Szef Śląsko-Dąbrowskiej "S": Branża hutnicza musi protestować, bo może nie wytrzymać do końca roku

W środowej rozmowie na antenie Radia Katowice związkowiec był pytany o manifestację związków hutniczych i innych przemysłów energochłonnych, która ma odbyć się w Warszawie w środę, z początkiem przed Sejmem.
Na krawędzi bankructwa
Jak zaznaczył, hutnictwo - podobnie, jak przemysł ciężki w Polsce i Unii Europejskiej - jest już "na krawędzi bankructwa". "Z powodu polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a po drugie, z powodu tego, że nasz rynek stalowy jest zalewany przez wyroby pochodzące już nie z Chin, ale przede wszystkim z Ukrainy" - wskazał Kolorz. "Ukraińcy bezczelnie dumpingują ten rynek, który jest poza jakąkolwiek kontrolą" - dodał. Wskazał, że import jest prowadzony także z innych kierunków, gdzie nie funkcjonuje polityka klimatyczna.
"Biorąc pod uwagę przede wszystkim te dwie kwestie, protest musi się odbyć, bo mamy sygnały, że hutnictwo może do końca roku w ogóle nie wytrzymać" - zauważył przewodniczący.
Podkreślił, że hutnictwo jest szczególnie dotknięte negatywnymi skutkami Zielonego Ładu - m.in. cena energii dla przemysłu stalowego hutniczego wzrosła przez ostatnie pięć lat o ponad 80 proc. Przypomniał, że branża w całej Europie stara się zmierzać do ustalenia ceny maksymalnej energii dla hutnictwa i przemysłu energochłonnego na poziomie 60 euro.
"Mamy sytuację kompletnie niezrozumiałą. Europa stawia na zbrojenia, Polska stawia na zbrojenia. Przeprowadzamy transformację energetyczną, budujemy te głupie wiatraki. I okazuje się, że polskie huty, polskie stalownie nie uczestniczą ani w transformacji energetycznej ani do tej pory w kwestii zbrojeń" - wskazał Kolorz.
Sześć kluczowych obszarów
W dniu zapowiedzi czwartkowego protestu na początku maja br. Ministerstwo Przemysłu przekazało, że ma wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego” o charakterze interwencyjnym i systemowym. Od początku br. pracował nad nim ponadresortowy zespół ds. rozwiązań dla sektora hutniczego.
"Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został skonsultowany z członkami zespołu, a obecnie trwa jego przygotowanie do publicznego udostępnienia" - sygnalizował resort na początku maja.
Ponadto, na poziomie unijnym MP uczestniczy w konsultacjach Clean Industrial Deal (Pakt dla czystego przemysłu) – projektu nowych zasad pomocy publicznej dla przemysłu. Resort rekomenduje tam rozwiązania wspierające konkurencyjność hutnictwa, w tym na rzecz zwiększenia dostępności ulg dla energochłonnych gałęzi przemysłu oraz wsparcia inwestycji zwiększających moce produkcyjne.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Cóź szkodzi obiecać". Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO]
- Jest wniosek o badanie psychiatryczne premiera Donalda Tuska
- Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski
- Wstrząsające informacje ujawnione przez TV Republika. Klementyna Suchanow przerywa milczenie