Pracownicy firmy Aquinos Bedding Poland w Łodzi protestowali przed siedzibą firmy, domagając się wypłaty należnego im wynagrodzenia za kwiecień. Załoga nie została wpuszczona na teren zakładu.
Strona pracowników reprezentowana przez NSZZ ''Solidarność", Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przedstawiła ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu wspólną propozycję m.in. w sprawie wzrostu w 2026 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę.
– Mamy niespełna dwa lata rządów obecnej koalicji rządzącej. Nie mówimy już o żadnym rozwijaniu państwa. Państwo się zwija i myślę, że widzą to obywatele – mówił dziś Krzysztofowi Skowrońskiemu na antenie Radia WNET Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” apeluje do swoich członków o udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jednocześnie przypomina, jak obaj kandydaci – Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski – ustosunkowywali się do ograniczenia handlu w niedziele.
Wyścigi drezyn ręcznych to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także impreza rodzinna integrująca członków Solidarności.
20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
W Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze powstała nowa Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność". Organizacja została zarejestrowana w Regionie Zagłębie Miedziowe.
Grzegorz Pietrzykowski, przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ "Solidarność" stwierdził w swoim przemówieniu podczas demonstracji przedstawicieli przemysłu hutniczego zorganizowanej przez "Solidarność", iż rządzący nie mają żadnego planu naprawczego dla polskiego przemysłu, a zapewniając o chęci działań na rzecz hutnictwa "wciskają ludziom ciemnotę".
– Niestety koksownictwo, huty, kopalnie węgla koksowego nie zmieszczą się w tych 5 tonach. Tam są dużo większe wydatki metanu. To trzeba negocjować. Czy w ustawie ci, co przekraczają metan, będą płacili kary, czy będą opłaty, które będą szły na to, żeby ten metan wyłapywać? To jest różnica. Jeśli rząd przyjmie wersję, że opłaty, to będziemy wnosić opłaty, ale one będą wracały do kopalń. A jeżeli będą kary, to będzie pozamiatane, bo będzie to kolejny podatek na górnictwo – powiedział nam Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.
– Doskonale o tym wiemy, że tak zwana polityka klimatyczna to jest jedna wielka ściema. I doskonale wiemy, że to jest biznes i polityka. Nie po to wchodziliśmy ponad 20 lat temu do Unii Europejskiej, żeby być dalej niewolnikami w Unii – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas odbywającego się w Warszawie przed Sejmem i przed Kancelarią Premiera protestu hutników w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy.
– W tej chwili widzimy, że hutnictwo, górnictwo, energetyka – te gałęzie przemysłu się walą. A dlaczego się walą? Walą się z tego powodu, że są gigantyczne ceny energii spowodowane Zielonym Ładem. Zielony Ład należy wyrzucić do kosza – stwierdził podczas dzisiejszego protestu hutników Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący KK NSZZ "S", na proteście hutników.
– Hutnictwo jest potrzebne nam wszystkim. Przypominam sobie lata 90. i 154 tysiące zatrudnionych w hutnictwie. Dzisiaj mamy 21 tysięcy, ale w otoczeniu to jest ponad 200 tysięcy pracujących, którzy dają życie i tlen naszej gospodarce – podkreślał w trakcie protestu hutników Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S".
– Pomimo kolejnych sankcji, Komisja Europejska zezwala wprowadzać rosyjskie slaby na rynek europejski. Dlaczego? Dlatego, że jeszcze są zakłady i walcownie rosyjskie w Dani, Belgii i we Włoszech. Kto z nas jest gotowy na to, żeby zaoferować podobną cenę jak oni? Nikt. Oni nie spełniają warunków, które UE nałożyła na nasze zakłady m.in. ETS. To jest powód, który nas tutaj sprowadził – mówił dziś na proteście Andrzej Karol, przewodniczący hutniczej Solidarności.
Największe hutnicze związki zawodowe, w tym NSZZ "Solidarność", prostują dziś w stolicy. Hutnicy zorganizowali protest "wobec braku reakcji strony rządowej na postulaty hutnictwa dotyczące najbardziej oczywistych rozwiązań, które mogłyby zatrzymać falę zwolnień, restrukturyzacji i bankructw zakładów przemysłu stalowego".
Branża hutnicza musi protestować, bo może nie wytrzymać do końca tego roku - powiedział w środę przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Jak przypomniał, sektor postuluje ochronę rynku oraz ograniczanie skutków polityki Zielonego Ładu.
Już dziś w południe w Warszawie odbędzie się wspólna manifestacja przedstawicieli 6 największych związków zawodowych w polskim hutnictwie. Związkowcy wskazują, że w przemyśle stalowym niebawem może dojść do fali zwolnień pracowników i likwidacji zakładów. Główne powody kryzysu to wysokie ceny energii, Zielony Ład oraz brak ochrony rynku przed zalewem stali spoza UE.
W siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiej Solidarności w dn. 20.05.2025 odbyło się Walne Zebranie Członków Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Zawodowych Rodzin Zastępczych i Rodzinnych Domów Dziecka.
- Nowy sprzęt, nowe budynki, wyposażenie osobiste są oczywiście bardzo ważne i bardzo się z nich cieszymy, ale zapomniano tutaj o najważniejszej rzeczy czyli o wynagrodzeniach pracowników cywilnych i uposażeniach funkcjonariuszy służb podległych MSWiA - powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "S", komentując zapowiedź premiera o przekazaniu 13 mld zł na nową ustawę modernizacyjną Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029.
Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", uczestniczy w konferencji śródokresowej Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Belgradzie. W konferencji bierze udział także Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".
Nowy system obliczania premii w Biedronce nie spełnia swojej roli – alarmują przedstawiciele Solidarności w Biedronce. Właśnie rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją w sprawie zmiany zasad premiowania w firmie.