Odwrócona perspektywa uzdrowienia trędowatego wideo
Odwrócona perspektywa uzdrowienia trędowatego

Trędowaci dotknięci byli dwojakim nieszczęściem. Po pierwsze cierpieli z powodu choroby; po drugie wyłączeni byli ze społeczeństwa. Jezus uzdrawiając trędowatego nie tylko nie stał się nieczystym, ale udzielił mu swej własnej czystości. To nie nieczystość chorego „przeszła” na Jezusa, lecz czystość Jezusa objawiła się w trędowatym – powiedział ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na VI niedzielę zwykłą 11 lutego.

[wywiad] Sakrament namaszczenia chorych - teologia, praktyka, uzdrowienie Wiadomości
[wywiad] Sakrament namaszczenia chorych - teologia, praktyka, uzdrowienie

- Skoro sam Jezus nie uzdrowił wszystkich, także w naszych czasach trzeba szukać sposobu tłumaczenia ludziom sensu cierpienia i uzdrawiania, choroby i umierania - mówi ks. dr Wojciech Kućko. W rozmowie z KAI prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie wyjaśnia znaczenie sakramentu chorych.

Papież kanonizował pierwszą w historii Argentynkę - propagatorkę ćwiczeń duchowych Wiadomości
Papież kanonizował pierwszą w historii Argentynkę - propagatorkę ćwiczeń duchowych

Papież Franciszek ogłosił dziś świętą swą rodaczkę, Marię Antonię od św. Józefa, zwaną potocznie "Mamą Antulą" (Mamą Antosią). Ta żyjąca w XVIII wieku świecka katechetka była niezmordowaną misjonarką, propagatorką i głosicielką rekolekcji ignacjańskich w czasie, gdy Towarzystwo Jezusowe nie mogło działać a wszyscy jego członkowie zostali wypędzeni z Ameryki Południowej. Była to pierwsza kanonizacja w tym roku, a Mama Antula stała się pierwszą Argentynką kanonizowaną przez Kościół katolicki.

Abp Galbas: Pokutuje w nas myślenie, że po sakramencie chorych już tylko grabarz z łopatą. Bzdura! Wiadomości
Abp Galbas: Pokutuje w nas myślenie, że po sakramencie chorych już tylko grabarz z łopatą. Bzdura!

- Przynośmy w modlitwie chorych do Chrystusa ‒ mówił w parafii św. Krzysztofa w Tychach abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. za chorych z okazji Światowego Dnia Chorego. Po liturgii odwiedził pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach.

Papież na „Anioł Pański”: Styl Jezusa wobec cierpiących - niewiele słów i konkretne fakty Wiadomości
Papież na „Anioł Pański”: Styl Jezusa wobec cierpiących - niewiele słów i konkretne fakty

Oto styl Jezusa wobec cierpiących: niewiele słów i konkretne czyny – wskazał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na palcu św. Piotra w Watykanie. Przekonywał, że „miłość potrzebuje konkretności, obecności, spotkania, darowanych czasu i przestrzeni: nie można jej sprowadzić do pięknych słów, obrazków na ekranie, selfie z chwili czy szybkich wiadomości”.

Dziś w Kościele przypada 32. Światowy Dzień Chorego Wiadomości
Dziś w Kościele przypada 32. Światowy Dzień Chorego

Od ponad 30 lat Kościół katolicki obchodzi 11 lutego każdego roku Światowy Dzień Chorego. Jest to kolejna – obok wielu innych ważnych pomysłów duszpasterskich – niezwykle cenna inicjatywa św. Jana Pawła II. Była ona zarazem papieskim odzewem na zgłaszane od wielu lat z różnych stron prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy cierpią fizycznie czy duchowo i oczekują pomocy i wsparcia.

wideo
Ewangelia na VI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Uzdrowienie trędowatego. Komentarz - o. Dominik Zarychta OP.

Łagiewniki: Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego Wiadomości
Łagiewniki: Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego

– Uwierzmy, że Jezus w Eucharystii zamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości, chorób w wino współczucia, pomocy i daru z siebie. Niech Najświętsza Maryja Panna – Uzdrowienie Chorych, wstawia się za nami i pomaga nam stawać się apostołami miłosierdzia – mówił bp Jan Zając podczas Mszy św., odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Sercanie stają murem za Fundacją Profeto i współbratem. Ks. Olszewski apeluje do min. Bodnara Wiadomości
Sercanie stają murem za Fundacją Profeto i współbratem. Ks. Olszewski apeluje do min. Bodnara

Bardzo głośna medialnie staje się sprawa ataków medialnych i wstrzymania dotacji na projekt budowy ośrodka Archipelag - Wyspy Wolne od Przemocy realizowany przez Fundację Profeto. Z Funduszu Sprawiedliwości fundacja miała otrzymać środki finansowe, które mają być obecnie zablokowane przez nowe władze. Jednocześnie pracownicy fundacji oraz sam projekt mierzą się ze skutkami publikacji lewicowego portalu twierdzącego, że opiera się on na informacjach przekazanych przez polityka KO, które dotyczyć mają rzekomych kontrowersji związanych z budową ośrodka oraz aresztowania byłego szefa firmy podwykonawczej. Na sprawę zareagował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, swoje oświadczenie opublikował także ks. Michał Olszewski SCJ z Fundacji Profeto. Dziś list w tej sprawie przekazali Ojcowie Sercanie.

Wiadomości
[wywiad] Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji: Ciągle są serca, które czekają na Boga

– Najważniejszym wyzwaniem misyjnym jest odwaga w głoszeniu Ewangelii! – przekonuje bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Przypominając słowa św. Jana Pawła II, że „każda kultura jest godna Ewangelii”, wskazuje na niezmierzone horyzonty misji. – Ciągle są serca, które czekają na Ewangelię – dodaje biskup.

KEP broni ks. Michała Olszewskiego SCJ i Fundacji Profeto. Duchowny wydał oświadczenie [video] Wiadomości
KEP broni ks. Michała Olszewskiego SCJ i Fundacji Profeto. Duchowny wydał oświadczenie [video]

Coraz szersze kręgi zatacza sprawa wstrzymania dotacji na projekt Fundacji Profeto budowy ośrodka Archipelag - Wyspy Wolne od Przemocy. Z Funduszu Sprawiedliwości fundacja miała otrzymać środki finansowe,, które mają być zablokowane przez nowe władze. Jednocześnie pracownicy fundacji oraz sam projekt mierzą się ze skutkami publikacjii lewicowego portalu, który bazować ma na informacjach, które miały być przekazane przez polityka KO, a dotyczyć mają one rzekomych kontrowersji związanych z budową ośrodka oraz byłego szefa firmy podwykonawczej. Na sprawę zareagował Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, swoje oświadczenie opublikował także ks. Michał Olszewski z Fundacji Profeto.

Ks. Opaliński: Samotność potrafi bardziej doskwierać niż choroba! Wiadomości
Ks. Opaliński: Samotność potrafi bardziej doskwierać niż choroba!

– Nasze życie opiera się na relacjach, one są ważne! Jak je stracimy, to żadne pieniądze nam tego nie wynagrodzą – mówi dla KAI ks. Sławomir Opaliński, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej. – Samotność potrafi bardziej doskwierać niż choroba – dodaje. Istotą tegorocznego orędzia Papieża Franciszka jest samotność chorych, która jest przyczyną dodatkowego cierpienia tych osób. Kościół 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzić będzie 32. Światowy Dzień Chorego. Tym razem pod hasłem: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”.

Niedługo publikacja książki Franciszka o relacjach z Benedyktem XVI. Ma ona zawierać ważne informacje Wiadomości
Niedługo publikacja książki Franciszka o relacjach z Benedyktem XVI. Ma ona zawierać ważne informacje

Wzajemne relacje papieża seniora Benedykta XVI i papieża Franciszka od początku budziły ciekawość, co spowodowane było nie tylko bezprecedensową w naszych czasach sytuacją istnienia dwóch żyjących papieży - urzędującego i emeryta, ale także różnicami w ich osobowościach, usposobieniach i akcentach stawianych w nauczaniu. Papież Franciszek deklaruje chęć zapoznania opinii publicznej z łączącymi obu hierarchów więzami i, jak zapowiada, pragnie, by informacje te ludzie otrzymali z pierwszej ręki, więc od niego samego.

Na Litwie zatwierdzono Cerkiew niezależną od Patriarchatu Moskiewskiego Wiadomości
Na Litwie zatwierdzono Cerkiew niezależną od Patriarchatu Moskiewskiego

8 lutego br. Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy zarejestrowało nową prawosławną strukturę cerkiewną – egzarchat podporządkowany patriarsze Konstantynopola. Równolegle z nim w kraju dalej działać będzie eparchia (diecezja) należąca do Patriarchatu Moskiewskiego – poinformował portal Delfi.

Obradował Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego Wiadomości
Obradował Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego

Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego odbył dziś w Warszawie swoje pierwsze spotkanie. Celem zespołu jest wypracowanie zmiany zasad finansowania Kościołów i związków wyznaniowych, zwłaszcza składek i świadczeń z ubezpieczeń: społecznego i zdrowotnego duchownych. Po spotkaniu szef Zespołu, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że uda się wypracować rozwiązanie dobre dla wszystkich, zgodnie z zapisami w Konstytucji RP.

Abp Gądecki: Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o Polakach zesłanych na Sybir Wiadomości
Abp Gądecki: Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o Polakach zesłanych na Sybir

W 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski modlił się w intencji Ojczyzny w poznańskim kościele Najświętszego Zbawiciela.

[wywiad] Prymas Polski: Skrzywdzeni oczekują nie tyle słów, co działania Wiadomości
[wywiad] Prymas Polski: Skrzywdzeni oczekują nie tyle słów, co działania

Dzień Modlitwy i Solidarności z osobami skrzywdzonymi jest wyrazem naszej jedności i solidarności z tymi, którzy zostali skrzywdzeni wykorzystaniem seksualnym zarówno przez duchownych, jak i wszystkich innych sprawców – mówi abp Wojciech Polak, wyjaśniając sens wydarzenia, które będzie miało miejsce 16 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży pytany na jakim jesteśmy etapie, jeśli chodzi o uporanie się z problemem wykorzystywania seksualnego osób małoletnich na terenie kościelnym, odpowiada, że „niewątpliwie przeszliśmy już pewną drogę, choć dobrze wiemy, że zmiana mentalności nie dokonuje się w sposób szybki ani łatwy”.

11 lutego na Jasnej Górze odbędzie się szczególna modlitwa za chorych Wiadomości
11 lutego na Jasnej Górze odbędzie się szczególna modlitwa za chorych

Z okazji Światowego Dnia Chorego, 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, na Jasnej Górze odbywać się będzie szczególna modlitwa za chorych i z chorymi. Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz.12.30, udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo i sakrament namaszczenia chorych.

Kielecka kuria reaguje na wydarzenie w Topoli: Nie miało charakteru nadprzyrodzonego Wiadomości
Kielecka kuria reaguje na wydarzenie w Topoli: "Nie miało charakteru nadprzyrodzonego"

Dobiegło końca dochodzenie w głośnej niedawno sprawie medialnej dotyczącej wydarzenia w diecezji kieleckiej. Chodzi o zjawisko zaobserwowane parafii w Topoli, gdzie kawałek konsekrowanej hostii zabawił się na kolor czerwony. Lokalny biskup powołał komisję do zbadania okoliczności, dziś wydano stosowny komunikat.

16 lutego - globalny różaniec w intencji pokoju na świecie Wiadomości
16 lutego - globalny różaniec w intencji pokoju na świecie

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 16 lutego, Zgromadzenie Świętego Krzyża poprowadzi globalny różaniec w intencji pokoju na świecie. Modlitwa rozpocznie się w Rzymie o godz. 16.00 i będzie transmitowana online w 18 krajach na pięciu kontynentach.

Emerytury
Stażowe