[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak pokazać Polskę Amerykanom? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak pokazać Polskę Amerykanom?

Druga wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce spowodowała większe zainteresowanie świata Polską, dlatego też na spotkaniu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wypowiedziałem właśnie te słowa: „Jesteśmy tutaj, bo prezydent Biden zwrócił oczy całego świata na Polskę”.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Francja płonie Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Francja płonie

„Emmanuel Macron wszystko postawił na jedną kartę i chce przejść do historii jako ten prezydent, któremu się w końcu udało. Problem w tym, że podwyższenie wieku emerytalnego godzi we francuskie poczucie wyjątkowości modelu socjalnego” – pisze w artykule „Brutalne c’est la vie” Jakub Pacan. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność” poświęcony jest właśnie sytuacji we Francji.

Wielkanocne Trójmorze. Zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego w Europie Środkowej Wiadomości
Wielkanocne Trójmorze. Zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego w Europie Środkowej

Trójmorze to szeroki pas krajów Europy Środkowej, między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Stanowiący bogatą mozaikę narodowych i etnicznych odmienności, ale też pewną naturalną wspólnotę. Nie tylko nieżyczliwości dziejów i fatalnych losów. Także wspólnotę wywodzącą się z wyznawanej Ewangelii. Świadectwem są wciąż zachowane i żywe zwyczaje związane z obchodzeniem Święta Zmartwychwstania.

Ostatni będą pierwszymi. Świadectwa nawróconych muzułmanów i żydów z ostatniej chwili
"Ostatni będą pierwszymi". Świadectwa nawróconych muzułmanów i żydów

Pan Jezus śni się pielgrzymom zdążającym do Mekki, z których wielu przyjmuje Go jako Pana i Zbawiciela, skazując się tym samym na wykluczenie ze społeczności i wyklęcie przez rodzinę, a nawet na śmierć. Ich świadectwa zebrał w książce „Przyśnił mi się Jezus” misjonarz Tom Doyle.

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Zmartwychwstanie nadaje wszystkiemu nową, wieczną perspektywę z ostatniej chwili
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Zmartwychwstanie nadaje wszystkiemu nową, wieczną perspektywę

– Niekiedy chcielibyśmy, aby Bóg działał bardziej po naszemu, to znaczy, zmusił człowieka, by ten uznał Jego moc i wolę. Tyle że Bóg działa inaczej. Bo – jak pisze św. Paweł – Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”. W konsekwencji Bóg jest cierpliwy, czeka, nie zmusza. Pamiętajmy też, że zbawienie polega na przyjęciu Bożej miłości miłosiernej. A do miłości nie można zmusić – mówi ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Życzę naszym Czytelnikom duchowego odrodzenia i poczucia nadziei, które niesie w sobie Zmartwychwstanie z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Życzę naszym Czytelnikom duchowego odrodzenia i poczucia nadziei, które niesie w sobie Zmartwychwstanie

Doświadczenie Świąt Wielkiej Nocy – najważniejszego święta Kościoła katolickiego – jest, a przynajmniej powinno być, dla każdego katolika momentem szczególnym. Z jednej strony w Triduum Paschalnym otwierającym na głębię Męki Pańskiej, a z drugiej, uskrzydlającym wzruszeniem i nadzieją, które niesie ze sobą Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Czy można wyobrazić sobie większą rozpiętość pomiędzy emocjami duchowych doświadczeń?

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Jak sobie życzyć? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Jak sobie życzyć?

Jest pewien problem z życzeniami z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Spora część ludzi życzy sobie wtedy „Wesołych Świąt”. Wydaje się to jednak być pomysłem dość kontrowersyjnym.

„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Łk 18,8] z ostatniej chwili
„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Łk 18,8]

„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18,8). To pytanie dla polskiego katolika jeszcze kilka lat temu było raczej z tych abstrakcyjnych. Dzisiaj nabiera już niepokojącej treści. Wielu chrześcijan żyje w przekonaniu czasów ostatecznych.

Rafał Woś: Między fajnością a elitaryzmem. Kościół walczy o przetrwanie z ostatniej chwili
Rafał Woś: Między fajnością a elitaryzmem. Kościół walczy o przetrwanie

Czy luzowanie doktryny oraz wieczna skrucha ocalą zachodnie Kościoły przed kolejną falą sekularyzacji? Nie wydaje mi się.

„Niemy protest”. Patriotyczne Groby Pańskie w kościele św. Anny w Warszawie z ostatniej chwili
„Niemy protest”. Patriotyczne Groby Pańskie w kościele św. Anny w Warszawie

„Tak jak co roku, tak i w następne lata będę przychodził na swój grób, aby zapalić świeczkę i położyć kwiaty na grobie nieznajomego człowieka, który uratował mi życie” – wspominał Stanisław Miedza-Tomaszewski w „Benefisie konspiratora”, który wydał po wojnie. Na grobie napisano: „Stanisław Władysław Tomaszewski. Żył 28 lat. Student ASP. Zginął 15 XII 1941 roku”.

Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej Wiadomości
Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej

7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uregulowania dotyczące pracy zdalnej. Po trzech latach pandemicznych doświadczeń wreszcie doczekaliśmy się systemowych rozwiązań w tym zakresie. Teraz przekonamy się, jak będzie z ich realizacją.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Gdy światłość rozprasza mrok z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Gdy światłość rozprasza mrok

Minęło kilka tygodni od ataku na kard. Adama Sapiehę i św. Jana Pawła II. Warto więc spojrzeć z pewnego dystansu na te wydarzenia. Zwłaszcza że już za chwilę Triduum Paschalne, co zawsze skłania do refleksji.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: UE jako traktat z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: UE jako traktat

Unię Europejską buduje się głównie traktatem. Kontrakt jest podstawowym mechanizmem prawnym Unii. Właściwie jest to jedyny akt, z którego dyskretnie i stopniowo wyłania się w pełnej krasie Unia Europejska. Jest to cywilizacja prawnicza, wdrażana dyskretnie. Areopag mędrców, operujący wbrew wierzeniom religijnym i narodowej samoidentyfikacji większości Europejczyków – nie tylko tych z obszaru postsowieckiego – używając kruczków prawnych, buduje niepostrzeżenie superpaństwo.

Route 66. Dziennik z podróży po szosach Drogi Matki w klimacie amerykańskiej prowincji z ostatniej chwili
Route 66. Dziennik z podróży po szosach Drogi Matki w klimacie amerykańskiej prowincji

Droga 66 (Route 66) od dekad rozpala wyobraźnię podróżników, autsajderów i wagabundów. Zwana Drogą Matką, łączy Chicago z Los Angeles i jest najsłynniejszą drogą samochodową świata. Teraz dzięki rozszerzonemu wznowieniu książki Artura Owczarskiego jest ona dostępna z wygodnej pozycji domowego fotela.

Harry Kane został najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii z ostatniej chwili
Harry Kane został najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii

23 marca w meczu Włochy – Anglia w Neapolu stała się rzecz historyczna. I nie chodzi tylko o to, że Wyspiarze zrewanżowali się Włochom za przegrany finał ostatnich mistrzostw Europy. Przede wszystkim w tym spotkaniu najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii został Harry Kane, który wykorzystał rzut karny tuż przed przerwą i podwyższył wynik na 2:0 (ostatecznie Anglicy wygrali 3:0).

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Nie róbcie zdziwionej miny” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Nie róbcie zdziwionej miny”

7 kwietnia 1950 roku Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci.

Sztuczna inteligencja wypiera zawód tłumacza. „Kiedy nie pracuję, nie jem” z ostatniej chwili
Sztuczna inteligencja wypiera zawód tłumacza. „Kiedy nie pracuję, nie jem”

– Na początku mojej kariery mówiono, że tłumaczenie maszynowe nie zastąpi człowieka. Teraz to się zmienia. Większość zleceń to właśnie tego typu zadania. Spadają stawki za pracę tłumaczy. To kwestia czasu, kiedy przestaniemy być potrzebni – mówi Hubert Kowalski [imię i nazwisko zmienione na prośbę rozmówcy, znane redakcji], tłumacz, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Ukraińcy nauczyli się żyć z wojną? z ostatniej chwili
Ukraińcy nauczyli się żyć z wojną?

Ukraińcy nauczyli się żyć z wojną. Ulice Kijowa, po których spacerują szczęśliwe rodziny, pozwalają niemal zapomnieć o tym, co dzieje się na wschodzie kraju. A tam wciąż wszyscy spodziewają się odkrycia kolejnych masowych grobów, choć tematem rozmów w kawiarniach i restauracjach nie przestaje być obrona Bachmutu, wokół którego zaciska się pierścień otoczenia. Rosjanie nie pozostawiają wątpliwości – zabiją wszystkich. Najokrutniej tych, którzy dostaną się do ich niewoli.

Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Encyklopedia antykultury, czyli młot na marksizm! z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Encyklopedia antykultury, czyli młot na marksizm!

Czy jesteśmy w stanie dotrzeć z konstruktywnym przekazem do młodych Polaków? Wierzę, że tak, a pomoże nam w tym projekt Odnaleźć Siebie, który miał swoją premierę pod koniec lutego tego roku. 25 lutego w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zorganizowaliśmy wraz z zespołem współpracowników specjalną konferencję, w czasie której udało się zaprezentować efekty projektu Odnaleźć Siebie.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki:  „Najlepsze miejsce na świecie…” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: „Najlepsze miejsce na świecie…”

22 marca br. do księgarń trafiła książka Jacka Bartosiaka „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”. Autor przedstawił w tej publikacji, jak wygląda sytuacja geopolityczna Polski między Wschodem a Zachodem.

Emerytury
Stażowe