Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" gościł na sprawozdawczym zebraniu delegatów związku w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Podczas przemowy Piotr Duda kładł nacisk na solidarność międzybranżową w różnych rejonach strefy budżetowej - by silniejsi pomagali słabszym - ponieważ na tym właśnie polega Solidarność przez małe i duże "S".
Po raz dwudziesty odbyła się w tym roku Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwo zorganizowała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność i Region Mazowsze. Tegoroczne rozważania przygotował ks. infułat Jan Sikorski. Uroczystość odbyła się w parafii Św. Stanisława Kostki, gdzie swoją posługę pełnił patron "S", bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
- Rząd Zjednoczonej Prawicy nie tylko nie prowadzi dialogu, ale pod presją protestów różnych grup zawodowych przestał realizować swój wyborczy program - powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Zdaniem szefa "S" nie może być tak, że kosztem pozostałych profesji tylko jedna grupa otrzymuje podwyżki. - Dzisiaj pomocy potrzebują pracownicy szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Do problemu trzeba podejść globalnie, policzyć ile jest pieniędzy i podnieść płace proporcjonalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie - przekonuje przewodniczący.
W siedzibie OPZZ w Warszawie, w dniach 9-10 kwietnia odbyło się kolejne Polsko - Niemieckie Forum Związków Zawodowych. Brały w nim udział: niemiecki DGB, OPZZ, NSZZ Solidarność i FZZ. Forum to cykliczne spotkania, które odbywają się w różnych miejscach. W przeszłości jego gospodarzem była Solidarność, w tym roku OPZZ, a w przyszłym roku spotkanie odbędzie się w Niemczech.
Trwają egzaminy gimnazjalne. Mimo strajku nauczycieli z ZNP i FZZ, przebiegają one bez większych problemów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ryszarda Proksę, przewodniczącego KSOiW NSZZ Solidarność.
Po manifestacjach NSZZ „Solidarność" przed 16. urzędami wojewódzkimi, strona rządowa powróciła do rozmów. Rozmowy odbywają się w powołanych jeszcze w lutym br. związkowo-rządowych zespołach roboczych. W kilku punktach nastąpił postęp w rozmowach, ale trudno mówić dzisiaj o przełomie.
W dniu dzisiejszym, tj. 10.04.2019 r., w kolejnej Spółce Grupy PKP został podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.
Dziś w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej "Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych". W dyskusji, którą prowadził Arkadiusz Kazański z IPN-u wzięli udział m.in Janusz Walentynowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki i Krzysztof Wyszkowski.
Solidarności działającej w spółce Vitkovice Milmet udało się doprowadzić do podwyższenia dodatku stażowego i włączenia go do stawek zasadniczych. Dzięki temu znacznie wzrosną miesięczne wynagrodzenia pracowników.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rusza dzisiaj referendum strajkowe. Związki zawodowe, w tym Solidarność, walczą o podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 800 zł brutto.
Posiedzenie Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Przemysłu Cukrowniczego odbyło się 5 marca 2019 r. w Warszawie przy ul. Prostej.
Dziś – 8 kwietnia 2019r., o godz. 10.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbywa się finał XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Uczestniczy w nim będzie 68 uczniów z 31 szkół, którzy 8 marca zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Warto zauważyć, że licząc od pierwszej edycji w konkursie wzięło udział ok. 6 tys. uczniów. (W jednej edycji bierze udział średnio 250-500 uczniów).
- Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania podpisała porozumienie z rządem, które realizuje nasze cztery postulaty, a dodatkowo minimum 300 pln za wychowawstwo, dodatkowe godziny dla dyrektorów w celu likwidacji godzin karcianych i zmniejszenie biurokracji. Chcę podkreślić, że żadne dodaki nie zostały w związku z tym zlikwidowane - mówił Ryszard Proksa szef KSOiW Solidarność
Rząd zrealizował nasze postulaty, nie było powodu, aby nie podpisać porozumienia - powiedział w Polskim Radiu Koszalin Marek Lewandowski, rzecznik przew. KK NSZZ "Solidarność". Dodał, że Związek zrzesza wszystkie grupy zawodowe i nie może skupiać się tylko na jednej branży.
4 kwietnia kilkuset związkowców z lubelskiej „Solidarności” wzięło udział w manifestacji przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Przewodniczący Marian Król przekazał na ręce wojewody Przemysława Czarnka Projekt Rozwoju Lubelszczyzny, z prośbą o dostarczenie go premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Podzielił się także z portalem Tysol.pl krótkim komentarzem nt. przebiegu pikiety.
Dzisiejsza pikieta na Placu Bankowym. Fotoralcja Tomasza Gutrego.
Kilkaset osób przyszło demonstrować 4 kwietnia pod szczecińskim Urzędem Wojewódzkim. Protest, będący częścią ogólnopolskiej akcji, zorganizował Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
Dzisiaj pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbyły się manifestacje. Związkowcy z NSZZ "Solidarność" tłumnie zgromadzili się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec polityki płacowej rządu - pracownicy szeroko pojętej sfery budżetowej od wielu miesięcy domagają się prawa do godnego zarobku, czego rząd konsekwentnie im odmawia. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie podczas pikiety przewodniczący Piotr Duda i Krzysztof Dośla osobiście wręczyli wojewodzie Dariuszowi Drelichowi postulaty "Solidarności". Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Akcja protestacyjna przeprowadzona została m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Kielcach, Łodzi, Białymstoku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Bydgoszczy i innych miastach wojewódzkich.
Dziś 4 kwietnia o godz. 15:00 w przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbywają się pikiety protestacyjne NSZZ Solidarność. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie protestowali związkowcy z Regionu Gdańskiego i Słupskiego, a także przedstawiciele m.in oświaty czy Urzędu Statystycznego. Podczas protestów głos zabrali m.in przewodniczący Związku Piotr Duda, a także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla.