W środę 1 maja - uroczystość św. Józefa Robotnika – w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w podżywieckim Wieprzu odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały one umieszczone w poświęconym tego samego dnia ołtarzu „Solidarności”.
W czerwcu, w Lublinie odbędzie się 3. Ogólnopolskie Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” pod hasłem Kobieta współczesna – fakty i mity. Tegoroczne spotkanie organizowane jest przez Sekcję Kobiet Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. To wyjątkowe wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Główny Inspektor Pracy, Wiesław Łyszczek, przyjął zaproszenie przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego, Zbigniewa Sikorskiego i wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami związku.
26 kwietnia w Banku Pekao S.A. rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić do 900 osób, a kolejnej grupie pracowników liczącej maksymalnie 620 osób zostaną zmienione warunki zatrudnienia. - To nie tylko dramat dla osób, których dotkną zwolnienia, ale również problem dla pozostałych pracowników, którzy już dziś są przeciążeni obowiązkami – mówi Urszula Gruszecka-Jędraszek, przewodnicząca Solidarności w Pekao.
Trwający od trzech tygodni strajk nauczycieli sparaliżował szkolnictwo niemal w całej Polsce. Na tydzień przed maturami ZNP ogłosiło zawieszenie strajku nie uzyskując niczego. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” tuż przed rozpoczęciem strajku podpisała z rządem porozumienie. Część nauczycieli z oświatowej „S”, w tym Sztab Protestacyjno-Strajkowy Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdańsku uznał, że porozumienie nie jest satysfakcjonujące, gdyż postulat płacowy nie został w pełni zrealizowany, dlatego również członkowie oświatowej „S” uczestniczyli w strajku. Jednakże, co podkreślał na spotkaniu ze związkowcami 16 kwietnia br. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, poza postulatami płacowymi pozostałe postulaty ogłoszone przez Związek zostały zrealizowane.
W weekend 27-28 kwietnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się XX Ogólnopolska, jubileuszowa pielgrzymka NSZZ "Solidarność". Wzięło w niej udział kilka tysięcy związkowców.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” dokonując oceny stanu realizacji postulatów naszego Związku zawartych w stanowisku 13/18 z dnia 11.12.2018 r, a także prowadzonych działań protestacyjnych stwierdza:
Od modlitwy i wystąpień władz lokalnych rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Szczyrku. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielami PZU na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Dziś w Kielcach odbyło się wręczenie nagród XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność. W finale uczestniczyło 58 uczniów z 31 szkół, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Na uroczystości nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczono 15 laureatom.
"Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie walki o wolność, prawa człowieka i prawa obywatelskie" - napisała na Twitterze prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na wieść o tym, że władze NSZZ Solidarność wycofały Europejskiemu Centrum Solidarności (poza wystawą stałą) zgodę na użytkowanie loga "S". Portal Tysol.pl dotarł do listu, w którym przewodniczący "S" Piotr Duda odpowiada Pani Prezydent.
W lubelskiej Solidarności na spotkaniu przedświątecznym zgromadzili się m.in. związkowcy, parlamentarzyści, duchowieństwo i sympatycy. Wszystkich przywitał szef Regionu Marian Król, który złożył zebranym życzenia świąteczne.
Sąd Wojewódzki w Warszawie 30. lat temu, 17 kwietnia 1989 r. ponownie zalegalizował (wpisał do rejestru organizacji związkowych) Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Jak się niebawem okazało ówczesny przewodniczący Lech Wałęsa przewodził już tylko 2,3 mln członków. Gdy jako prezydent przekazywał w lutym 1991 r. organizację nowo wybranemu przewodniczącemu Marianowi Krzaklewskiemu, „Solidarność” liczyła zaledwie 1,5 mln członków.
Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był gościem red. Izabeli Pawłowskiej w Forum Panoramy na antenie TVP3 Gdańsk. Rozmawiano m.in o ECS-ie, procesach sądowych z Komitetem Obrony Demokracji i strajku nauczycieli.
- To radosny czas. Zapowiedź zmartwychwstania, które choć okupione niewyobrażalną męką naszego Zbawiciela, jest zwycięstwem życia nad śmiercią – powiedział ks. Prałat Ludwik Kowalski, proboszcz parafii Św. Brygidy w Gdańsku, podczas wczorajszego spotkania wielkanocnego pracowników i prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Decyzją Sądu Apelacyjnego w Gdańsku za stwierdzenie, że w szeregach KOD-u znajdują się "byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury", Związek Zawodowy NSZZ Solidarność ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji. W rozmowie z portalem Tysol.pl rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej zapowiedział złożenie wniosku o kasację wyroku.
- ECS ani nie informuje nas, nie mówiąc już o zapraszaniu na przedsięwzięcia które organizuje, tych przedsięwzięć jest sporo, a gros z nich jest biegunowo sprzecznych ze statutem Solidarności, przypomnę, chrześcijańskiego związku zawodowego, którego statut oparty jest o społeczną naukę Kościoła. Impreza LGBT jest sprzeczna ze statutem, to nas oburza, to nam się nie podoba i to pismo jest m.in kolejnym wyrazem tego niezadowolenia - mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej w rozmowie z reporterem Polsat News.
9 kwietnia 2019 r. w Brukseli odbyła się konferencja wysokiego szczebla „Przyszłość pracy. Teraz. Jutro. Dla wszystkich”, inaugurująca działania UE na rzecz kontrolowanej transformacji świata pracy. Uczestniczyło w niej prawie 500 polityków, ekspertów, przedstawicieli partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego.
48 finalistów, po troje uczniów z 16 województw, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów podczas drugiego etapu VI edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” przebywa w dniach 14-17 kwietnia na wizycie studyjnej w Gdańsku.
W 2014 roku w programie TVP Info "Dziś Wieczorem" Paweł Olszewski [PO] powiedział między innymi: "w momencie, kiedy Lech Wałęsa był aresztowany i internowany, Piotr Duda był po nieco innej stronie barykady i (...) nie miał tej cywilnej odwagi, żeby odmówić pacyfikowania robotników, którzy strajkowali". W wyniku ugody przedsądowej Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej przeprasza Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" gościł na sprawozdawczym zebraniu delegatów związku w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Podczas przemowy Piotr Duda kładł nacisk na solidarność międzybranżową w różnych rejonach strefy budżetowej - by silniejsi pomagali słabszym - ponieważ na tym właśnie polega Solidarność przez małe i duże "S".