symboli religijnych: Niezrozumiała i szkodliwa

Decyzja Pana Prezydenta Trzaskowskiego o usuwaniu symboli religijnych z przestrzeni publicznej warszawskich urzędów jest i niezrozumiała i szkodliwa – mówi w rozmowie z KAI prof. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Zwraca uwagę na niezgodność tej decyzji zarówno z Konstytucją RP jak i Kartą Praw Podstawowych UE. Jak podkreśla, obywatele mają prawo a nawet obowiązek domagać się respektowania wolności religijnej dla siebie i dla innych. Jego zdaniem jednak katolicy broniący krzyża powinni dbać o to, by krzyż nie stał się przedmiotem sporu stricte politycznego i by odnosić się do krzyża zawsze zgodnie z wymową tego znaku - w duchu miłości, ofiary i solidarności z innymi.

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych Wiadomości
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący KEP: Jeśli w procesie zabrakło należnej empatii, to bardzo za to przepraszam [video] wideo
Przewodniczący KEP: Jeśli w procesie zabrakło należnej empatii, to bardzo za to przepraszam [video]

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zamieścił w sieci film, w którym odnosi się do pojawiających się w mediach doniesień dotyczących zarzucanych mu zaniedbań w postępowaniu toczącym się przeciw jednemu z podlegających mu księży.

Papież wyraził zgodę na kanonizację męczenników z Damaszku Wiadomości
Papież wyraził zgodę na kanonizację męczenników z Damaszku

Papież wyraził zgodę na kanonizację jedenastu ofiar antychrześcijańskiej masakry w Damaszku w 1860 roku. Franciszek upoważnił 23 maja Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania kilku dekretów, wśród nich dotyczącego męczenników z Damaszku.

Ukrył Żyda w parafii - IPN prezentuje postać ks. Edwarda Tabaczkowskiego Wiadomości
Ukrył Żyda w parafii - IPN prezentuje postać ks. Edwarda Tabaczkowskiego

Bohaterską postawę miłości bliźniego księdza Edwarda Tabaczkowskiego prezentuje Instytut Pamięci Narodowej w najnowszym - 18. odcinku cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie”. Kapłan w czasie okupacji niemieckiej nie tylko zachęcał do wspierania Żydów, ale przede wszystkim sam tę pomoc organizował. Został za to zamordowany przez okupanta.

Antonia Acutis o cudzie do kanonizacji syna: Jezus nie odmawia mu łask Wiadomości
Antonia Acutis o cudzie do kanonizacji syna: Jezus nie odmawia mu łask

Po uznaniu przez papieża Franciszka cudu otwierającego drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa mama przyszłego świętego wyraziła radość z tego faktu nie tylko rodziny, ale też wielu ludzi, którzy za przyczyną jej syna modlą się w różnych zakątkach świata. – Znam uzdrowioną nastolatkę, jej mama ma wielką wiarę – wyznała Antonia Salzano Acutis.

„Cios dla dialogu międzyreligijnego”. COMECE reaguje na przekształcenie tureckiego kościoła w meczet Wiadomości
„Cios dla dialogu międzyreligijnego”. COMECE reaguje na przekształcenie tureckiego kościoła w meczet

Poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców.

Kard. Fernandez zapewnił Koptów, że nie ma mowy o uznaniu małżeństw homoseksualnych Wiadomości
Kard. Fernandez zapewnił Koptów, że nie ma mowy o uznaniu małżeństw homoseksualnych

- Kościół katolicki odrzuca małżeństwa osób tej samej płci – zapewnił Tawadrosa II, patriarchę Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Fernandez. Został on przyjęty 22 maja przez zwierzchnika ortodoksyjnych Koptów.

Obrońca ks. Olszewskiego: Jedyną receptą śledczych na sukces jest konsekwentne utrudnianie obrony Wiadomości
Obrońca ks. Olszewskiego: "Jedyną receptą śledczych "na sukces" jest konsekwentne utrudnianie obrony"

Media obiega ciąg dalszy głośnego zatrzymania dyrektora Fundacji Profeto ks. Michała Olszewskiego SCJ. Według organów państwowych w sprawie chodzić ma o rozporządzanie mieniem z Funduszu Sprawiedliwości. Po pojawieniu się wiadomości o przedłużeniu aresztu wobec duchownego, przebieg dochodzenia w ostrych słowach skomentował adwokat zakonnika Krzysztof A. Wąsowski.

Wiadomości
Papież uznał cud do kanonizacji Carla Acutisa oraz męczeństwo polskiego kapłana

Franciszek otworzył drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa oraz do beatyfikacji polskiego męczennika, ks. Stanisława Kostki Streicha. Oba te nazwiska znajdują się na liście dziewięciu dekretów Dykasterii spraw Kanonizacyjnych zaaprobowanych przez Ojca Świętego. Papież wyraził też zgodę na kanonizację męczenników z Damaszku, którzy zginęli we franciszkańskim kościele w 1860 roku, odmawiając przejścia na islam.

Dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana Wiadomości
Dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w czwartek, po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, przez Kościół w Polsce. Zostało ustanowione w 2012 r. przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję papieża Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary.

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych Wiadomości
Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych – ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, a w zakonach – u paulinów i franciszkanów. – Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła – komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Ekspert: Znaleziono niemal 10 tys. listów z prośbą o pomoc do Watykanu od Żydów z czasów nazistowskich Wiadomości
Ekspert: Znaleziono niemal 10 tys. listów z prośbą o pomoc do Watykanu od Żydów z czasów nazistowskich

Według niemieckiego historyka Kościoła Huberta Wolfa, badania nad przysyłanymi do Watykanu listów z prośbą o pomoc od Żydów prześladowanych w czasach nazistowskich, potrwają dziesięciolecia. W rozmowie z gazetami niemieckiej grupy wydawniczej „Bistumspresse” w Osnabrück Wolf powiedział, że po czterech latach pracy on i jego zespół zakładają, że istnieje prawie 10 tys. takich listów. - Nigdy byśmy się tego nie spodziewali - powiedział Wolf.

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa Wiadomości
Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Po siedmiu miesiącach proboszcz katolickiej parafii w Gazie został wpuszczony do Strefy Wiadomości
Po siedmiu miesiącach proboszcz katolickiej parafii w Gazie został wpuszczony do Strefy

Kiedy wybuchła wojna duchowny chwilowo przebywał w Izraelu. Od tamtej pory proboszcz nie mógł dostać się do Strefy Gazy, a jego parafianie pozostali pod duchową opieką wikarego. Od dłuższego czasu codziennie dzwonił do nich papież Franciszek. Obecnie proboszcz Romanelli został wpuszczony do Gazy.

Abp Jędraszewski uhonorowany Platynową Nagrodą Polonia Minor Wiadomości
Abp Jędraszewski uhonorowany Platynową Nagrodą Polonia Minor

Platynową Nagrodę Polonia Minor od władz samorządowych Województwa Małopolskiego abp Marek Jędraszewski otrzymał jako „wyraz najgłębszego szacunku i wdzięczności za arcypasterską posługę w Archidiecezji Krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych”. Nagroda ta jest również „wyrazem wdzięczności za przynoszącą dobre owoce współpracę z Samorządem Województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan”.

Kościół wspomina dziś św. Ritę, drogocenną perłę Umbrii Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ritę, drogocenną perłę Umbrii

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457). Beatyfikował ją Papież Urban VIII w 1627 r., a kanonizował Leon XIII w 1900. Jej relikwie znajdują się w sanktuarium św. Rity w Cascii. Jest patronką przeżywających kryzysy małżeńskie i trudności życiowe oraz chorych na ospę.

Papież zwrócił się do polskich dzieci pierwszokomunijnych wideo
Papież zwrócił się do polskich dzieci pierwszokomunijnych

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież pokorze, będącej bramą wszelkich cnót. Franciszek nie zapomniał także o wszystkich cierpiących w wyniku wojen i głodu, apelując o pomoc i modlitwę w ich intencji. Niespodziankę sprawił papież polskim dzieciom pierwszokomunijny zwracając się specjalnie do nich.

Emerytury
Stażowe