W dniu 14 czerwca w Regionalnym Ośrodkiem Kultury Doliny Karpia w Zatorze odbył się finał VIII edycji projektu edukacyjnego „Historia Solidarności w Małopolsce” w roku szkolnym 2023/24 organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wspólnie z Regionem Małopolskim NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej Oddziałem w Krakowie, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury Doliny Karpia w Zatorze.
„Nie damy się zakopać!”, „My chcemy pracy!”, „Chcemy pracować, a nie głodować!” – pod tymi hasłami przebiegała pikieta Solidarności przed siedzibą PKP Cargo na warszawskiej Ochocie.
Zbliża się lato, czas zwiększonych temperatur, które bywają męczące, a nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia, również w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawcy, by zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy?
Prawo do „odłączenia” (do bycia offline) staje się coraz bardziej naglącą potrzebą europejskich pracowników. Poziom ich stresu zwiększa się wraz z ciągłą koniecznością odbierania telefonów czy maili związanych z pracą po godzinach pracy.
W Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyła się 14 czerwca uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności.
18 czerwca 2024 r. w siedzibie Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się podsumowanie konkursu o ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowanego przez Związek, połączone z wręczeniem nagród.
Wielkopolska Solidarność zwraca się z prośbą o wsparcie zbiórki dla członka organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań sp. z o.o., któremu na początku czerwca spalił się dom.
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom XVI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.
– Są takie dni w moim życiu zawodowym, kiedy częściej się uśmiecham. Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny. Pozytywnie mówimy o polskich pracodawcach, mówimy, że spełniają wysokie standardy, za co bardzo im dziękujemy – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas wręczania certyfikatów „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
– Ludzie mają być ze swojej pracy zadowoleni, bo będą wtedy pracowali wydajniej. Ludzie mają pracować bezpiecznie, w godnych warunkach po to, żeby chętnie przychodzili do pracy, a nie budzili się rano ze wstrząsem, że muszą znowu do roboty iść. To jest rzeczywista podstawa społecznej gospodarki rynkowej, że prawa obu stron są przestrzegane, że jest prowadzony dialog społeczny – mówił dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podczas gali Pracodawca Przyjazny Pracownikom.
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się uroczystość wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom XVI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W uroczystości bierze udział prezydent Andrzej Duda.
O 100 proc. wzrosną we wrześniu dodatki za pracę w warunkach uciążliwych i warunkach trudnych wypłacane nauczycielom rybnickich szkół. Podwyżkę z przedstawicielami władz miasta wynegocjowały oświatowe związki zawodowe działające w Rybniku. To pierwszy wzrost dodatków od 2005 roku.
W miniony weekend na pikniku "Dni Łomży" swoje stoisko wystawił Region Mazowsze NSZZ "Solidarność".
Związkowcy z NSZZ „Solidarność” zbierają podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu.
– Nie jest prawdą, że pracownicy chcą pracować w niedziele za dodatkowe pieniądze. Pracownicy handlu mówią – i my jako „S” również stoimy na tym stanowisku – że za ciężką pracę od poniedziałku do soboty powinno należeć się pracownikowi godne wynagrodzenie, ale i prawo do odpoczynku. Nie da się czasu spędzonego z rodziną, najbliższymi czy dziećmi w niedziele przeliczyć na żadne pieniądze i to jest dobry argument, który słyszymy od samych pracowników – mówił na antenie TV Republika Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.
13 czerwca w Warszawie odbyło się seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz z partnerami społecznymi z całej Europy.
Dziś na bocznicy kolejowej Pfleiderer w Wieruszowie odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych. Patronem medialnym wydarzenia jest "Tygodnik Solidarność".
- Liczenie na to, że jak my w Europie się zdekarbonizujemy, to cały świat podąży za przywództwem Europy, jest bardzo naiwne - mówi Marek Lachowicz, ekonomista, ekspert ds. polityki klimatycznej, w najnowszym odcinku internetowego programu "Inwerter", w rozmowie z Michałem Niewiadomskim.
„Moja misja na stanowisku Głównego Inspektora Pracy dobiegła końca” – napisała Katarzyna Łażewska-Hrycko w mediach społecznościowych.
Kilkuset związkowców demonstrowało w czwartek przed zakładem Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie (YAPP), protestując przeciwko zwolnieniom grupowym i domagając się wyższych odpraw dla tych, którzy mieliby stracić pracę.