W Ewangelii i Talmudzie Bóg uczy nas miłosierdzia w praktyce wideo
W Ewangelii i Talmudzie Bóg uczy nas miłosierdzia w praktyce

Podobnie jak Ewangelia, Talmud sugeruje, abyśmy pomagali najsłabszym, gdyż tak postąpiłby sam Bóg. Pomagając potrzebującym, rzeczywiście kroczymy Bożymi śladami. Bóg uczy nas, czym jest praktyczne miłosierdzie – tłumaczy izraelski rabin Oded Peles w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Odwołując się do Talmudu babilońskiego, ukazuje niezwykłe podobieństwo do Ewangelii podkreślając, że gdy okazujemy życzliwość innym, naśladujemy przymioty Boga, zbliżamy się do Niego i za Nim podążamy.

Dziś Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. Przebiega on pod hasłem nadziei Wiadomości
Dziś Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. Przebiega on pod hasłem nadziei

Zgodnie z decyzją Ojca Świętego, ogłoszoną 22 listopada 2020 roku obchody diecezjalne Światowych Dni Młodzieży zostały przeniesione z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla. W roku bieżącym przypada ona 26 listopada, a ich tematem są słowa z listu św. Pawła do Rzymian „Weselcie się nadzieją” (Rz 12, 12).

Odnowić wszystko w Chrystusie! - to istota Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata Wiadomości
Odnowić wszystko w Chrystusie! - to istota Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Chrystusa Króla obchodzimy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która przypada dziś. Sensem tego święta odnowa świata w Chrystusie. Chodzi też o zrozumienie królewskiej misji Jezusa, która wyraża się w służbie oraz w ofierze za innych. Święto to ma służyć odnowie wiary, także w przestrzeni publicznej. W tym roku już po raz trzeci w uroczystość Chrystusa Króla obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach.

„Anioł Pański” z Domu św. Marty: Styl przyjaciela Chrystusa to współczucie, miłosierdzie, czułość Wiadomości
„Anioł Pański” z Domu św. Marty: Styl przyjaciela Chrystusa to współczucie, miłosierdzie, czułość

Z uwagi na chorobę, którą przechodzi obecnie Franciszek, dzisiejsza modlitwa „Anioł Pański” nie odbyła się standardowo na placu św. Piotra, ale transmitowana była z kaplicy z miejsca zamieszkania papieża – Domu św. Marty.

Ewangelia na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z komentarzem [video]

"Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść...". Komentarz do dzisiejszej Ewangelii mówi o. Adam Szustak OP.

Papież jest chory, są już wyniki badań, które przeszedł dziś w szpitalu Wiadomości
Papież jest chory, są już wyniki badań, które przeszedł dziś w szpitalu

Stolica Apostolska poinformowała dziś o badaniach, jakie przeszedł Franciszek w wyniku zarażenia grypą.

Watykan do niemieckich biskupów: Nie ma mowy o święceniu kobiet i zmianie nauczania o aktach homoseksualnych Wiadomości
Watykan do niemieckich biskupów: Nie ma mowy o święceniu kobiet i zmianie nauczania o aktach homoseksualnych

W nocie z 23 października adresowanej do Beate Gilles, sekretarza generalnego Niemieckiej Konferencji Biskupów Stolica Apostolska stwierdziła, że nie ma mowy o święceniu kobiet i zmiany nauczania o aktach homoseksualnych – donosi tygodnik katolicki Die Tagespost.

Kościół wspomina dziś św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę filozofów i szwaczek Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę filozofów i szwaczek

O świętej Katarzynie pisano wiersze, komponowano pieśni. Malowali ją najwięksi artyści – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 25 listopada wspominamy św. Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Zginęła śmiercią męczeńską za rządów cesarza Maksymiana w Aleksandrii pod koniec III lub na początku IV wieku. Jej relikwie znajdują się w Egipcie na górze Synaj w klasztorze ku jej czci. Jest patronką filozofów, adwokatów, studentów, kolejarzy, kołodziejów, woźniców i szwaczek.

Kościół wobec procedury in vitro: Nie chodzi o argumenty religijne, ale racje obiektywne Wiadomości
Kościół wobec procedury in vitro: Nie chodzi o argumenty religijne, ale racje obiektywne

- Negatywna ocena procedury in vitro przez Kościół nie odwołuje się do argumentów religijnych, ale racji obiektywnych, ogólnoludzkich – podkreśla bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Jak wyjaśnia, chodzi przede wszystkim o naruszanie godności dziecka, które w toku tej procedury traktowane jest przedmiotowo. W związku toczącą się obecnie dyskusją nad obywatelskim projektem „Tak dla In Vitro” przypominamy, że Kościół wypowiada się jednoznacznie krytycznie wobec tej procedury, zaznaczając, że dzieci powołane w ten sposób do życia należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak te poczęte naturalnie.

Jasna Góra: By odnowić „serce pasterza” - polscy biskupi odbyli czterodniowe rekolekcje Wiadomości
Jasna Góra: By odnowić „serce pasterza” - polscy biskupi odbyli czterodniowe rekolekcje

Mszą św. za zmarłych po II wojnie światowej pasterzy Kościoła w Polsce zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Był to czas refleksji w świetle Słowa Bożego nad odpowiedzialnością pasterza. - To modlitewne spotkanie najbardziej ze wszystkich możliwych buduje wspólnotę - podkreślali biskupi.

Eucharystia nie jest widowiskiem. Hiszpański episkopat ukrócił liturgiczną samowolę internetową Wiadomości
"Eucharystia nie jest widowiskiem". Hiszpański episkopat ukrócił liturgiczną samowolę internetową

W czasie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Hiszpanii, które miało miejsce w ostatnich dniach, zaprezentowano aktualizację wytycznych dotyczących minimalnych wymagań wobec transmisji Mszy świętej za pośrednictwem internetu.

Religia w szkole europejskim standardem. Czy w Polsce politycy mogą ją zlikwidować? Wiadomości
Religia w szkole europejskim standardem. Czy w Polsce politycy mogą ją zlikwidować?

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. Religia jest nauczana w szkole w 23 krajach UE.

Nominacja polskiego duchownego na watykańskie stanowisko Wiadomości
Nominacja polskiego duchownego na watykańskie stanowisko

Portal Vatican News przekazał informację o nominacji polskiego duchownego na referenta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w sprawach duszpasterstwa akademickiego. Nowy odpowiedzialny za kwestie duszpasterstwa studentów ma obecnie 51 lat i pracuje w Watykanie od 2007 roku.

Strefa Gazy: W wyniku konfliktu zginęło już ponad 2 proc. wszystkich chrześcijan Wiadomości
Strefa Gazy: W wyniku konfliktu zginęło już ponad 2 proc. wszystkich chrześcijan

Dramatyczne statystyki płyną z Ziemi Świętej. Podano odsetek chrześcijan, którzy zginęli w wyniku toczącego się konfliktu między Hamasem a Izraelam.

W Watykanie stanęła blisko trzydziestometrowa choinka [video] Wiadomości
W Watykanie stanęła blisko trzydziestometrowa choinka [video]

Kościół stoi obecnie u progu Adwentu, a za miesiąc będzie on obchodził jedną z największych uroczystości liturgicznych - Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Media obiegła dziś informacja, że rano 23.11. br. w samym centrum placu Świętego Piotra ustawiono choinkę.

To jakaś zaplanowana akcja? Na Białorusi znów zatrzymano katolickiego księdza Wiadomości
To jakaś zaplanowana akcja? Na Białorusi znów zatrzymano katolickiego księdza

22 listopada został aresztowany ks. Wiaczesław Pialinak posługujący w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu na Białorusi. Według nieoficjalnych informacji zarzucono mu „ekstremizm”. To już drugi kapłan katolicki w ciągu tygodnia, którego dotknęły prześladowania ze strony białoruskiego reżimu. 17 listopada zatrzymano proboszcza z Wołożyna – ks. Henryka Okołotowicza.

Papieskie orędzie do młodzieży o radości płynącej z nadziei. Jest w nim o Ulmach i o. Kolbem Wiadomości
Papieskie orędzie do młodzieży o radości płynącej z nadziei. Jest w nim o Ulmach i o. Kolbem

„Nie bójcie się dzielić ze wszystkimi nadzieją i radością Chrystusa Zmartwychwstałego! Strzeżcie iskry, która została w was zapalona, ale jednocześnie nieście ją naprzód” – pisze papież Franciszek w orędziu na 38. Światowy Dzień Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada. Jako przykład świadków nadziei stawia całemu Kościołowi Polaków: św. Maksymiliana Kolbego i błogosławioną rodzinę Ulmów.

Abp Fisher: Słuchanie siebie nawzajem nie zawsze prowadzi do prawdy Wiadomości
Abp Fisher: Słuchanie siebie nawzajem nie zawsze prowadzi do prawdy

Głębokie słuchanie siebie nawzajem nie zawsze pomaga w odkryciu tego, co jest prawdziwe i słuszne. Jak powiedział mi pewien wybitny teolog: spośród wielu synodów, w których uczestniczył, ten był po ludzku najlepszy, ale teologicznie najsłabszy – pisze abp Anthony Fisher OP w liście pasterskim podsumowującym jego udział w synodzie o synodalności.

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie, parafia uboga i młoda [video] Wiadomości
Kard. Ryś objął kościół w Rzymie, parafia uboga i młoda [video]

Kard. Grzegorz Ryś objął swój kościół tytularny pw. św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Jak wskazał na początku Mszy świętej proboszcz ks. Rajesh Fernandes z Neokatechumenatu, to parafia robotnicza, zaangażowana w duszpasterstwo dzieci i młodzieży, ma też mieszkanie dla uchodźców. - Kardynał z Polski przypomina nam o św. Janie Pawle II, który także był z Polski – mówi Vatican News Aurora Bernava, miejscowa parafianka.

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje dla biskupów zatytułowane „Odpowiedzialność pasterzy” Wiadomości
Na Jasnej Górze trwają rekolekcje dla biskupów zatytułowane „Odpowiedzialność pasterzy”

„Kompromis z władzą” – to temat pierwszej konferencji, która zainaugurowała wczoraj, 21 listopada, coroczne rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze. Nauki głosi patrolog, wybitny znawca pierwszych wieków Kościoła, ks. prof. Henryk Pietras SJ. Tematem czterodniowych rekolekcji jest „Odpowiedzialność pasterzy”.

Emerytury
Stażowe