- Wszystkim dużym spółkom powinno się zapalić światło pomarańczowe, a nawet czerwone, ponieważ niewykluczone, że trwa planowe działanie rządu służące do wygaszania przedsiębiorstw państwowych. I to nie pierwszy raz. Podobną sytuacje mieliśmy w czasach, kiedy rządziła koalicja PO-PSL. Robiła dokładnie to samo - mówił dziś na antenie Telewizji Republika Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
- Najprostszą metodą jest wyrzucanie ludzi z pracy. Tylko, że to nie jest właściwa metoda w demokratycznym państwie, w sytuacji, w której teraz jesteśmy. (...) W PKP Cargo, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest dofinansowanie spółki i utrzymanie jej na rynku - mówił wczoraj na antenie wPolsce24.pl Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki polecił pilną kontrolę procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie. To efekt listu, jaki skierował do GIP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
– To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja a docelowo nie wiem czy nie likwidacja – mówił dziś w trakcie pikiety w Warszawie szef "S" w Poczcie Polskiej, Bogumił Nowicki. Nowy Zarząd Poczty uruchomił program dobrowolnych odejść pracowniczych, który ma objąć 9300 pracowników.
– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – mówił w trakcie dzisiejszej demonstracji Piotr Duda, szef Solidarności.
Zarząd RAFAKO S.A. podjął 25 września decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.
W PKP Cargo zdecydowano o masowych zwolnieniach grupowych. Pracę ma stracić jedna trzecia załogi, a więc ponad 4 tys. osób. W Poczcie Polskiej uruchomiono natomiast program dobrowolnych odejść pracowniczych. Zagrożonych utratą pracy jest 15 procent zatrudnionych, czyli 9300 pracowników.
- Nauczycieli od przyrody mamy niewielu. Można by ich oczywiście wysłać na studia podyplomowe, których program uwzględniałby nauczanie przyrody do końca podstawówki, ale obecnie takich studiów po prostu nie ma - ocenia pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący zmiany przedmiotów takich jak biologia, czy geografia w jeden - przyrodę w wyższych klasach szkoły podstawowej Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ "S".
Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" opublikowała oświadczenie Związków Zawodowych funkcjonujących w Lasach Państwowych, które nie napawa optymizmem. Leśnicy nie wezmą udziału w obchodach 100 rocznicy powstania Lasów Państwowych.
Gliwicka fabryka Stellantis wygasza trzecią zmianę i ogłasza zwolnienia 500 osób. Z kolei Fiat chce rozwiązać umowy z 90 pracownikami. Jakie są powody redukcji etatów?
Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a jej autorami są dr Katarzyna Maniewska z bydgoskiego oddziału IPN oraz dr Arkadiusz Kazański z oddziału gdańskiego Instytutu.
W niedzielę 6 października odbędzie się tradycyjny już Bieg Sztafetowy i Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. 32 edycja biegu przypada w 40. rocznicę śmierci kapelana Solidarności. Bieg ku jego czci to nie tylko sportowe wyzwanie, ale przede wszystkim hołd złożony jego pamięci oraz wartościom, które przekazywał swoim życiem i posługą.
Powódź na trzy dni odcięła załogę i pensjonariuszy ośrodka wypoczynkowego "Ziemowit" w Jarnołtówku (woj. opolskie) od świata. Nie było prądu, ani bieżącej wody. Pracownicy ośrodka jednak zapewnili opiekę pensjonariuszom i dali schronienie ewakuowanym z pobliskiego DPS-u podopiecznym, pracując w te dni 24 godziny na dobę. Teraz apelują do turystów, by przyjeżdżali do Jarnołtówka.
Pracę w Gliwicach w fabryce Stellantis w Gliwicach ma z końcem miesiąca stracić 500 osób - podaje Business Insider.
W sieci odzieżowej C&A zaczęła działać organizacja NSZZ „Solidarność”. Inicjatorami założenia związku byli pracownicy z Katowic, ale organizacja zasięgiem swojego działania obejmuje sklepy tej sieci w całej Polsce.
Delegacja z Polski uczestniczyła w jubileuszowym zjeździe delegatów Niezależnego Związku Zawodowego Strażaków Zawodowych (HTFSZ), który odbył się w miejscowości Demjan (Węgry), w dniach 14-17 września 2024 r. podczas Zjazdu świętowano 35-lecie powstania HTFSZ. Wybrano też na nim władze węgierskiego związku na kolejną kadencję.
Za nami kolejny bieg, organizowany przez Fundację „Ruchu Solidarności Rodzin”, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Lubelski Oddział IPN w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci.
W poniedziałek w fabrykach koncernu Volkswagen w Poznaniu i Swarzędzu wznowiono produkcję. W ubiegłym tygodniu, z powodu problemów dostawców firmy z terenów dotkniętych powodzią, wielkopolskie zakłady Volkswagena wstrzymały pracę na dwa dni – podała spółka Volkswagen Poznań.
Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego skierował pismo do posła Platformy Obywatelskiej, a zarazem przewodniczącego Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Artura Łąckiego w sprawie likwidacji szczecińskiego oddziału spółki PKP Cargotabor.
Od Mszy Świętej w kościele św. Jana Vianneya na Sołaczu rozpoczęło się 33. Walne Zebranie Delegatów wielkopolskiej Solidarności.