– Było już późno, gdy po wszystkim wyjechałem samochodem z kościoła, daleko jednak nie ujechałem. Samochód jadący za mną nagle mnie wyprzedził i zatarasował mi drogę, zamaskowani mężczyźni z kałasznikowami kazali mi wysiąść. Następnie mnie przewrócili, związali, założyli opaskę na oczy i wrzucili do bagażnika swojego samochodu. Tak rozpoczął się trwający 28 dni koszmar – o dramacie porwania, torturach, heroicznej wierze, pomocy Bożej, rozmowach z terrorystami, zmuszaniu do przejścia na islam i cudzie przebaczenia w rozmowie z Jakubem Pacanem w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” mówi biskup Saad Sirop Hanna – wizytator apostolski dla Chaldejczyków mieszkających w Europie.
– Według mnie to dziwne, że w dzisiejszych czasach musimy bronić tak fundamentalnej kwestii jak tradycyjna rodzina, że jakaś mniejszość próbuje nam coś narzucić. Nie zgadzam się z seksualizacją dzieci w szkołach. Jest odpowiedni przedmiot, który istnieje w szkole – wychowanie do życia w rodzinie i wydaje mi się, że nie ma potrzeby wprowadzać niczego nowego, a tym bardziej rozbudzać seksualności wśród dzieci – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” zdradza nam Zofia Noceti-Klepacka, utytułowana polska windsurferka w wywiadzie "Energię daje mi modlitwa"
- Pierwszy numer "Tygodnika Solidarność" ukazał się 3 kwietnia 1981 r. w nakładzie 500 tys. egzemplarzy. Było to ważne wydarzenie w powojennej historii prasy, gdyż do ogólnopolskiego kolportażu po raz pierwszy został wprowadzony niezależny od władzy komunistycznej tytuł. Musiał on nadal podlegać cenzurze, ale to, że za Tygodnikiem stała potęga 10 mln Związku, umożliwiało podejmowanie przez redakcję tematów dotąd zakazanych. Redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki - piszemy na naszym facebookowym fanpejdżu. Niedawno obchodziliśmy 30. rocznicę wznowienia wydawania Tygodnika Solidarność po ciemnej jaruzelskiej dekadzie.
Zapraszamy na fotorelację z dzisiejszego wręczenia nagrody Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność". Autor zdjęć: Marcin Żegliński.
Tytuł „Człowieka Roku 2018 «Tygodnika Solidarność»” przyznano ks. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku.
#22 numer „Tygodnika Solidarność” w dużej mierze poświęcony jest tytułowi Człowieka Roku 2018 „Tygodnika Solidarność”, który przyznano ks. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku.
- "Czy komunizm narodził się w Brukseli? Jak byli komuniści robią kariery w Unii Europejskiej? Dlaczego sądy zastępują parlamenty? Jak przebiega prześladowanie chrześcijan w Europie i USA? Kto reprezentuje katolików w Europie? Jak obronić chrześcijańską Europę?" - na te pytania usiłuje odpowiedzieć w książce "Lwy nadchodzą" Vladimir Palko były minister spraw wewnętrznych Słowacji, katolicki polityk, myśliciel i naukowiec - "Walka płci zamiast walki klas. Aborcja i eutanazja przeciwko rodzinom. Tyrania gender, czyli jak się niszczy prawa człowieka" - wywiad z Vladimirem Palko jest tematem nowego numeru Tygodnika Solidarność
– Nasze złoża naturalnie się sczerpują. Dlatego każdy metr sześcienny polskiego gazu jest bezcenny. W zeszłym roku zatrzymaliśmy trend spadkowy krajowego wydobycia (...) Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego znajduje się 170 mld m sześc. metanu, co odpowiada 10-letniemu popytowi na gaz w Polsce – podkreśla Piotr Grzegorz Woźniak, prezes PGNiG, w rozmowie z Teresą Wójcik i Michałem Ossowskim. To właśnie polski gaz jest tematem #20 numeru „Tygodnika Solidarność”.
– Moja nadchodząca płyta wstrząśnie rynkiem muzycznym pod względem literackim – jakkolwiek tego nie nazwać – i muzycznym (...) Jestem szansonistą estradowym, ale też popularnym (śmiech) – mówi Stachursky, wokalista, kompozytor, autor tekstów w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. To właśnie rozmowa z piosenkarzem jest okładkowym tematem #19 numeru „Tygodnika Solidarność”.
- Niektórzy eksperci twierdzą, że Robert Schuman jest nieświadomym spadkobiercą I Rzeczpospolitej. Jako Polacy rozumiemy te wartości, znamy je, ale jeśli głosimy je jako nasze wartości, to na Zachodzie automatycznie zamykają się na nie. Gdy idziemy ze sztandarem Schumana, to się otwierają. Mam takie osobiste doświadczenia. To niezwykły kapitał - mówi prof. Zbigniew Krysiak w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. Czy Unia Europejska ma szansę na powrót do swoich tradycyjnych korzeni? Czy PiS może po wyborach do Parlamentu Europejskiego współtworzyć Front Schumanowski? Na te pytania odpowiada najnowszy numer „Tygodnika Solidarność.
- Ja często jestem nazywany „faszystą”, słyszę, że: „trzeba takich ludzi eliminować, że jesteśmy stuknięci, bo ubieramy się w czarne szaty arcybractwa i nosimy czaszki, że trzeba być nienormalnym człowiekiem, żeby to robić”. Jak to? My tu żyjemy w świecie gender, świecie kolorowym, a tu nagle jacyś dziwacy postukują laskami i chodzą po kościele? Ale patrząc na te ogromne rzesze ludzi, którzy się tym interesują, nabieram przekonania, że mimo wszystko jest to potrzebne, że trzeba ludzi nakierować, namawiać na inną drogę życia (...) – Czy można powiedzieć, że w rozumieniu chrześcijańskim śmierć jest elementem życia? – Oczywiście, to jest przejście do innego życia – ja tak wierzę. Wbrew temu wszystkiemu, co się teraz dzieje, wierzę, że idę z tego brudu, draństwa, wojen, do lepszego świata - Z Adamem Bujakiem, światowej sławy oficjalnym fotografem Jana Pawła II, a także wieloletnim członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej, inaczej zwanego Arcybractwem Dobrej Śmierci, rozmawia Cezary Krysztopa.
Pierwszy numer Tygodnika Solidarność, którego redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki, ukazał się w nakładzie 500 tysięcy egzemplarzy i to tylko dlatego, że komunistyczny reżim nie pozwolił na większy. Było to dla historii prasy w obozie państw "demokracji ludowej" wydarzenie epokowe, ponieważ Tygodnik był pierwszym po wojnie pismem zupełnie niezależnym od komunistycznego reżimu.
– Statystycy ukuli taką gradację: jest kłamstwo, łgarstwo i statystyka. Oznacza ono, że jeśli nie rozumie się statystyki albo ma się złe intencje, można za jej pomocą udowodnić każdą tezę. Chociażby taką, że wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę spowodowało rzeź małych sklepów – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” pisze Andrzej Berezowski i to właśnie wolnym od handlu niedzielom poświęcony jest #13 numer TS.
– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”.
Tu jest gmina, tu jest synagoga łódzka – widzi pani jakiegoś policjanta? Stary Żyd siedzi na szlabanie i otwiera samochodom. W Berlinie nie do pomyślenia. To o czymś świadczy. A synagogi palą w Paryżu, w Polsce nie.– mówi w rozmowie z Aleksandrą Jakubiak Jarosław Papis, Polak, Żyd, prezes Fundacji Hatikva, opozycjonista okresu PRL, prawnik, promotor kultury, odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Na stałe mieszkający w Izraelu i w Polsce.
„Tygodnik Solidarność” i Tysol.pl stale podnoszą swoją jakość, czego efektem jest wzrost cytowalności materiałów przez nas przygotowanych. W ostatnich tygodniach coraz więcej naszych artykułów wzbudziło zainteresowanie innych mediów.
To tylko kilka zdjęć o Premierze Janie Olszewskim. wybranych z kilkuset fotografii.
Policjanci z CBŚP zatrzymali wczoraj Sławomira Z., byłego prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Zatrzymanie ma prawdopodobnie związek z pracą Sławomira Z. w Gminnym Ośrodku Oczyszczania w Bogatyni. Funkcjonariusze zatrzymali też m. in Andrzeja G. byłego burmistrza Bogatyni.
- Widać wyraźnie, że tym, którzy organizują opozycję zależy, żeby zawłaszczyć tradycję „Solidarności”. To wykorzystywanie Wałęsy, Frasyniuka i paru innych osób do zupełnie innych interesów - Mówił Jan Olszewski w 2017 roku w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność przeprowadzonym przez Mateusza Kosińskiego.
Kilka dni temu Jan Olszewski trafił do szpitala. - Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu - mówiła Super Expressowi jego żona Marta Olszewska. Niestety premier umarł.