Biskup ofiarą wybuchu Wiadomości
Biskup ofiarą wybuchu

Zastępca sekretarza Konferencji Episkopatu Haiti poinformował o ranach, jakie odniósł bp Pierre-André Dumas w wyniku zamachu bombowego w stolicy kraju. Haiti mierzy się z ogromnych wzrostem przestępczości, szczególnie działalności gangów. Episkopat apelował niedawno o reakcję władz kraju na lejącą się krew.

Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki Wiadomości
Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki

„Zło dobrem zwyciężaj” to słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego. W tym roku przypada 40. rocznica jego męczeńskiej śmierci. O spuściźnie tego patrona ludzi pracy przypominają na Jasnej Górze ich duszpasterze, którzy przeżywają tutaj czterodniowe rekolekcje.

Mamy pomagać zmęczonym i poszukiwać zagubionych – wywiad z bp. Wiesławem Śmiglem Wiadomości
Mamy pomagać zmęczonym i poszukiwać zagubionych – wywiad z bp. Wiesławem Śmiglem

W kwestii towarzyszenia parom niesakramentalnym Kościół w Polsce przeżył swoiste nawrócenie pastoralne – przyznaje bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny przypomina, że jeszcze niedawno w czasie „kolędy” ludzi tych nie odwiedzano. W rozmowie z KAI zauważa też, że w odpowiedzi na różne problemy biskupi ogłaszają komunikaty i protestują, ale to jest gaszenie pożaru i ostateczność. „Bardziej niż strażakami mamy być wytrwałymi ogrodnikami lub przewodnikami, którzy wskazują drogę, pomagają zmęczonym i poszukują zagubionych” – zaznacza ordynariusz diecezji toruńskiej.

O przemieniającej sile dobra. „Cudowny chłopak. Biały ptak” - film w gwiazdorskiej obsadzie wideo
O przemieniającej sile dobra. „Cudowny chłopak. Biały ptak” - film w gwiazdorskiej obsadzie

Ekranizacja światowego bestsellera „Cudowny chłopak” porwała 1,5-milionową widownię, dostarczając wielkich wzruszeń i okazji do przemyśleń. Po sześciu latach doczekaliśmy się kontynuacji tej niezwykłej opowieści o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie. W rolach głównych wystąpiła dwójka młodziutkich aktorów Olivia Ross i Orlando Schwerdt, a obok nich wybitne aktorki: Helen Mirren i Gillian Anderson!

Bp Bätzing oskarża Watykan o hamowanie niemieckiej „drogi synodalnej”: Odpowiadają za wszelkie opóźnienia Wiadomości
Bp Bätzing oskarża Watykan o hamowanie niemieckiej „drogi synodalnej”: Odpowiadają za wszelkie opóźnienia

– Z szacunku do Rzymu zdjęliśmy głosowanie nad statutem Komisji Synodalnej z porządku obrad. W kwestii synodalności Kościół mógłby być znacznie dalej. Za wszelkie opóźnienia odpowiada Watykan – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Niemieckiej Konferencji Biskupów w Augsburgu.

tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zbawienna cisza

„Albowiem tak mówi Pan Bóg, Święty Izraela: W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła…” (Iz 30, 15).

Jak Jezus rozumiał post - żydowska koncepcja postu dziś i w przeszłości Wiadomości
Jak Jezus rozumiał post - żydowska koncepcja postu dziś i w przeszłości

W judaizmie post jest pragnieniem oczyszczenia i zbliżenia się do Boga. Jego celem jest nawrócenie. Sam post jest bezużyteczny, jeśli nie prowadzi do porzucenia swoich złych uczynków – podkreślił Shlomo Libertovski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL do Ewangelii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, tłumacząc, jak w judaizmie postrzegany był i jest obecnie post.

Brytyjscy Żydzi doświadczają eksplozji nienawiści Wiadomości
Brytyjscy Żydzi doświadczają eksplozji nienawiści

W ostatnim roku zgłoszono ponad cztery tysiące przypadków antysemityzmu, w tym co najmniej kilkaset aktów fizycznej napaści. Mimo szokujących danych w Wielkiej Brytanii nadal organizowane są propalestyńskie i jawnie antysemickie demonstracje.

Watykan ponawia apel ws. niemieckiej drogi synodalnej Wiadomości
Watykan ponawia apel ws. niemieckiej "drogi synodalnej"

Watykan po raz kolejny wyraził swój sceptycyzm wobec projektu "drogi synodalnej" Kościoła katolickiego w Niemczech. W liście z Rzymu Konferencja Biskupów Niemiec (DBK) została poproszona o usunięcie z porządku obrad zgromadzenia plenarnego w Augsburgu w przyszłym tygodniu głosowania nad statutami Komisji Synodalnej.

Franciszek: Wycofajmy się na „pustynię”, by zdać sobie sprawę z obecności bestii i stawić im czoła Wiadomości
Franciszek: Wycofajmy się na „pustynię”, by zdać sobie sprawę z obecności bestii i stawić im czoła

Do wycofania się w Wielkim Poście na „pustynię”, miejsca na ciszę, modlitwę, adorację i słuchanie Słowa Bożego zachęcił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Papież przestrzegł przed „dzikimi bestiami duszy”: żądzą bogactwa, próżnością przyjemności, samotnością i chciwością sławy.

wideo
Ewangelia na I Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!". Komentarz - o. Krzysztof Pałys OP.

Wielka strata dla polskiej nauki. Nie żyje ks. prof. Arkadiusz Baron Wiadomości
Wielka strata dla polskiej nauki. Nie żyje ks. prof. Arkadiusz Baron

16 lutego 2024 r. zmarł nagle ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, były prorektor i dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, o czym poinformowała wspólnota akademicka papieskiej uczelni w Krakowie.

Wiadomości
Kard. Koch honorując koptyjskich męczenników: "Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią"

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, poprowadził ekumeniczną modlitwę w Bazylice św. Piotra z okazji liturgicznego wspomnienia 21 koptyjskich męczenników z Libii. „Uhonorował ich jako wybitnych świadków wiary”, poinformowało Radio Watykańskie. "Jedyną zemstą, jaką zna Jezus, jest krzyż, czyli kategoryczne odrzucenie przemocy i miłość do końca" - przypomniał kardynał i zaznaczył: „W tej postawie męczennicy naśladowali Jezusa”. 11 maja ub. r. papież Franciszek ogłosił włączenie koptyjskich męczenników z Libii, do Martyrologium Rzymskiego.

Watykańska reakcja na śmierć Aleksieja Nawalnego Wiadomości
Watykańska reakcja na śmierć Aleksieja Nawalnego

Myślałem, że ta kwestia zostanie rozwiązana inaczej – powiedział kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w odpowiedzi na pytania dziennikarzy po opublikowaniu wiadomości o śmierci Aleksieja Nawalnego

Bp Kawa: Wiara ma kluczowe znaczenie dla wyzwolenia Ukrainy Wiadomości
Bp Kawa: Wiara ma kluczowe znaczenie dla wyzwolenia Ukrainy

„Naszym największym dążeniem dzisiaj jest wyzwolenie Ukrainy od agresora zewnętrznego, który zabija synów i córki naszego narodu, wojskowych i cywilów, dorosłych, dzieci i osoby starsze” – powiedział w wywiadzie dla portalu CREDO biskup Edward Kawa OFM Conv. Jego zdaniem kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu ma pogłębienie wiary narodu ukraińskiego. Z biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej rozmawiała red. Wita Jakubowska.

Jaki jest sens odbywania nauk przedmałżeńskich? I jakie są możliwości ich wyboru? Wiadomości
Jaki jest sens odbywania nauk przedmałżeńskich? I jakie są możliwości ich wyboru?

„Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci…” – to słowa przysięgi małżeńskiej. Zanim jednak narzeczeni wypowiedzą je na ślubnym kobiercu w kościele, zobowiązani są do odbycia nauk przedmałżeńskich. Młode pary mogą wybrać tradycyjny, parafialny kurs, skorzystać z propozycji weekendowej, lub wziąć udział w kilkumiesięcznych przygotowaniach. – Patrząc na statystyki, ile związków się rozpada, my dzisiaj musimy zdecydowanie solidniej przyłożyć się do przygotowania młodych do sakramentu małżeństwa. Młodzi też muszą się o to zatroszczyć! – apeluje dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Robert Wielądek. Główną przyczyną stwierdzania przez Kościół nieważności sakramentalnego małżeństwa jest niedojrzałość do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich.

Wiadomości
"Rozbrojenie słów" - wielkopostna propozycja kard. Schönborna

Na tegoroczny czas Wielkiego Postu kardynał Christoph Schönborn proponuje „post od słów” „Ważniejsze od tego, by mniej jeść, jest to, by mniej mówić źle!”, przekonuje arcybiskup Wiednia w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” 16 lutego.

Postawa koptyjskich męczenników wyrasta z odrodzenia Kościoła w Egipcie Wiadomości
Postawa koptyjskich męczenników wyrasta z odrodzenia Kościoła w Egipcie

Wczoraj wieczorem w Bazylice Watykańskiej po raz pierwszy uczczono koptyjskich męczenników, którym 15 lutego 2015 r. na plaży w Libii islamiści poderżnęli gardło za odmowę wyrzeczenia się wiary w Chrystusa. Choć nie byli katolikami, Franciszek wpisał ich w ubiegłym roku do Martyrologium Rzymskiego. Podczas ekumenicznego nabożeństwa uroczyście wprowadzono ich relikwie podarowane Papieżowi przez koptyjskiego patriarchę.

Wiadomości
Dwóch białoruskich księży ściganych przez Kreml

Trwają represje wobec białoruskich duchownych. Tym razem na liście ściganych przez Kreml Rosja umieściła dwóch białoruskich księży katolickich.

Kościół w Polsce obchodzi dziś Dzień Modlitwy i solidarności ze Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym Wiadomości
Kościół w Polsce obchodzi dziś Dzień Modlitwy i solidarności ze Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy Piątek Wielkiego Postu – 16 lutego br. – od tego roku pod nową nazwą "Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym". (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego). – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Emerytury
Stażowe