Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa – wynika z komunikatu firmy. Koncern wskazuje, że to pierwszy krok zmierzający m.in. do zabezpieczenia majątku produkcyjnego i wznowienia produkcji – planowo na początku 2025 r.
Realizacja rządowego planu transformacji energetycznej doprowadzi do katastrofy. Próby jego realizacji zakończą się blackoutami i destabilizacją systemu energetycznego. Program przygotowany przez resort klimatu może kosztować nawet 10 bln zł. To trzykrotność polskiego PKB – to niektóre wnioski z ekspertyzy dotyczącej „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, która została zaprezentowana 19 listopada w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach.
Dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera wręczył, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy. Uroczystość wpisuje się w obchody jubileuszu 105–lecia Państwowej Inspekcji Pracy. W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i Kazimierz Kimso, członek Rady Ochrony Pracy, przewodniczący ZR Dolny Śląsk NSZZ "S".
Zmarł Bogdan Karauda, w sierpniu 1980 r. współorganizator strajku solidarnościowego we Wrocławskich Zakładach Włókien Sztucznych Chemitex oraz strajku, który wybuchł w tym zakładzie po wprowadzeniu stanu wojennego – poinformowała dolnośląska Solidarność.
Wszystkie dzieci posiadają polskie korzenie i uczą się języka polskiego.
Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" otrzymał medal Mater Misericordiae Archidiecezji Białostockiej 16 listopada w białostockiej archikatedrze. Tego dnia przypadała uroczystość Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, która jest Patronką Archidiecezji Białostockiej.
15 listopada w Urzędzie Miasta Legnicy podpisano porozumienie kończące trwający od marca 2024 spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń dla pracowników MOPS i DPS w Legnicy.
W środę, 20 listopada, o godzinie 10:00 wszystkie centrale związkowe z Zakładów Chemicznych “Police” będą protestowały w Szczecinie przy ul. Dębogórskiej 22 w obronie miejsc pracy.
W zawodach pływackich wzięło udział kilkuset zawodników z Polski i zza granicy,
Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności dla Witolda Ł., w latach osiemdziesiątych zastępcy naczelnika więzienia w Barczewie. Witold Ł. został skazany za znęcanie się nad osadzonymi w Barczewie opozycjonistami: przywódcami łódzkiej Solidarności Andrzejem Słowikiem i Jerzym Kropiwnickim oraz Tadeuszem Stańskim, jednym z liderów KPN-u.
Chodzi o organizację zakładową założoną w czerwcu tego roku w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie.
Co dalej z implementacją unijnej dyrektywy o płacy minimalnej? Już wiadomo, że nie uda się jej wdrożyć w przewidzianym czasie. Sprawdziły się zatem obawy "Solidarności" o możliwości niedotrzymania terminu wdrożenia dyrektywy wyrażane przez przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudę.
W Ministerstwie SWiA odbyło się spotkanie Zespołu ds. poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA z udziałem wiceministrów Czesława Mroczka, Wiesława Szczepańskiego i Wiesława Leśniakiewicza, a także przedstawicieli strony związkowej oraz podległych resortowi służb.
Złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 Kodeksu karnego, czyli o zniesławienie zapowiada Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, który jego zdaniem został pomówiony przez zarząd PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji. Zawiadomienie dotyczace utrudniania działalności związkowej przygotowuje także oraganizacja zakładowa NSZZ „S' w PKP Cargo.
Już po raz 12. związkowcy z Solidarności rozegrali Halowy Turniej w Piłce Nożnej im. Dariusza Jaciuka. Mecze rozegrano 9 listopada na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Sierpcu.
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego w Warszawie trwa konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”, organizowana przez NSZZ Solidarność i CPS „Dialog”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli pracodawców oraz związków zawodowych, którzy dyskutują na temat zawodów deficytowych oraz przyszłości rynku pracy w Polsce.
Trwa peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników i Solidarności po Regionie Mazowsze.
W Narodowy Dzień Niepodległości setki biegaczy stanęło na starcie 9. Lubelskiego Biegu Niepodległości. Zawodnicy pokonali dystans 1609 metrów pod hasłem "Budzimy Lublin na niepodległość".
W warszawskim hotelu Arche odbyła się uroczysta gala, podczas której Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie nagrodził laureatów konkursów "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" , "Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy" oraz "Buduj bezpiecznie" na poziomie województwa.
Już 14 listopada 2024 r. odbędzie się konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”, organizowana przez NSZZ Solidarność w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie. Wydarzenie zgromadzi ekspertów, przedstawicieli pracodawców oraz związków zawodowych, którzy podejmą dyskusję na temat zawodów deficytowych oraz przyszłości rynku pracy w Polsce.