W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej

6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej, który został wkomponowany w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.
6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej
6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej / fot. tysol.pl

Poświęcono krzyż Solidarności Walczącej

6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej. Krzyż powstał staraniem śp. Romka Zwiercana i Małgorzaty Zwiercan, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

W wydarzeniu uczestniczył były premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką, a także przedstawiciele Solidarności, m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla. 

Symbol bezkompromisowej walki o wolność

Podczas Mszy Św. ks. Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy mówił:

Z tego miejsca przed laty ks. Jerzy Popiełuszko przypominał słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” Te słowa nabierają szczególnego znaczenia, gdy pochylamy się dzisiaj nad historią ludzi, którzy w czasach zniewolenia komunistycznego nie ulegli strachowi, lecz zło totalitaryzmu zwyciężali heroicznym dobrem i mówieniem prawdy, solidarnością i niezłomną wiarą w wolność.

Ks. Kowalski przypomniał historię "Solidarności Walczącej". Mówił także o wielkiej roli, jaką odegrał w walce o niepodległość Polski jej lider, Kornel Morawiecki. 

Jednym z najbardziej ryzykownych, a zarazem kluczowych obszarów działalności Morawieckiego było organizowanie podziemnej poligrafii, która zaopatrywała opozycję w nieocenzurowane informacje, radio i malowanie antyreżimowych haseł na murach. To była walka słowem, duchem i kreatywnością. „Solidarność Walcząca" pod jego przywództwem wydawała liczne podziemne pisma, takie jak "Solidarność Walcząca", "Biuletyn Dolnośląski" czy "Z Dnia na Dzień", które demaskowały represje władz i nawoływały do oporu

- przypominał. Przekonywał także:

Kornel Morawiecki wraz ze swoimi przyjaciółmi pozostaje symbolem bezkompromisowej walki o wolność, a jego działania w SW pokazują, że nawet w obliczu wszechobecnej inwigilacji można skutecznie przeciwstawiać się totalitaryzmowi. Jego postawa inspirowała innych opozycjonistów, a dziś jest przypominana jako wzór nonkonformizmu i patriotyzmu.

"Nikt nie zwycięża w pojedynkę"

Ks. Kowalski przypomniał, iż "Solidarność Walcząca" to także tysiące anonimowych bohaterów – studentów rozdających ulotki, robotników ukrywających drukarnie w piwnicach, matek wynoszących pod płaszczami nielegalne gazety.

To oni pokazali, że prawdziwa siła narodu rodzi się w sercach zwykłych ludzi, którzy nie godzą się na kłamstwo

- zapewnił. Mówił też o tym, iż walka o wolność tej organizacji była nie tylko polityczna, ale i moralna. 

Na zakończenie zapytajmy: co dziś znaczą dla nas tamte czyny? Postawa bohaterów tej patriotycznej wspólnoty przypomina nam, że: wolność nie jest dana raz na zawsze – wymaga czujności i zaangażowania, odwaga rodzi się w wspólnocie – nikt nie zwycięża w pojedynkę, wiara i miłość do Polski idą w parze – walka o godność człowieka jest także walką o prawdę Chrystusa

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Dziś, gdy żyjemy w wolnym kraju, nie musimy ryzykować życia w podziemiu, ale naszą bronią ma być pamięć, odpowiedzialność za Ojczyznę i gotowość do stawania w obronie słabszych. Niech przykład „Solidarności Walczącej” będzie dla nas wezwaniem, byśmy i my – w naszych rodzinach, parafiach i społecznościach – byli solą ziemi i światłem świata

- zakończył.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy powstaje z inicjatywy bursztynników gdańskich popartej przez kolejnych proboszczów Bazyliki. Krzyż "Solidarności Walczącej" zostanie wkomponowany m.in. obok wcześniej tam usytuowanego krzyża Federacji Młodzieży Walczącej. W ołtarz wkomponowano także wiele innych elementów związanych z walką o niepodległość.

Jak czytamy na stronie internetowej Bazyliki, śmiały projekt wielkiej kompozycji Ołtarza, mierzącej ponad 11 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 12 metrów  został wkomponowany w architekturę świątyni. Jest autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego rektora ASP w Gdańsku i  bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Prof. Stanisław Radwański stworzył także brązowe postaci dwóch wielkich współczesnych Polaków siedzące u stóp ołtarza: Papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu.

Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych i  złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120 m2. Będzie to więc kompozycja wykonana w technice jubilerskiej i jubilerskiej precyzji, lecz w skali zupełnie w jubilerstwie niespotykanej. Dostępność dzieła w świątyni położonej w centrum Gdańska pozwala mieć nadzieję, że będą z jego piękna czerpać wzruszenie i podziw niezliczone rzesze i pokolenia pielgrzymów i widzów.

 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej

6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej, który został wkomponowany w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.
6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej
6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku poświęcono krzyż Solidarności Walczącej / fot. tysol.pl

Poświęcono krzyż Solidarności Walczącej

6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej. Krzyż powstał staraniem śp. Romka Zwiercana i Małgorzaty Zwiercan, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

W wydarzeniu uczestniczył były premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką, a także przedstawiciele Solidarności, m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" Krzysztof Dośla. 

Symbol bezkompromisowej walki o wolność

Podczas Mszy Św. ks. Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy mówił:

Z tego miejsca przed laty ks. Jerzy Popiełuszko przypominał słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” Te słowa nabierają szczególnego znaczenia, gdy pochylamy się dzisiaj nad historią ludzi, którzy w czasach zniewolenia komunistycznego nie ulegli strachowi, lecz zło totalitaryzmu zwyciężali heroicznym dobrem i mówieniem prawdy, solidarnością i niezłomną wiarą w wolność.

Ks. Kowalski przypomniał historię "Solidarności Walczącej". Mówił także o wielkiej roli, jaką odegrał w walce o niepodległość Polski jej lider, Kornel Morawiecki. 

Jednym z najbardziej ryzykownych, a zarazem kluczowych obszarów działalności Morawieckiego było organizowanie podziemnej poligrafii, która zaopatrywała opozycję w nieocenzurowane informacje, radio i malowanie antyreżimowych haseł na murach. To była walka słowem, duchem i kreatywnością. „Solidarność Walcząca" pod jego przywództwem wydawała liczne podziemne pisma, takie jak "Solidarność Walcząca", "Biuletyn Dolnośląski" czy "Z Dnia na Dzień", które demaskowały represje władz i nawoływały do oporu

- przypominał. Przekonywał także:

Kornel Morawiecki wraz ze swoimi przyjaciółmi pozostaje symbolem bezkompromisowej walki o wolność, a jego działania w SW pokazują, że nawet w obliczu wszechobecnej inwigilacji można skutecznie przeciwstawiać się totalitaryzmowi. Jego postawa inspirowała innych opozycjonistów, a dziś jest przypominana jako wzór nonkonformizmu i patriotyzmu.

"Nikt nie zwycięża w pojedynkę"

Ks. Kowalski przypomniał, iż "Solidarność Walcząca" to także tysiące anonimowych bohaterów – studentów rozdających ulotki, robotników ukrywających drukarnie w piwnicach, matek wynoszących pod płaszczami nielegalne gazety.

To oni pokazali, że prawdziwa siła narodu rodzi się w sercach zwykłych ludzi, którzy nie godzą się na kłamstwo

- zapewnił. Mówił też o tym, iż walka o wolność tej organizacji była nie tylko polityczna, ale i moralna. 

Na zakończenie zapytajmy: co dziś znaczą dla nas tamte czyny? Postawa bohaterów tej patriotycznej wspólnoty przypomina nam, że: wolność nie jest dana raz na zawsze – wymaga czujności i zaangażowania, odwaga rodzi się w wspólnocie – nikt nie zwycięża w pojedynkę, wiara i miłość do Polski idą w parze – walka o godność człowieka jest także walką o prawdę Chrystusa

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Dziś, gdy żyjemy w wolnym kraju, nie musimy ryzykować życia w podziemiu, ale naszą bronią ma być pamięć, odpowiedzialność za Ojczyznę i gotowość do stawania w obronie słabszych. Niech przykład „Solidarności Walczącej” będzie dla nas wezwaniem, byśmy i my – w naszych rodzinach, parafiach i społecznościach – byli solą ziemi i światłem świata

- zakończył.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy powstaje z inicjatywy bursztynników gdańskich popartej przez kolejnych proboszczów Bazyliki. Krzyż "Solidarności Walczącej" zostanie wkomponowany m.in. obok wcześniej tam usytuowanego krzyża Federacji Młodzieży Walczącej. W ołtarz wkomponowano także wiele innych elementów związanych z walką o niepodległość.

Jak czytamy na stronie internetowej Bazyliki, śmiały projekt wielkiej kompozycji Ołtarza, mierzącej ponad 11 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 12 metrów  został wkomponowany w architekturę świątyni. Jest autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego rektora ASP w Gdańsku i  bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Prof. Stanisław Radwański stworzył także brązowe postaci dwóch wielkich współczesnych Polaków siedzące u stóp ołtarza: Papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu.

Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych i  złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120 m2. Będzie to więc kompozycja wykonana w technice jubilerskiej i jubilerskiej precyzji, lecz w skali zupełnie w jubilerstwie niespotykanej. Dostępność dzieła w świątyni położonej w centrum Gdańska pozwala mieć nadzieję, że będą z jego piękna czerpać wzruszenie i podziw niezliczone rzesze i pokolenia pielgrzymów i widzów.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe