Sprzeciw Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS do zapisów w ustawie Tarcza II

Stanowisko nr 1/04/2020 Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
Nasz zdecydowany sprzeciw budzi zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej. Szczególnie bulwersujące jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. 



Całość stanowiska przedstawiamy poniżej 


 
Kraków, 10 kwietnia 2020r.

STANOWISKO nr 1/04/2020
PREZYDIUM RADY
KRAJOWEJ SEKCJI NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2020r.

 
Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznała się z przepisami ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej stoi w wyraźnej sprzeczności z podejmowanymi jednocześnie przez Rząd działaniami mającymi na celu ochronę jak największej ilości miejsc pracy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, a więc nie tylko wśród pracowników, których wynagrodzenie jest w pełni oskładkowane.

Szczególnie bulwersujące w tym projekcie jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczeń jest wiele, w tym radykalne zmniejszenie odpraw pieniężnych w związku z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem - wszystkie sprowadzają się do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z ewidentną dyskryminacją pracowników sfery budżetowej i ograniczeniem uprawnień związków zawodowych w grupie zawodowej, która nie może wyjść na ulice by zaprotestować, a jednocześnie w grupie która wdraża przepisy tarczy.

Jeszcze niedawno Pan Premier RP, jak i jego pracownicy, zdawali sobie sprawę z dużej fluktualizacji  kadry urzędniczej w Polsce i doceniali ich trud w codziennej pracy przy rosnącej każdego dnia biurokracji. Zwalnianie doświadczonych pracowników sfery budżetowej, którzy nie uciekli do sektora prywatnego nie należy do rozsądnych posunięć w okresie kryzysu pandemii jak i po wyjściu z niej. Ktoś tę pracę przecież będzie musiał wykonywać.

Jak ważna jest praca urzędników administracji rządowej pokazał właśnie kryzys wywołany epidemią. Pracownicy wykonali i wykonują tytaniczną pracę by przeciwdziałać skutkom COVID-19, wymagana jest od nich nadzwyczajna mobilizacja, wysiłek, gotowość, dyspozycyjność oraz efektywność pracy, a nie jesteśmy postrzegani jako pierwszy front walki z epidemią. Pracownicy administracji publicznej w różnych strukturach i inspekcjach dbają by wspomóc i dopomóc rodakom objętym kwarantanną i przedsiębiorcom tracącym płynność finansową.

Dodatkowe obciążenia finansowe powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkie grupy społeczne z zachowaniem solidarności społecznej, która w żaden sposób nie wyłącza zasad dyskusji społecznej, szczególnie w zakresie zmiany treści stosunku pracy, w tym warunków pracy pracowników administracji rządowej z tak wielkim pracodawcą jakim jest Państwo. Zasada dyskusji społecznej powinna być dokonana z zachowaniem i poszanowaniem ustawowego prawa pracowników do reprezentowania ich interesów przez związki zawodowe.

Należy przypomnieć, że w odróżnieniu od pracowników m.in. oświaty, wojska, policji - pracownicy administracji rządowej nie otrzymali dotychczas żadnych znaczących podwyżek systemowych, a tak samo mają zobowiązania finansowe i rodziny. Pracownicy administracji rządowej to grupa zawodowa, która jest podmiotem poważnych zaniedbań płacowych i znacznych oszczędności budżetowych na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat. Jest to grupa zawodowa jako jedyna będąca przez cały ten czas pozbawiona systemowego wzrostu płac.

Oczekujemy od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęcia zdecydowanych działań mających na celu niedopuszczenie do faktycznego wykorzystania tych dyskryminujących przepisów. Pracownicy sfery budżetowej i związki zawodowe tam działające mają takie same prawa jak pracownicy i związki zawodowe u innych pracodawców.


Podpisali:

Pleciński Wojciech
Członek Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS

Elżbieta Zaniewicz
Sekretarz Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS



Otrzymuje:
- Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Szef Służby Cywilnej


 

 

POLECANE
GIS: Są wstępne wyniki badań pacjentki w Stargardzie z ostatniej chwili
GIS: Są wstępne wyniki badań pacjentki w Stargardzie

– Wstępne wyniki pacjentki ze Stargardu wskazują na to, że nie jest to szczep toksynotwórczy. Na pewno nie jest to cholera – przekazał PAP rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, odnosząc się do przypadku kobiety, która z podejrzeniem cholery trafiła w sobotę do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Stowarzyszenie Themis o apolitycznym Żurku: To wojownik, który stanie do walki z PiS. Burza w sieci pilne
Stowarzyszenie Themis o "apolitycznym" Żurku: "To wojownik, który stanie do walki z PiS". Burza w sieci

Sędzia Waldemar Żurek, znany z głośnych wystąpień medialnych i jawnej opozycji wobec reform wymiaru sprawiedliwości prowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę, został ministrem w rządzie Donalda Tuska.

GIS ostrzega przed naczyniami sprowadzonymi przez niemiecką firmę pilne
GIS ostrzega przed naczyniami sprowadzonymi przez niemiecką firmę

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o wycofaniu zestawu naczyń wprowadzonych przez niemiecki podmiot Woolworth GmbH ze względu na stwierdzoną wysoką migrację ołowiu.

Prezes PiS przedstawił Deklarację Polską. Propozycja dla Konfederacji z ostatniej chwili
Prezes PiS przedstawił Deklarację Polską. "Propozycja dla Konfederacji"

Jarosław Kaczyński przedstawił Deklarację Polską – program Prawa i Sprawiedliwości składający się z 10 punktów. –  Propozycja skierowana przede wszystkim do Konfederacji, ale także i innych ugrupowań, by podpisały te punkty – podkreślił szef PiS.

Gwiazdor TVN wyszedł z aresztu. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Gwiazdor TVN wyszedł z aresztu. Są nowe informacje

Prezenter TVN24 Mateusz W. niedawno opuścił areszt. Dziennik "Fakt" dotarł do nowych informacji w sprawie.

Wiceszef MKIDN o skandalicznej wystawie Nasi Chłopcy: Resort nie ma podstaw do ingerencji Wiadomości
Wiceszef MKIDN o skandalicznej wystawie "Nasi Chłopcy": Resort "nie ma podstaw do ingerencji"

- Resort nie ma i nie miało podstaw do ingerowania w wystawę - powiedział wiceminister Maciej Wróbel w piątek w Sejmie, odpowiadając na pytanie posła PiS o zakłamywanie historii na ekspozycji „Nasi chłopcy".

W porcie w Świnoujściu dryfuje 12-metrowy wieloryb z ostatniej chwili
W porcie w Świnoujściu dryfuje 12-metrowy wieloryb

W porcie w Świnoujściu odnaleziono martwego walenia, mierzącego około 12 metrów długości. Zwierzę najprawdopodobniej zostało przypadkowo przetransportowane do Polski na gruszce dziobowej statku – gazowca, który dzień wcześniej zawinął do terminala LNG.

Makabra pod Warszawą. Na drodze płonął człowiek, obok leżała siekiera z ostatniej chwili
Makabra pod Warszawą. "Na drodze płonął człowiek, obok leżała siekiera"

Grójecka prokuratura i policja prowadzi śledztwo dotyczące śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze na terenie miejscowości Lasopole w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą.

PKO BP wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKO BP wydał pilny komunikat

27 lipca, w godz. 01:00-02:00 nastąpi przerwa w działaniu aplikacji IKO – poinformował bank PKO BP.

Miał płynąć w pełnym umundurowaniu. Prokuratura ujawnia szczegóły tragicznej śmierci harcerza z ostatniej chwili
Miał płynąć w pełnym umundurowaniu. Prokuratura ujawnia szczegóły tragicznej śmierci harcerza

Pokrzywdzony miał przepłynąć w nocy, w pełnym umundurowaniu oraz obuwiu, wpław jeziora na odległość 500 metrów. W tym czasie nie zachowano przewidzianych w takich wypadkach podstawowych zasad bezpieczeństwa, doprowadzając do jego śmierci - poinformowała prokuratura w komunikacie.

REKLAMA

Sprzeciw Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS do zapisów w ustawie Tarcza II

Stanowisko nr 1/04/2020 Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
Nasz zdecydowany sprzeciw budzi zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej. Szczególnie bulwersujące jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. 



Całość stanowiska przedstawiamy poniżej 


 
Kraków, 10 kwietnia 2020r.

STANOWISKO nr 1/04/2020
PREZYDIUM RADY
KRAJOWEJ SEKCJI NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2020r.

 
Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznała się z przepisami ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej stoi w wyraźnej sprzeczności z podejmowanymi jednocześnie przez Rząd działaniami mającymi na celu ochronę jak największej ilości miejsc pracy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, a więc nie tylko wśród pracowników, których wynagrodzenie jest w pełni oskładkowane.

Szczególnie bulwersujące w tym projekcie jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczeń jest wiele, w tym radykalne zmniejszenie odpraw pieniężnych w związku z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem - wszystkie sprowadzają się do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z ewidentną dyskryminacją pracowników sfery budżetowej i ograniczeniem uprawnień związków zawodowych w grupie zawodowej, która nie może wyjść na ulice by zaprotestować, a jednocześnie w grupie która wdraża przepisy tarczy.

Jeszcze niedawno Pan Premier RP, jak i jego pracownicy, zdawali sobie sprawę z dużej fluktualizacji  kadry urzędniczej w Polsce i doceniali ich trud w codziennej pracy przy rosnącej każdego dnia biurokracji. Zwalnianie doświadczonych pracowników sfery budżetowej, którzy nie uciekli do sektora prywatnego nie należy do rozsądnych posunięć w okresie kryzysu pandemii jak i po wyjściu z niej. Ktoś tę pracę przecież będzie musiał wykonywać.

Jak ważna jest praca urzędników administracji rządowej pokazał właśnie kryzys wywołany epidemią. Pracownicy wykonali i wykonują tytaniczną pracę by przeciwdziałać skutkom COVID-19, wymagana jest od nich nadzwyczajna mobilizacja, wysiłek, gotowość, dyspozycyjność oraz efektywność pracy, a nie jesteśmy postrzegani jako pierwszy front walki z epidemią. Pracownicy administracji publicznej w różnych strukturach i inspekcjach dbają by wspomóc i dopomóc rodakom objętym kwarantanną i przedsiębiorcom tracącym płynność finansową.

Dodatkowe obciążenia finansowe powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkie grupy społeczne z zachowaniem solidarności społecznej, która w żaden sposób nie wyłącza zasad dyskusji społecznej, szczególnie w zakresie zmiany treści stosunku pracy, w tym warunków pracy pracowników administracji rządowej z tak wielkim pracodawcą jakim jest Państwo. Zasada dyskusji społecznej powinna być dokonana z zachowaniem i poszanowaniem ustawowego prawa pracowników do reprezentowania ich interesów przez związki zawodowe.

Należy przypomnieć, że w odróżnieniu od pracowników m.in. oświaty, wojska, policji - pracownicy administracji rządowej nie otrzymali dotychczas żadnych znaczących podwyżek systemowych, a tak samo mają zobowiązania finansowe i rodziny. Pracownicy administracji rządowej to grupa zawodowa, która jest podmiotem poważnych zaniedbań płacowych i znacznych oszczędności budżetowych na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat. Jest to grupa zawodowa jako jedyna będąca przez cały ten czas pozbawiona systemowego wzrostu płac.

Oczekujemy od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęcia zdecydowanych działań mających na celu niedopuszczenie do faktycznego wykorzystania tych dyskryminujących przepisów. Pracownicy sfery budżetowej i związki zawodowe tam działające mają takie same prawa jak pracownicy i związki zawodowe u innych pracodawców.


Podpisali:

Pleciński Wojciech
Członek Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS

Elżbieta Zaniewicz
Sekretarz Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS



Otrzymuje:
- Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Szef Służby Cywilnej


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe