W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność

Koronawirus zaistniał już na dobre w naszym kraju. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z nim związanymi, ilościami kolejnych zachorowań czy też sposobami postępowania mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele miejsca w mediach poświęcono służbie zdrowia, bo to na niej spoczywa główny ciężar działań, ale w walce z epidemią uczestniczą też inne służby. Tam, gdzie społeczeństwo jest w potrzebie nie mogło zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej.
 W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność
/ screen YouTube TuWroclaw
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali skierowani do wykonywania działań na przejściach granicznych, w portach i na drogach, na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do zadań realizowanych na granicy Państwa przez PSP należy: pomiar temperatury ciała podróżnych, konsultacja z właściwym terytorialnie Inspektorem Sanitarnym, zabezpieczenie osób z podwyższoną temperaturą oraz zapewnienie części zaplecza logistycznego. Dodatkowo strażacy rozstawili i zabezpieczają namioty przy szpitalach, które pełnią funkcję polowych izb przyjęć. Oczywiście w dalszym ciągu strażacy realizują swoje podstawowe działania takie jak gaszenie pożarów, pomoc przy wypadkach drogowych czy likwidacja innych miejscowych zagrożeń.

Nowe zadania i ryzyko związane z zakażeniem często powodują oczywisty niepokój wśród strażaków i ich rodzin, do których wracają po służbie. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. 

Pozostajemy w stałym kontakcie z Komendantem Głównym i przedstawicielami MSWiA – mówi Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz – Staramy się na bieżąco reagować na zgłaszane przez strażaków problemy i wspólnie ze stroną służbową je rozwiązywać.

Przykładem takich działań jest wystąpienie Krajowej Sekcji Pożarnictwa do Komendanta Głównego PSP w celu umożliwienia dla funkcjonariuszy PSP korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynikającego ze specustawy. Udało się też rozwiać wątpliwości, co do wysokości uposażeń strażaków skierowanych na kwarantannę w wyniku realizowanych czynności służbowych. 

Jednym z głównych zadań związku zawodowego jest bezpieczeństwo pracownika. Także na tym polu Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” ma się czym pochwalić. Na podstawie zebranych informacji od struktur terenowych związek wystąpił z inicjatywą opracowania procedur związanych z zabezpieczeniem ratowników. 

Aby w sposób efektywny i bezpieczny realizować nałożone na PSP działania strażacy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. To właśnie sekcje NSZZ „Solidarność” z województw, z których strażaków skierowano do działań na granicach, wywołały ten temat


– mówi Maciej Łozowski Przewodniczący Międzyregionalnej Podlaskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Obecnie strażacy prowadzący działania na granicach Polski są zabezpieczeni najlepiej ze wszystkich służb. Zabezpieczenie funkcjonariuszy PSP jest nawet wyższe niż zalecenia Polskich służb sanitarnych jak również WHO. Struktury związku na bieżąco monitorują też zapotrzebowanie na poszczególne elementy indywidualnego wyposażenia ochronnego strażaków oraz środki bezpieczeństwa w poszczególnych komendach.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymusiło też zmiany w funkcjonowaniu związku. Duża rola w przepływie informacji spoczęła na poszczególnych Komisjach Zakładowych i Międzyzakładowych, bo to one posiadają bezpośredni kontakt ze strażakami działającymi na pierwszej linii. Struktury wojewódzkie naszego związku za pomocą swoich stron internetowych i mediów społecznościowych starają się na bieżąco przekazywać ważne informacje. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. 

Musieliśmy odwołać wszelkie spotkania z załogami oraz posiedzenia statutowych władz Krajowej Sekcji Pożarnictwa – mówi Bartłomiej Mickiewicz – pomimo tego prowadzimy aktywną działalność, bo poza walką z koronowirusem mamy jeszcze sprawy bieżące do rozwiązania. Ich właściwa realizacja bezpośrednio wpłynie na jakość świadczonej służby.

Pomimo zaistniałych trudności Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wnioskowała do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zorganizowanie spotkania w celu przekazania bieżących informacji ze strony społecznej. Do takiego spotkania doszło w dniu 24 marca 2020 roku. Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentował Przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz. Podczas spotkania Minister Maciej Wąsik zapewnił, że podwyżki dla strażaków przewidziane w bieżącym roku nie są zagrożone i zostaną wdrożone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gdy zakończone zostaną prace nad budżetem Państwa. 

Dodatkowo w szczegółach omówiono projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który ma wejść w życie niebawem. Minister podkreślił ważną rolę strony społecznej w pracach nad tym i innymi projektami aktów prawnych. Zapewnił również, że wszystkie uwagi, które zostały podczas spotkania zgłoszone zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane przez MSWiA. 

Dla strażaków najbardziej istotną kwestią w tej ustawie jest wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli 25 i 28,5 roku stażu służby. O rozwiązania mające na celu zatrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zabiegała już od 2012 roku. Zdaniem Krajowej Sekcji Pożarnictwa świadczenia takie powinny być obligatoryjnie dla wszystkich funkcjonariuszy spełniających określone przepisami wymogi.

Niestety ze względu na epidemię koniecznym było odłożenie prac nad art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz programem rozwoju służb na lata 2021 – 2024. Na termin wznowienia rozmów w tych kwestiach znaczący wpływ będzie mieć stan gospodarki i finansów naszego Państwa po zakończeniu epidemii. 

W tych trudnych dla wszystkich czasach możemy liczyć na Państwową Straż Pożarną, a jej funkcjonariusze na Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, która broni praw i interesów strażaków.

MŁ 

 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność

Koronawirus zaistniał już na dobre w naszym kraju. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z nim związanymi, ilościami kolejnych zachorowań czy też sposobami postępowania mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele miejsca w mediach poświęcono służbie zdrowia, bo to na niej spoczywa główny ciężar działań, ale w walce z epidemią uczestniczą też inne służby. Tam, gdzie społeczeństwo jest w potrzebie nie mogło zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej.
 W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność
/ screen YouTube TuWroclaw
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali skierowani do wykonywania działań na przejściach granicznych, w portach i na drogach, na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do zadań realizowanych na granicy Państwa przez PSP należy: pomiar temperatury ciała podróżnych, konsultacja z właściwym terytorialnie Inspektorem Sanitarnym, zabezpieczenie osób z podwyższoną temperaturą oraz zapewnienie części zaplecza logistycznego. Dodatkowo strażacy rozstawili i zabezpieczają namioty przy szpitalach, które pełnią funkcję polowych izb przyjęć. Oczywiście w dalszym ciągu strażacy realizują swoje podstawowe działania takie jak gaszenie pożarów, pomoc przy wypadkach drogowych czy likwidacja innych miejscowych zagrożeń.

Nowe zadania i ryzyko związane z zakażeniem często powodują oczywisty niepokój wśród strażaków i ich rodzin, do których wracają po służbie. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. 

Pozostajemy w stałym kontakcie z Komendantem Głównym i przedstawicielami MSWiA – mówi Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz – Staramy się na bieżąco reagować na zgłaszane przez strażaków problemy i wspólnie ze stroną służbową je rozwiązywać.

Przykładem takich działań jest wystąpienie Krajowej Sekcji Pożarnictwa do Komendanta Głównego PSP w celu umożliwienia dla funkcjonariuszy PSP korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynikającego ze specustawy. Udało się też rozwiać wątpliwości, co do wysokości uposażeń strażaków skierowanych na kwarantannę w wyniku realizowanych czynności służbowych. 

Jednym z głównych zadań związku zawodowego jest bezpieczeństwo pracownika. Także na tym polu Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” ma się czym pochwalić. Na podstawie zebranych informacji od struktur terenowych związek wystąpił z inicjatywą opracowania procedur związanych z zabezpieczeniem ratowników. 

Aby w sposób efektywny i bezpieczny realizować nałożone na PSP działania strażacy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. To właśnie sekcje NSZZ „Solidarność” z województw, z których strażaków skierowano do działań na granicach, wywołały ten temat


– mówi Maciej Łozowski Przewodniczący Międzyregionalnej Podlaskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Obecnie strażacy prowadzący działania na granicach Polski są zabezpieczeni najlepiej ze wszystkich służb. Zabezpieczenie funkcjonariuszy PSP jest nawet wyższe niż zalecenia Polskich służb sanitarnych jak również WHO. Struktury związku na bieżąco monitorują też zapotrzebowanie na poszczególne elementy indywidualnego wyposażenia ochronnego strażaków oraz środki bezpieczeństwa w poszczególnych komendach.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymusiło też zmiany w funkcjonowaniu związku. Duża rola w przepływie informacji spoczęła na poszczególnych Komisjach Zakładowych i Międzyzakładowych, bo to one posiadają bezpośredni kontakt ze strażakami działającymi na pierwszej linii. Struktury wojewódzkie naszego związku za pomocą swoich stron internetowych i mediów społecznościowych starają się na bieżąco przekazywać ważne informacje. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. 

Musieliśmy odwołać wszelkie spotkania z załogami oraz posiedzenia statutowych władz Krajowej Sekcji Pożarnictwa – mówi Bartłomiej Mickiewicz – pomimo tego prowadzimy aktywną działalność, bo poza walką z koronowirusem mamy jeszcze sprawy bieżące do rozwiązania. Ich właściwa realizacja bezpośrednio wpłynie na jakość świadczonej służby.

Pomimo zaistniałych trudności Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wnioskowała do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zorganizowanie spotkania w celu przekazania bieżących informacji ze strony społecznej. Do takiego spotkania doszło w dniu 24 marca 2020 roku. Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentował Przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz. Podczas spotkania Minister Maciej Wąsik zapewnił, że podwyżki dla strażaków przewidziane w bieżącym roku nie są zagrożone i zostaną wdrożone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gdy zakończone zostaną prace nad budżetem Państwa. 

Dodatkowo w szczegółach omówiono projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który ma wejść w życie niebawem. Minister podkreślił ważną rolę strony społecznej w pracach nad tym i innymi projektami aktów prawnych. Zapewnił również, że wszystkie uwagi, które zostały podczas spotkania zgłoszone zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane przez MSWiA. 

Dla strażaków najbardziej istotną kwestią w tej ustawie jest wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli 25 i 28,5 roku stażu służby. O rozwiązania mające na celu zatrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zabiegała już od 2012 roku. Zdaniem Krajowej Sekcji Pożarnictwa świadczenia takie powinny być obligatoryjnie dla wszystkich funkcjonariuszy spełniających określone przepisami wymogi.

Niestety ze względu na epidemię koniecznym było odłożenie prac nad art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz programem rozwoju służb na lata 2021 – 2024. Na termin wznowienia rozmów w tych kwestiach znaczący wpływ będzie mieć stan gospodarki i finansów naszego Państwa po zakończeniu epidemii. 

W tych trudnych dla wszystkich czasach możemy liczyć na Państwową Straż Pożarną, a jej funkcjonariusze na Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, która broni praw i interesów strażaków.

MŁ 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe